Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο κυν

antonisp
Full Member
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012, 22:14

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από antonisp »

2 φησικια διφορετικα 4 που 1 ιδοσ 4 αλον ιδοσ . 8 χαρτουτσεσ μονο λαγον .
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Την πιο σωστη κουβεντα την ειπε ο Σολων.

Ναι μεν να μελετας και να ξερεις ποιο ειναι το καλο φυσιγγι ΑΛΛΑ οταν αρχιζει το κυνηγι πρεπει να ξεχνας τη βαλλεις μεσα.

Κατα τη γνωμη μου ενα φυσιγγι που σου χαρισε πολλες επιτυχιες συνεχιζεις να το βαζεις και δεν απογοητευεσε αν δεν επεσε ενα θηραμα. Οταν καταληξεις στα φυσιγγια μετα δεν τα ξαναλλαζεις.

Και μονο με ενα φυσιγγι που εισαι σιγουρος και σου δινει ψυχολογια, θα ξεχνας τι βαλλεις μεσα! και θα επικεντρωνεσαι στο κυνηγι και στη σωστη σκοπευση.

Μια παγιδα ειναι οταν αλλοι μας παρασυρουν με διαφορες κουβεντες οτι αλλαξαν το ταδε φυσιγγι, ξιφτεριζει, δεν πεφτουν κλπ. Εγω σας λεω και αληθεια να ειναι οτι αλλαξαν καποιο φυσιγγι οταν εσεις του εχετε εμπιστοσυνη θα πεφτουν τα θηραματα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από kypros »

Breda Pegaso έγραψε:Την πιο σωστη κουβεντα την ειπε ο Σολων.

Ναι μεν να μελετας και να ξερεις ποιο ειναι το καλο φυσιγγι ΑΛΛΑ οταν αρχιζει το κυνηγι πρεπει να ξεχνας τη βαλλεις μεσα.

Κατα τη γνωμη μου ενα φυσιγγι που σου χαρισε πολλες επιτυχιες συνεχιζεις να το βαζεις και δεν απογοητευεσε αν δεν επεσε ενα θηραμα. Οταν καταληξεις στα φυσιγγια μετα δεν τα ξαναλλαζεις.

Και μονο με ενα φυσιγγι που εισαι σιγουρος και σου δινει ψυχολογια, θα ξεχνας τι βαλλεις μεσα! και θα επικεντρωνεσαι στο κυνηγι και στη σωστη σκοπευση.

Μια παγιδα ειναι οταν αλλοι μας παρασυρουν με διαφορες κουβεντες οτι αλλαξαν το ταδε φυσιγγι, ξιφτεριζει, δεν πεφτουν κλπ. Εγω σας λεω και αληθεια να ειναι οτι αλλαξαν καποιο φυσιγγι οταν εσεις του εχετε εμπιστοσυνη θα πεφτουν τα θηραματα.

Και οπως σε ολα σχεδον τα ντιπειτς ´truth is somewhere in the middle!'
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
cynergy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 07 Αύγ 2010, 15:26

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από cynergy »

Breda Pegaso έγραψε:Την πιο σωστη κουβεντα την ειπε ο Σολων.

Ναι μεν να μελετας και να ξερεις ποιο ειναι το καλο φυσιγγι ΑΛΛΑ οταν αρχιζει το κυνηγι πρεπει να ξεχνας τη βαλλεις μεσα.

Κατα τη γνωμη μου ενα φυσιγγι που σου χαρισε πολλες επιτυχιες συνεχιζεις να το βαζεις και δεν απογοητευεσε αν δεν επεσε ενα θηραμα. Οταν καταληξεις στα φυσιγγια μετα δεν τα ξαναλλαζεις.

Και μονο με ενα φυσιγγι που εισαι σιγουρος και σου δινει ψυχολογια, θα ξεχνας τι βαλλεις μεσα! και θα επικεντρωνεσαι στο κυνηγι και στη σωστη σκοπευση.

