Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Απάντηση
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από panikos747712 »

BAIKAL 1980 έγραψε:...θα ηθελα να πω κατι περι κυνηγετικης παιδειας και Κυπριακης νοοτροπιας χωρις να θελω να απαντησω σε καποιον και χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα...απλα αυτα που θα πω ειναι η αποψη μου...

εχω κουραστει να ακουω..εμεις οι Κυπραιοι...οτι ειμαστε ενα ματσο αχαμακκιες..δεν εχουμε ηθος κυνηγετικο και μη και κυριως η νεολαια...δεν σεβεται τιποτα και δεν ξερω γω ποσα αλλα ακουω καθημερινα...
διαφωνω εντελως...εγω βλεπω κυριως εδω ενα ολοκληρο φορουμ με παιδεια...κυνηγετικη παιδεια που σιγουρα αυτη εχει αντικρισμα και στο χαρακτηρα του καθενος απο εσας...βλεπω σωστους κυνηγους που δεν μπορει παρα να ειναι και σωστοι ανθρωποι στη καθημερινοτητα τους...βλεπω νεους κυνηγους να σεβονται τους αλλους...να ανοιγουν το οπλο οταν ερθουν κοντα μου στα ποστα....να πουμε μια καλημερα...να πιουμε ενα καφε...στις πληστες περιπτωσεις που εχω ερθει σε αντιπαραθεση στο κυνηγι ηταν με πολυ πιο εμπειρους κυνηγους απο μενα...πολυ πιο μεγαλους απο μενα...που μεχρι και βρισιδη μου εριξαν γιατι δεν εφευγα να τους δωσω το ποστο...η γιατι ηθελα να πιασω τη φασσα που χτυπησα γιατι την ντουφεκισαν νεκρη σαν επεφτε...ημουν παρων σε μια φαση που ενας νεαρος 22-23 χρονων επαιξε λαγο μισοχτυπημενο και πηγε και τον εδωσε στους ανθρωπους που εφτυσαν αιμα με τα σκυλια τους αλλα η ντουφεκια δεν τον κρατησε επι τοπου και θα πηγαινε 3 χιλιομετρα να πεθανει...αν αυτο δεν ειναι κυνηγετικη παιδεια απο εναν νεαρο κυνηγο τοτε τι ειναι??εχουν παιδεια οι Αγγλοι??που ο καθενας κυνηγα μονος του σε μια ολοκληρη φαρμα???θελω να τους δω και αυτους να κυνηγανε στη Κυπρο και να δινοπαθουν για να πυροβολησουν ενα θηραμα...να δω ποση παιδεια θα εχουν...κουραστηκα να ακουω το Κυπραιοι απο εργοδοτες και απο τον καθε ενα στη κοινωνια μας...ναι ρε ειμαστε Κυπραιοι..μια γειτονια που εδειξε τοσες φορες την μεγαλοψυχια της σε συνανθρωπους μας που ειχαν αναγκη...μια κοινωνια που την κατακρεουργησαν οικονομικα...και ακομα στεκει χωρις να δυαλησει τα παντα...στεκει με αξιοπρεπεια και πολεμα με οτι εχει...με τα ελαχιστα που απεμειναν στον καθενα μας...χωρις να μοιρολατρει χωρις να κλαιει και χωρις να τα βαζει κατω...μια σταλια τοπος που ειπε οχι σε Αγγλους και Τουρκους και πεθανε για τα ιδεωδη και την ιστορια της...εγω νομιζω υπαρχει παιδεια...σε ολους τους τομεις...εξαιρεσεις σιγουρα... αλλα σε μεγαλο βαθμο υπαρχει το φιλοτιμο η εκτιμηση και η ευγενεια...ναι ειμαστε Κυπραιοι...και θα επρεπε να ειναι τιμη μας.......********* φιλε θα συμφωνισω εν μερι μαζι σου οντος εχουμε φιλοτημο ανθρωπια κτλ ομως κατι παει λαθος και το λαθος για μενα ειναι οτι δεν τηρουνται οι νομοι (γενικα ομιλω) δυστηχος αυτο εχει σαν αντικτιπο να επιβραβεβονται οι κλεφτες οι απατεονες οι λαθροθηρες κτλ κτλ και ο λογος ειναι απλος ο καθενας εχει καποιο γνωστο βουλευτη αστυνομικο κτλ κτλ που ο πιο πανω εκμεταλευμενος τη θεση του κανη μεγαλυτερες απατεονιες και παει λεγοντας

