Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο κυν

nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από nature »

Σόλωνα όπως πας εν να μας κάμουν 2 ευρώ τη πρασινούα και θα σε βάλω να επιδοτείς το ένα..! :D
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από Sergios »

Εγώ περνω στην φασσα 3 είδη και σκεφτουμε να πιάσω για δοκιμη την percorso caccia 36gr να σημειώσω οτι παίζω στην φασσα παίζω και στο περδικι εν all weather τούτες που παίζω κοφκουν εν κοφκουν οι ίδιες μπαίνουν
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από Dimitris »

Sergios έγραψε:Εγώ περνω στην φασσα 3 είδη και σκεφτουμε να πιάσω για δοκιμη την percorso caccia 36gr να σημειώσω οτι παίζω στην φασσα παίζω και στο περδικι εν all weather τούτες που παίζω κοφκουν εν κοφκουν οι ίδιες μπαίνουν
Σιγουρα η μια είναι η Europa η κόκκινη 30gr!!!! :D Εν χαννει ετσι καιρούς, τουτη εν πάντα μαζί μου
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από Sergios »

Έπιασα την δοκιμαστικά και εν μου αρεσε φιλε βασικα φέτος που ακούω και που βλέπω ολοι έχουν πρόβλημα στα φυσίγγια ειτε beretta ειτε browning είτε laurona τα οπλα που κυνηγουμε βασικα παίζεις ενα φυσίγγιο τώρα και σε 5 λεπτά αλλάζει τον αέρα συρνεις την ίδια και γεμωνεις μαξιλάρια
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από kypros »

Σολωνα οκ παιρνεις ενα φυσιγγιο μονο. Δεκτον. Αλλα παιρνεις το ρεμινκτον.

Ελα να σου δωσω ενα αλλο φυσιγγιο 36 και να εχεις μονο εκεινο. Δεχεσε?

Να εχεις ενα δυο φυσιγγια μονο μετα απο δοκιμες ειναι ενα θεμα. Να αμφισβητεις την υπαρξη διαφορων μεταξυ φυσιγγιων και να αγνοεις το παραγοντα φυσιγγι ομως ειναι αλλο.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

nature έγραψε:Σόλωνα όπως πας εν να μας κάμουν 2 ευρώ τη πρασινούα και θα σε βάλω να επιδοτείς το ένα..! :D
ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΦΕΤΟΣ...ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ :D

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΓΙΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ.....

ΤΟ ΟΤΙ ΛΕΩ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ,ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ.....

ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΕΣ)ΝΑ ΒΡΕΙ 1-2 ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ(ΣΕ ΘΕΜΑ ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ.

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΗΚΑ ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.....ΑΤΕ ΣΟΛΩΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΕΙΣ...ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΛΕΩ(ΕΝΝΟΩ ΤΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΘΟΥΝ)...ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΕΡΑ,ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΥΓΡΑΣΙΑ,ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΗΡΑΣΙΑ Η ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΡΚΑΣ Η ΝΟΤΙΑΣ :o
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από Dimitris »

kypros έγραψε: Ελα να σου δωσω ενα αλλο φυσιγγιο 36 και να εχεις μονο εκεινο. Δεχεσε?
CONDOR ( Εγώ δέχουμε να μου τη δώσεις μόνο τούτη :D )
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από Sergios »

ποια εν η πρασινουα δηλαδη?? εγω μονο Σπορτιγκ Νικελ να εχω ειμαι οκ 8-)
Άβαταρ μέλους
Prestige 8
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 11:57

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από Prestige 8 »

Όπως βλέπω κοπελια από τη συζήτηση μας είμαστε ενα καλό δείγμα από τις απόψεις που επικρατούν ανάμεσα στον κυνηγοκοσμο. Εγώ προσωπικά ξεκίνησα το κυνήγι και ειδικά για φασσα χωρίς να έχω κανένα να με συμβουλέψει, με αποτέλεσμα να έχω παίξει όλα τα είδη φυσιγγίων που υπάρχουν στην αγορά, αφού ο καθένας έλεγε παρε αυτο κ κάνει για τον ταδε καιρό και το άλλο για τον άλλο. Με αποτέλεσμα να έχω πλέον καταλάβει ότι το ΠΑΝ είναι να ξερεις ποτέ πατάς την σκανδάλη.