Μια παγιδα ειναι οταν αλλοι μας παρασυρουν με διαφορες κουβεντες οτι αλλαξαν το ταδε φυσιγγι, ξιφτεριζει, δεν πεφτουν κλπ. Εγω σας λεω και αληθεια να ειναι οτι αλλαξαν καποιο φυσιγγι οταν εσεις του εχετε εμπιστοσυνη θα πεφτουν τα θηραματα.
+1000
dont shoot fast...shoot good
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

kypros έγραψε:Σολωνα οκ παιρνεις ενα φυσιγγιο μονο. Δεκτον. Αλλα παιρνεις το ρεμινκτον.

Ελα να σου δωσω ενα αλλο φυσιγγιο 36 και να εχεις μονο εκεινο. Δεχεσε?

Να εχεις ενα δυο φυσιγγια μονο μετα απο δοκιμες ειναι ενα θεμα. Να αμφισβητεις την υπαρξη διαφορων μεταξυ φυσιγγιων και να αγνοεις το παραγοντα φυσιγγι ομως ειναι αλλο.
ΦΙΛΕ ΚΥΠΡΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ....ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ.

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΩ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ....ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ,ΟΣΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ.
ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΥΙΟΘΕΤΕΙΣ ΑΝ ΟΧΙ, ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΓΙ' ΑΛΛΑ!!!

ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ ....ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ!
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΤΣΟΚ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΜΟΥ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ(ΔΙΑΤΡΗΣΗ)ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΤΟΥ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΒΑΣΜΕΝΟ(ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΟΠΛΟ.

ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΕΡΕ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ....
( Η ΜΟΔΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΩΣ ΚΥΠΡΕΟΙ ΝΑ ΛΕΜΕ.....ΕΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕ 2-3 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΑ :? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ!!!
ΜΑ ΤΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΑΝΑ ΜΟΥ TA 2-3 ΦΥΣΙΓΓΙΑ? ΝΑ ΡΙΞΕΙ 2-3 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ?) :?

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.....ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ....

<<ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΕΣ)ΝΑ ΒΡΕΙ 1-2 ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ(ΣΕ ΘΕΜΑ ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ.>>
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SOLON-FAIR ΤΕΑΜ την 05 Σεπ 2013, 21:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Όλοι μας κατά καιρούς το κάναμε και θα το ξανακάνουμε να κουβαλάμε μαζί μας διάφορα είδη φυσιγγίων από διάφορες εταιρίες. Το θέμα είναι η εμπιστοσύνη που σου έδωσε ένα φυσίγγιο όταν το είχες και όταν το έχεις στο όπλο σου. Επίσης σημασία έχει τι θήραμα κυνηγάμε και που το κυνηγάμε. Πχ δεν μπορώ να παίρνω μαζί μου συγκεντρωτικά φυσίγγια και να κυνηγάω πέρδικες στο πυκνό. Εκεί ένα φυσίγγιο διασποράς ή τάπα θα μας έδινε ασφαλώς μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας. Και επειδή το κυνήγι στην Κύπρο δεν είναι παντού το ίδιο χρειάζεται τουλάχιστον 2-3 είδη αναλόγως τόπου και καιρού. Πέρυσι χρησιμοποίησα πολύ 2 φυσίγγια του ίδιου τύπου από την ίδια εταιρία απλά του πρώτου ήταν τάπα και το δεύτερο πιστόνι και τα αποτελέσματα μου ήταν πολύ ικανοποιητικά! Εννοείται πως φέτος θα το επαναλάβω μαζί με μια μικρή πρωινή αδυναμία που έχω σε ένα άλλο φυσίγγιο!

Όπως μάθει και ότι βγαίνει στο καθένα παιδιά!