το ποστ μου δεν απευθεινεται σε κανενα προσωπικα...απλα σημερα ειχα ενα παρομοιο περιστατικο στη δουλεια και θολωσα απο τα νευρα μου...
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από panikos747712 »

Tasozzz έγραψε:Εάν είχε τζιαι καμία ελπίδα ο περτικος τζιαι ο λαος λα γλιτώσει που τους Κυπραιους,με την καραμπίνα ´εκατσεν πάνω. :lol: :lol:
Οσον αφορά την παιδεία μας, δεν θέλω να τσουβαλιαζω ουλλους του Κυπραιους αλλά αμάν σε 4 εξορμήσεις για φασσα φέτος στην Λεμεσο εκοψα τρεις διαφορετικές παρέες να πανιαζουν και να παίζουν περτικους καπαλι (όταν τους είπαμε ότι ο περτικος απαγορεύεται παροληγον να μας δερουν) εγώ τη άποψη πρέπει να έχω ??????????
Και γω το ιδιο φιλε δυστηχος και αν μπορεις πες και τιποτα ομως ειδα και καποιο καλο ισος οτι ειμαστε αρκετοι εκει για δυο μερες περνουσε η φραγκολινα με την υσηχια της απο διπλα (την πρωτη μερα φωναξα αμπα τσιε πεξετε την) δεν της εριξε κανεις ουτε την επομενη..αλλα οπως λες και συ ειδα ατομα να πηγαινουν πανια και να εξολοθρευουν τα περδικια και οχι μονο
panikos747712
Full Member
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 21:30

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από panikos747712 »

panikos747712 έγραψε:
Tasozzz έγραψε:Εάν είχε τζιαι καμία ελπίδα ο περτικος τζιαι ο λαος λα γλιτώσει που τους Κυπραιους,με την καραμπίνα ´εκατσεν πάνω. :lol: :lol:
Οσον αφορά την παιδεία μας, δεν θέλω να τσουβαλιαζω ουλλους του Κυπραιους αλλά αμάν σε 4 εξορμήσεις για φασσα φέτος στην Λεμεσο εκοψα τρεις διαφορετικές παρέες να πανιαζουν και να παίζουν περτικους καπαλι (όταν τους είπαμε ότι ο περτικος απαγορεύεται παροληγον να μας δερουν) εγώ τη άποψη πρέπει να έχω ??????????
Και γω το ιδιο φιλε δυστηχος και αν μπορεις πες και τιποτα ομως ειδα και καποιο καλο ισος οτι ειμαστε αρκετοι εκει για δυο μερες περνουσε η φραγκολινα με την υσηχια της απο διπλα (την πρωτη μερα φωναξα αμπα τσιε πεξετε την) δεν της εριξε κανεις ουτε την επομενη..αλλα οπως λες και συ ειδα ατομα να πηγαινουν πανια και να εξολοθρευουν τα περδικια και οχι μονο
Τους μελισοφαους ειδα να τους τρεχουν με τ αυτοκινητα και πραγματικα να κανουν κρεατομαζεμα
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

