Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
thanos1981k
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 18:24
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΘΗΝΑ

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από thanos1981k »

καλησπερα ειμαι κατοχος 2 καραμπινων 3 δικαννον πλαγιων και 1 μονοκανου
ποιο πολη κυνηγαω με τα δικαννα παρα με τις καραμπινες
πρωτον ειμαι ποιο σιγουρος με τα δισκανδαλλα δικανα σπανιζει και σχεδον εξαληφει την περιπτωση εμπλοκης σε αντιθεση με τα αυτογεμη(καραμπινες)
πολη λιγες φορες χρειαστικε να ριξω σε θυραμα 3ο φυσιγγι
το δικαννο εχει ασφαλεια
ακομα και η καραμπινα λυνεται και δενεται αλλα θελει ποιο πολη ωρα στην λυση- αρμολογιση και καθαρισμο του οπλου αναλογα με το συστημα λειτουργειας
δευτερον δεν σου δεινουν την δυνατοτητα τουφεκιας με 2 διαφορετικα τσοκαρισματα παρα μονο με ενα. και οι τιμες καθοριζονται βασει προδιαγραφων κατασκευαστη αλλα κατα μεσο ορο ενα καλο αυτογεμες αξιοπιστο κοστιζει περιπου 1000euro θελουν καλο καθαρισμα.το μονο καλο που εχουν οι καραμπινες ειναι οτι δουλευουν καλητερα με βαριες γομωσης λογω βαρους και απωλειας αεριων απο το φυσιγγι για την σωστη λειτουργεια του μηχανισμου ωπος θα αποδωση μια καραμπινα με 34gr~36gr φυσιγγι θα αποδωση το δικαννο με 30gr~32gr φυσιγγι απλα ειναι ποιο σιγουρες για τα φυσιγγια mgnum & s.magnum αναλογα την θαλαμη υπαρχει στην ιδια τιμη 3ιnch θαλαμη & 31/2inch θαλαμη. αλλα οσα πλεονεχτηματα μπορει να εχει μια καραμπινα μια εμπλοκη να σου κανει σου χαλαει την μερα ενω το δικαννο δεν θα σε προδωσει ποτε
Εικόνα
ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

φιλε μου καμια παιδεια κυριως απο νεαρους.ειδα νεαρους να παιζιυν κορμους δεντρων να παιζουν οτι πετα αλλα το χειροτερο ειδα παρεα απο 4 νεαρους κατηφοριζοντας ενα χωματοδρομο να ριχνουν κατα ριπας πανω στον οχτο σχεδον μεσα στα ποδια τους[/quote]

...συμφωνω φιλε μου...αλλα δεν ειναι αυτοι ο κανονας...υπαρχουν και χιλιαδες παραδειγματα παιδειας στο κυνηγι του τοπου μας...ας μην στεκομαστε μονο στη μαυρη πλευρα...

οσο για τις καραμπινες...ειμαι εντελως αντιθετος...
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από marinos.a »

BAIKAL 1980 έγραψε:...θα ηθελα να πω κατι περι κυνηγετικης παιδειας και Κυπριακης νοοτροπιας χωρις να θελω να απαντησω σε καποιον και χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα...απλα αυτα που θα πω ειναι η αποψη μου...

εχω κουραστει να ακουω..εμεις οι Κυπραιοι...οτι ειμαστε ενα ματσο αχαμακκιες..δεν εχουμε ηθος κυνηγετικο και μη και κυριως η νεολαια...δεν σεβεται τιποτα και δεν ξερω γω ποσα αλλα ακουω καθημερινα...
διαφωνω εντελως...εγω βλεπω κυριως εδω ενα ολοκληρο φορουμ με παιδεια...κυνηγετικη παιδεια που σιγουρα αυτη εχει αντικρισμα και στο χαρακτηρα του καθενος απο εσας...βλεπω σωστους κυνηγους που δεν μπορει παρα να ειναι και σωστοι ανθρωποι στη καθημερινοτητα τους...βλεπω νεους κυνηγους να σεβονται τους αλλους...να ανοιγουν το οπλο οταν ερθουν κοντα μου στα ποστα....να πουμε μια καλημερα...να πιουμε ενα καφε...στις πληστες περιπτωσεις που εχω ερθει σε αντιπαραθεση στο κυνηγι ηταν με πολυ πιο εμπειρους κυνηγους απο μενα...πολυ πιο μεγαλους απο μενα...που μεχρι και βρισιδη μου εριξαν γιατι δεν εφευγα να τους δωσω το ποστο...η γιατι ηθελα να πιασω τη φασσα που χτυπησα γιατι την ντουφεκισαν νεκρη σαν επεφτε...ημουν παρων σε μια φαση που ενας νεαρος 22-23 χρονων επαιξε λαγο μισοχτυπημενο και πηγε και τον εδωσε στους ανθρωπους που εφτυσαν αιμα με τα σκυλια τους αλλα η ντουφεκια δεν τον κρατησε επι τοπου και θα πηγαινε 3 χιλιομετρα να πεθανει...αν αυτο δεν ειναι κυνηγετικη παιδεια απο εναν νεαρο κυνηγο τοτε τι ειναι??εχουν παιδεια οι Αγγλοι??που ο καθενας κυνηγα μονος του σε μια ολοκληρη φαρμα???θελω να τους δω και αυτους να κυνηγανε στη Κυπρο και να δινοπαθουν για να πυροβολησουν ενα θηραμα...να δω ποση παιδεια θα εχουν...κουραστηκα να ακουω το Κυπραιοι απο εργοδοτες και απο τον καθε ενα στη κοινωνια μας...ναι ρε ειμαστε Κυπραιοι..μια γειτονια που εδειξε τοσες φορες την μεγαλοψυχια της σε συνανθρωπους μας που ειχαν αναγκη...μια κοινωνια που την κατακρεουργησαν οικονομικα...και ακομα στεκει χωρις να δυαλησει τα παντα...στεκει με αξιοπρεπεια και πολεμα με οτι εχει...με τα ελαχιστα που απεμειναν στον καθενα μας...χωρις να μοιρολατρει χωρις να κλαιει και χωρις να τα βαζει κατω...μια σταλια τοπος που ειπε οχι σε Αγγλους και Τουρκους και πεθανε για τα ιδεωδη και την ιστορια της...εγω νομιζω υπαρχει παιδεια...σε ολους τους τομεις...εξαιρεσεις σιγουρα... αλλα σε μεγαλο βαθμο υπαρχει το φιλοτιμο η εκτιμηση και η ευγενεια...ναι ειμαστε Κυπραιοι...και θα επρεπε να ειναι τιμη μας...