Κυριε Σολων για να το λες εσύ κάτι θα ξερεις!:)
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από Laurona »

Καποτε επερνα μεχρι και 3-4 ειδη μαζι μου για να ειμαι καλυμενος απο ολες τις πιθανοτητες καιρικων συνθηκων.

Σημερα χρησιμοποιω ενα πιστονακι και μια ταπα , σε ολα τα κυνηγια και τιποτε αλλο.

Δεν κανω δοκιμες με χαρτονια κλπ. και πιστευω οτι δεν ειναι κατι που μπορει να κανει ο καθε ενας.

Δεν μπορει καποιος να αφιερωνει χρονο και στις δοκιμες, και στους σκυλους, και στα οπλα, και στο σκοπευτηριο και στα εκπαιδευτικα και στην οικογενεια....και ολα αυτα μετα απο την δουλεια.

Επιπλεων Για να κανεις δοκιμες , χρειαζεσαι και ενα υποβαθρο γνωσεων ωστε να εχουν αντικρισμα, αλλιως πως θα εχουν νοημα, εαν δεν μπορεις να τις μεταφρασεις.

Π.Χ βλεπω την συγγεντρωση ενος φυσιγγιου στα 25 μετρα με τσοκ 3, για να πιασουμε τους μεσους ορους αλλα κανω την δοκιμη στην πολη, και κυνηγω μονο στο τροοδος.

Αυτο εαν δεν ξερω να το μεταφρασω πολυ απλα θα μου δωσει λαθος στοιχεια.
Εαν δεν ξερω να τα διαβασω, πολυ απλα δεν θα εχουν νοημα.

Εγω πιστευω οτι το φυσιγγι, που κερδισε την εμπιστοσυνη σου στο κυνηγι , μετα απο επανελειμενες επιτυχιες, αυτο ειναι το σωστο να χρησιμοποιας.

Ο λογος ειναι διοτι ψυχολογικα σε εχει πεισει οτι οταν το εχεις στο οπλο σου, δεν παει να κυνηγας στο φεγγαρι, αυτο δεν θα σε προδωσει.

Ετσι ασυναισθητα, κανεις αυτο που πρεπει να κανεις πρωτιστως, δηλαδη να εισαι συγκεντρωμενος στην σκοπευση σου και στο θηραμα, και μαλιστα, λογω της σιγουριας που εχεις, το κανεις και σωστα και εχεις και τα καταλληλα αποτελεσματα.

Πρεπει να λαμβανεις καποια πραγματα υποψην..... και ειμαι υπερ σε αυτο, ωστε να επιλεγεις το σωστο φυσιγγιο, αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να εχεις και 10 λογιων φυσιγγια πανω σου για να καλυψεις ολα τα ενδεχωμενα.

Εαν πυροβολησεις σωστα και στην σωστην αποσταση, θα παρεις το θηραμα, εστω και ζωντανο , ολογαιματο κλπ.

Οποταν για μενα το ιδανικο ειναι να εχεις 3-4 φυσιγγια που να τα εμπιστευεσε που να καλυπτουν ολα τα κυνηγια που κανεις και να εχεις μαζι σου 2 ειδη, αναλογως ειδος κυνηγιου κλπ.

Εαν σκοπευσεις σωστα, θα εχεις παντως περισσοτερες επιτυχιες, με φυσιγγια που δεν κοβουν, παρα εαν σκοπευσεις λαθος και εχεις παντα τ ο σωστο φυσιγγι στην θαλαμη.

Ετσι το βλεπω εγω παντως, και πιστευω οτι σε γενικες γραμμες ισχυει.Εξαιρουνται ειδικες περιπτωσεις, οπως ακραιες καιρικες συνθηκες, οπου σιγουρα μια εξειδικευμενη γνωση για φυσιγγια θα σε φερει σε πιο πλεονεκτηκη θεση παρα καποιον που χρησιμοποια ενα φυσιγγι στην τυχη.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”