panikos747712 έγραψε:
panikos747712 έγραψε:
Tasozzz έγραψε:Εάν είχε τζιαι καμία ελπίδα ο περτικος τζιαι ο λαος λα γλιτώσει που τους Κυπραιους,με την καραμπίνα ´εκατσεν πάνω. :lol: :lol:
Οσον αφορά την παιδεία μας, δεν θέλω να τσουβαλιαζω ουλλους του Κυπραιους αλλά αμάν σε 4 εξορμήσεις για φασσα φέτος στην Λεμεσο εκοψα τρεις διαφορετικές παρέες να πανιαζουν και να παίζουν περτικους καπαλι (όταν τους είπαμε ότι ο περτικος απαγορεύεται παροληγον να μας δερουν) εγώ τη άποψη πρέπει να έχω ??????????
Και γω το ιδιο φιλε δυστηχος και αν μπορεις πες και τιποτα ομως ειδα και καποιο καλο ισος οτι ειμαστε αρκετοι εκει για δυο μερες περνουσε η φραγκολινα με την υσηχια της απο διπλα (την πρωτη μερα φωναξα αμπα τσιε πεξετε την) δεν της εριξε κανεις ουτε την επομενη..αλλα οπως λες και συ ειδα ατομα να πηγαινουν πανια και να εξολοθρευουν τα περδικια και οχι μονο
Τους μελισοφαους ειδα να τους τρεχουν με τ αυτοκινητα και πραγματικα να κανουν κρεατομαζεμα

αλλο ο μελισσοφαος που εν αποδημητικος και καμνει κ ζημια στα μελισσια κ εχει κ ενα σωρο
και αλλο οι περτικοι και οι φραγκολινες που εν επιδημητικα θηραματα
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

ARRWSTOSFASSAS έγραψε:
αλλο ο μελισσοφαος που εν αποδημητικος και καμνει κ ζημια στα μελισσια κ εχει κ ενα σωρο
και αλλο οι περτικοι και οι φραγκολινες που εν επιδημητικα θηραματα
Διαφωνώ παντελώς με το επειδή εν αποδημητικός τζιαι κάμνει ζημιά άρα να τον τζινιούμε. Τζιαι η φάσσα κάμνει ζημιές σε καλλιέργειες εντούτις υπάρχουν απαγορευμένες περιοχές. Με το σκεπτικό σου είναι ΟΚ να κυνηγούμε φάσσες παντού έστω αν είναι απαγορευμένες περιοχές επειδή είναι αποδημητικές τζιαι κάμνουν ζημιές. Υπάρχουν νόμοι για κάποιο λόγο στο κυνήγι, είται συμφωνούμε είτε διαφωνούμε με αυτούς.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από kypros »

Μπαι δε γουει δεν επιβαιβεωθηκε ποτε οτι ερχονται.αποδημιτικες φασσες στη κυπρο.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
BROWNING GTS ELITE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 21:17

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BROWNING GTS ELITE »

Γιατι η οπλοεμπορικη πουλα καραμπινες στην κυπρο? http://www.oploemboriki.com/#!benelli/c1s35
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από marinos.a »

BROWNING GTS ELITE έγραψε:Γιατι η οπλοεμπορικη πουλα καραμπινες στην κυπρο? http://www.oploemboriki.com/#!benelli/c1s35
Πουλά εκτός Κύπρου
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

kypros έγραψε:Μπαι δε γουει δεν επιβαιβεωθηκε ποτε οτι ερχονται.αποδημιτικες φασσες στη κυπρο.
ΚΥΠΡΟ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΙΒΕΩΣΩ ΕΓΩ.
ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΗ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣ(ΣΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ)ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΒΕΡΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ(ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ)ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΣΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΟΠΑΔΙΑ ΤΩΝ 500-600-700 ΠΟΥΛΙΩΝ ΤΟ ΕΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΛΕΠΤΩΝ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ....ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ :shock:

ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΗΜΕΡΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΚΗΔΕΙΑ.....ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΘΕΑΜΑ

ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΕΝΟΜΕΝΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΕ ΒΟΡΕΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΑΡΑΛΙΑΚΕΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Καραμπίνες??
Κανονικά μόνον 20άρι μονόκαννο έπρεπε να μας επιτρέπουν τωρά τζαι να πάει...
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”