το ποστ μου δεν απευθεινεται σε κανενα προσωπικα...απλα σημερα ειχα ενα παρομοιο περιστατικο στη δουλεια και θολωσα απο τα νευρα μου...
Εισαι ΠΑΙΧΤΗΣ, επιάσαμε τη παιδεία και κάτσαμε
Si vis pacem, para bellum
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

marinos.a έγραψε:
BAIKAL 1980 έγραψε:...θα ηθελα να πω κατι περι κυνηγετικης παιδειας και Κυπριακης νοοτροπιας χωρις να θελω να απαντησω σε καποιον και χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα...απλα αυτα που θα πω ειναι η αποψη μου...

εχω κουραστει να ακουω..εμεις οι Κυπραιοι...οτι ειμαστε ενα ματσο αχαμακκιες..δεν εχουμε ηθος κυνηγετικο και μη και κυριως η νεολαια...δεν σεβεται τιποτα και δεν ξερω γω ποσα αλλα ακουω καθημερινα...
διαφωνω εντελως...εγω βλεπω κυριως εδω ενα ολοκληρο φορουμ με παιδεια...κυνηγετικη παιδεια που σιγουρα αυτη εχει αντικρισμα και στο χαρακτηρα του καθενος απο εσας...βλεπω σωστους κυνηγους που δεν μπορει παρα να ειναι και σωστοι ανθρωποι στη καθημερινοτητα τους...βλεπω νεους κυνηγους να σεβονται τους αλλους...να ανοιγουν το οπλο οταν ερθουν κοντα μου στα ποστα....να πουμε μια καλημερα...να πιουμε ενα καφε...στις πληστες περιπτωσεις που εχω ερθει σε αντιπαραθεση στο κυνηγι ηταν με πολυ πιο εμπειρους κυνηγους απο μενα...πολυ πιο μεγαλους απο μενα...που μεχρι και βρισιδη μου εριξαν γιατι δεν εφευγα να τους δωσω το ποστο...η γιατι ηθελα να πιασω τη φασσα που χτυπησα γιατι την ντουφεκισαν νεκρη σαν επεφτε...ημουν παρων σε μια φαση που ενας νεαρος 22-23 χρονων επαιξε λαγο μισοχτυπημενο και πηγε και τον εδωσε στους ανθρωπους που εφτυσαν αιμα με τα σκυλια τους αλλα η ντουφεκια δεν τον κρατησε επι τοπου και θα πηγαινε 3 χιλιομετρα να πεθανει...αν αυτο δεν ειναι κυνηγετικη παιδεια απο εναν νεαρο κυνηγο τοτε τι ειναι??εχουν παιδεια οι Αγγλοι??που ο καθενας κυνηγα μονος του σε μια ολοκληρη φαρμα???θελω να τους δω και αυτους να κυνηγανε στη Κυπρο και να δινοπαθουν για να πυροβολησουν ενα θηραμα...να δω ποση παιδεια θα εχουν...κουραστηκα να ακουω το Κυπραιοι απο εργοδοτες και απο τον καθε ενα στη κοινωνια μας...ναι ρε ειμαστε Κυπραιοι..μια γειτονια που εδειξε τοσες φορες την μεγαλοψυχια της σε συνανθρωπους μας που ειχαν αναγκη...μια κοινωνια που την κατακρεουργησαν οικονομικα...και ακομα στεκει χωρις να δυαλησει τα παντα...στεκει με αξιοπρεπεια και πολεμα με οτι εχει...με τα ελαχιστα που απεμειναν στον καθενα μας...χωρις να μοιρολατρει χωρις να κλαιει και χωρις να τα βαζει κατω...μια σταλια τοπος που ειπε οχι σε Αγγλους και Τουρκους και πεθανε για τα ιδεωδη και την ιστορια της...εγω νομιζω υπαρχει παιδεια...σε ολους τους τομεις...εξαιρεσεις σιγουρα... αλλα σε μεγαλο βαθμο υπαρχει το φιλοτιμο η εκτιμηση και η ευγενεια...ναι ειμαστε Κυπραιοι...και θα επρεπε να ειναι τιμη μας...

