Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Απάντηση
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

BAIKAL 1980 έγραψε:
istriano ® έγραψε:
BAIKAL 1980 έγραψε:

...και γω εκει ημουν πανικο...εφηβος τοτε...και συμφωνω με ολα οσα ειπες...αλλα το να λεμε πως δεν ειχαν ιδανικα και αξιες ο ισαακ, ο σολωμου ή ο οποιοσδηποτε ηταν εκει εκεινη τη μερα αυτο απλα ειναι ελλειψη σεβασμου...και δεν με νοιαζουν οι βουλευτες και οι κυβερνησεις...αυτο που ειχε αξια τοτε ηταν η πικρια που ενιωθαν ολοι βλεποντας την Αμμοχωστο απο τα τελευταια σπιτια της Δερυνειας...και οσο και αν το εκαναν εν βρασμο ψυχης...αυτο δεν παυει να πηγαζει μεσα απο τον πατριωτισμο που ειχαν ολα αυτα τα παιδια...
Νομιζω αγαπητε μου εχεις συγχεση τον πατριωτισμο, τις αξιες και τα ιδανικα με την ψευτομαγκια και την αμπαλατοσυνη (δεν αναφερομαι στον Ισαακ)!! Επισης εχεις συγχιση την λεξη διεκδικω τα δικαιοματα μου με τις αποτροπαιες πραξης του χουλιγκανισμου και την βιαιοτητα!!!
...αν εννοεις ψευτομαγκια και αμπαλατοσυνη την πραξη του Σολωμου...τι να πω ...τουλαχιστο σεβαστου το χαμο ενως ανθρωπου οποιος και αν ηταν αυτος και δειξε λιγο σεβασμο στην οικογενεια του...ελεος...συμφωνω μαζι σου...παιδεια δεν υπαρχει....ουτε ιδανικα ουτε αξιες...μετα απο αυτο που εγραψες...αν καταλαβα καλα και δεν το παρεξηγησα...εγω παω πασο...η μαλθακοσυνη δικαιωματικα μας αξιζει!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΩ..ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ.....ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ....ΠΑΝΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

ΟΛΟΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ......ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΕΓΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΦΞΑΝΩ!!!

ΕΚΑΜΑΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΥΛΛΑ....Η ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΜΑΣ ΕΜΑΡΑΝΕ :o ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ....ΟΧΙ
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
PB687 Diamond Pigeon

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από PB687 Diamond Pigeon »

Παιδιά, εγώ προσωπικά που μεγάλωσα στην Αυστραλία ως τα 15 μου, και το κυνήγι επιτρεπόταν με καραμπίνες με 4 ή 5 φυσίγγια, είχε τόσο πολύ θήραμα που όσα και να έπαιζες, δεν έκαμε καθόλου ζημιά στους πληθυσμούς. Στην Κύπρο, ούτε στα τρελά μας όνειρα θα έχουμε τόσα πουλιά που να δικαιολογούν καραμπίνες. Με τις καραμπίνες, το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να εξαλείψουμε το θήραμα εντελώς. Ακόμα στην Αυστραλία τώρα, για πάνω από μια δεκαετία, η καραμπίνες απαγορευτήκαν και όλοι κυνηγούν με τα δίκαννα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από Γιατρός »

Eσείς που ασχολείστε με φυσίγγια τι θα ήταν το 1ο 2ο και 3 φυσίγγιο μέσα στην καραμπίνα ;
Όλα τα ίδια ;
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από virtualgreek »

Γιατρός έγραψε:Eσείς που ασχολείστε με φυσίγγια τι θα ήταν το 1ο 2ο και 3 φυσίγγιο μέσα στην καραμπίνα ;
Όλα τα ίδια ;
Και τι τσοκ θα ήταν το ιδανικό ?
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
BAIKAL 1980

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

μια και το κυνηγι μου ειναι η φασσα εγω θα εβαζα τσοκ 3 με 6-5-5
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από kypros »

Κυνηγησα πρασινοκεφαλες με benelli black aegle 8σφαιρη στο εξωτερικο...αυτο που λεμε...δεν περιγραφω αλλο!!
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
huntingismylife
Full Member
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 16 Σεπ 2013, 16:38

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από huntingismylife »

παιδια αυτό το θέμα ήταν η αφορμή να γραφτώ στο φόρουμ, αν και παρακολουθώ τις συζητήσεις σας εδώ και περίπου μισό μήνα...θα ήθελα να εκφράσω την γνώμη μου...θεωρώ ότι η χρήση καραμπίνας θα αποτελέσει ακόμα ενα βήμα προς την καταστροφή του κυπριακού κυνηγίου.....παντα φιλικά!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Να επιτραπουν οι καραμπίνες 3 φυσιγγιων στη Κυπρο??

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

huntingismylife έγραψε:παιδια αυτό το θέμα ήταν η αφορμή να γραφτώ στο φόρουμ, αν και παρακολουθώ τις συζητήσεις σας εδώ και περίπου μισό μήνα...θα ήθελα να εκφράσω την γνώμη μου...θεωρώ ότι η χρήση καραμπίνας θα αποτελέσει ακόμα ενα βήμα προς την καταστροφή του κυπριακού κυνηγίου.....παντα φιλικά!
ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΚΥΝΗΓΟΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.....ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΦΙΛΕ :)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”