Απλά μην εμπιστεύεστε τυφλά ένα φυσίγγιο που ακούσατε από τον κουμπάρο σας ότι έχει επιτυχίες χωρίς πρώτα να το δοκιμάσετε!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από canastas »

Να σας πω ότι Σκωτία που αλλάζει ο καιρός κάθε 15 λεπτά όπως λένε και δεν το λένε χωρίς λόγο δεν κυνηγάς με πάνω από 1 φυσίγγιο ότι ώρα και να είναι
Εδώ στον ομφαλό της γης όλα είναι διαφορετικά
Δικαίωμα του καθενός η γνώμη του αλλά ορισμένους έγινε ψύχωση το θέμα φυσίγγιο και η απόλαυση της εμπειρίας παίρνει άλλη θέση
Ας σας φύγουν και 6 στα 10 πουλιά να αναπαραχθούν να κυνηγάτε και άλλα χρόνια
Ας σας φύγει ο λαγός και να συναντηθείτε άλλη ημέρα
Κάποτε λέω να μην τα ξαναπώ αλλά ας σας φεύγει το περισσότερο θήραμα
[/quote]

+1000000000000000000000000
Σωστότατος
THE BEST THERE IS
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από mouzouris »

Στο ενδημικο κυνήγι χρησιμοποιώ όπλο διαμέτρηματος 20 και τα φυσίγγια είναι, 26 γραμμάρια νο.6.
Στην τζιήκλα διαμέτρημα όπλου 12 (κανονικό δηλαδή :lol: ) 32 γραμμάρια νο. 8 και νο.9.
Στην φάσσα διαμέτρημα όπλου 12 και φυσίγγια, 32 γραμμάρια στην δεξιά και 33.5 γραμμάρια στην αριστερή.
Για να απαντήσω και στην ερώτηση όπως πρέπει.

Τα φυσίγγια τα αγοράζω με βάση το θήραμα που θα κυνηγήσω και όχι με βάση τον καιρό. :D :D
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από virtualgreek »

mouzouris έγραψε:Στο ενδημικο κυνήγι χρησιμοποιώ όπλο διαμέτρηματος 20 και τα φυσίγγια είναι, 26 γραμμάρια νο.6.
Στην τζιήκλα διαμέτρημα όπλου 12 (κανονικό δηλαδή :lol: ) 32 γραμμάρια νο. 8 και νο.9.
Στην φάσσα διαμέτρημα όπλου 12 και φυσίγγια, 32 γραμμάρια στην δεξιά και 33.5 γραμμάρια στην αριστερή.
Για να απαντήσω και στην ερώτηση όπως πρέπει.

Τα φυσίγγια τα αγοράζω με βάση το θήραμα που θα κυνηγήσω και όχι με βάση τον καιρό. :D :D

Ποτε θα παμε να σπασουμε κανενα πιατο να θυμηθεις τα παλια σου?
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Ποσών διαφορετικών ειδών φυσίγγια κουβαλάτε μαζί σας στο

Δημοσίευση από mouzouris »

virtualgreek έγραψε:
mouzouris έγραψε:Στο ενδημικο κυνήγι χρησιμοποιώ όπλο διαμέτρηματος 20 και τα φυσίγγια είναι, 26 γραμμάρια νο.6.
Στην τζιήκλα διαμέτρημα όπλου 12 (κανονικό δηλαδή :lol: ) 32 γραμμάρια νο. 8 και νο.9.
Στην φάσσα διαμέτρημα όπλου 12 και φυσίγγια, 32 γραμμάρια στην δεξιά και 33.5 γραμμάρια στην αριστερή.
Για να απαντήσω και στην ερώτηση όπως πρέπει.

Τα φυσίγγια τα αγοράζω με βάση το θήραμα που θα κυνηγήσω και όχι με βάση τον καιρό. :D :D

Ποτε θα παμε να σπασουμε κανενα πιατο να θυμηθεις τα παλια σου?
Τωρά που είπες τα "παλιά σου" τζιαι έκατσα τζιαι μέτρησα τα χρόνια που έχω να παίξω προθληματικό αγώνα στο τραπ ........... :roll: έχασα τον λοαρκασμό :lol: 1994 νομίζω ήταν η τελευταία φορά :?: Αλλά επειδή η πρώτη αγαπη δεν ξεχνιέτε όταν πάω σκοπευτήριο παίζω μια-δυο πούλες γιατί πεθημώτο το ευλοημένο. Εν όπως τον μαγνήτη :lol: :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”