το ποστ μου δεν απευθεινεται σε κανενα προσωπικα...απλα σημερα ειχα ενα παρομοιο περιστατικο στη δουλεια και θολωσα απο τα νευρα μου...
Εισαι ΠΑΙΧΤΗΣ, επιάσαμε τη παιδεία και κάτσαμε

δεν καταλαβα φιλε αν το ειπες ειρωνικα...αλλα απλα εξεφρασα την αποψη μου γιατι οπου παω καταντησα να ακουω για την παιδεια μας και για το οτι ειμαστε Κυπραιοι...αν δεν το αλλαξουμε εμεις αυτο τοτε κανεις δεν θα το αλλαξει για μας...
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Γιατρός »

Aν καταφέρει κάποιος να βελτιώσει τον εαυτό του είναι άθλος
οι άλλοι δεν αλλάζουν αν δεν επηρεαστεί η τζέπη τους και τα συμφέροντα
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

Γιατρός έγραψε:Aν καταφέρει κάποιος να βελτιώσει τον εαυτό του είναι άθλος
οι άλλοι δεν αλλάζουν αν δεν επηρεαστεί η τζέπη τους και τα συμφέροντα

..η τσεπη επηρεαστηκε Γιατρε...αλλα εγω δεν ειδα να χαθουν η παιδεια και η αρχες μας και να καψουμε ολη τη χωρα...με βανδαλισμους και λεηλασιες...οπου γινεται σε πολλες αλλες χωρες με ''μεγαλυτερη'' παιδεια απο τη δικη μας!''αν καταφερουν ολοι να βελτιωσουν τον εαυτο τους...τοτε ο εαυτος μας θα καθρεφτιζετε στους αλλους!''
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από marinos.a »

Ειδες καμιά φορά ο γραπτός λόγος...

ξαναγράφω ποιο σωστά.

Εισαι παίχτης, συμφωνώ μαζι σου.
Όποιος μιλήσει για τους Κυπρίους λαλεί οτι εν έχουμε παιδεία. Επιάσαμε τη παιδεία και εκατσαμε.

Το τσουβάλιασμα ολων και το ταπελομα μας ως απαίδευτους δεν το δεχομαι, διότι ειμαι και εγω Κύπριος προσπαθώ να ειμαι σωστός και μέσα στο τσουβάλι ρίχνουν με και μένα.

Χωρίς κανενα ίχνος ειρωνείας.

Δες και αυτο

http://cyprushuntingmagazine.com/forum/ ... 419#p41419
Si vis pacem, para bellum
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

marinos.a έγραψε:Ειδες καμιά φορά ο γραπτός λόγος...

ξαναγράφω ποιο σωστά.

Εισαι παίχτης, συμφωνώ μαζι σου.
Όποιος μιλήσει για τους Κυπρίους λαλεί οτι εν έχουμε παιδεία. Επιάσαμε τη παιδεία και εκατσαμε.

Το τσουβάλιασμα ολων και το ταπελομα μας ως απαίδευτους δεν το δεχομαι, διότι ειμαι και εγω Κύπριος προσπαθώ να ειμαι σωστός και μέσα στο τσουβάλι ρίχνουν με και μένα.

Χωρίς κανενα ίχνος ειρωνείας.

Δες και αυτο

http://cyprushuntingmagazine.com/forum/ ... 419#p41419

...νασαι καλα φιλε μου!!!και κυριως σε τιμα το οτι σαν adm αφηνεις να ακουονται ολες οι αποψεις...εστω αν συμφωνεις εστω αν διαφωνεις με αυτο!!!!και απολογουμαι που ισως παρεξηγησα λιγο το ποστ σου και δεν καταλαβα καλα τι ηθελες να πεις..αλλα ξερω οτι πολλοι θα διαφωνουσαν με αυτα που ειπα και ειλκρινα εφτασα στο αμην με αυτο το εμεις οι Κυπραιοι...και δεν μιλαω για εδω στο φορουμ αλλα γενικα στην καθημερινοτητα μου...

απολογουμαι και παλι φιλε
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Phinix »

Δεν καμνουμε για ετσι πραματα σαν λαος :lol:
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από marinos.a »

Α για να ειμαι καθαρός, διαφωνώ και εγώ με τη καραμπίνα κυρίως διότι θα αυξήσει τις πιθανότητες καταβολής του θηράματος
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”