Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Άβαταρ μέλους
ksap_000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 08 Μαρ 2013, 11:36

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από ksap_000 »

Επίσης πριν μερικούς μήνες με κάποιους φίλους καταφέραμε να φωτογραφήσουμε την ουρά των σκαγιών σε 2 φυσίγγια. Το ένα με 24 γραμμάρια σκάγια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ksap_000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 08 Μαρ 2013, 11:36

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από ksap_000 »

Και το άλλο με 32 γραμμάρια σκάγια
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ksap_000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 08 Μαρ 2013, 11:36

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από ksap_000 »

Κι εδώ ξανά τα 32 γραμμάρια όπου φαίνεται πιό καθαρά η υπερβολική ουρά των σκαγιών.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Φιλε δεν λεω οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε πολυ βαριες γομωσεις...αλλα να σου πω ενα παραδειγμα.

Αν εγω χρησιμοποιω στη περδικα, τσιοκ κυλινδρο και εχω 2 φυσιγγια το ενα 28γρ νο 7 και το αλλο 36 νο 7.

Με το 36 ειναι λογικο οτι θα εχω πιο πολλες πιθανοτητες να παρω το θηραμα σε διαφορες αποστασεις, λογω του οτι θα εχω περισσοτερα σκαγια. (90-100 σκαγια διαφορα)
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από Anthimos »

Φίλε ksap_000 εκτεταμένη ερευνα για όσα αναφερονται θα βρεις στην βιβλο της βλητικης...SPORTING SHOTGUN PERFORMANCE by Andrews Jones Σου παραθετω ενα αποσπασμα πιο κατω αυτο που έχω κρατησει εγω και τηρω σαν σταση ζωης οταν επιλεγω φυσιγγια , οπως το μεταφραζει ο Νικητας κυπριδημος στο ΕΘΝΟΣ Κυνηγι με τίτλο ΚΑΤΑΡΡΙΨΗ ΤΩΝ ΜΥΘΩΝ.....και αποτελει αποσπασμα απο την μελετη ....


.........Το φυσίγγι του λειόκαννου έχει φτάσει εδώ και πολλά χρόνια σε ένα επίπεδο απόδοσης που μας απαλλάσσει από την ενασχολία με βλητικά. Ολα τα σύγχρονα φυσίγγια, εφόσον οι πιέσεις τους είναι ασφαλείς, είναι βλητικά αποδεκτά!

Αν όμως η βλητική απόδοση είναι δεδομένη, τότε τι «μετράει» στην καλή κυνηγετική επίδοση;

Η δήλωση του Τζόουνς για το λάκτισμα είναι μια πρώτη ένδειξη. Το όπλο που κλωτσά αφόρητα, όσο καλό και αν είναι βλητικά, δεν θα αποδώσει στα χέρια ενός ευαίσθητου στο κλώτσημα κυνηγού. Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ένα όπλο που στέλνει τα σκάγια εκεί που το προτείνει ο χειριστής του, είναι ασφαλές και έχει ένα ελάχιστο επίπεδο μηχανικής λειτουργικότητας, είναι το ζητούμενο... Η ενασχόληση με τις λεπτομέρειες της βλητικής δεν θα αποδώσει σημαντικά πράγματα από μόνη της. Η ενασχόληση με τη σκοποβολή όμως θα βελτιώσει την ικανότητα του κυνηγού να εκμεταλλευτεί τη βελτίωση των φυσιγγίων και, μακροχρόνια, θα φέρει πολύ πιο πολύτιμα αποτελέσματα..................
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

Anthimos έγραψε:Φίλε ksap_000 εκτεταμένη ερευνα για όσα αναφερονται θα βρεις στην βιβλο της βλητικης...SPORTING SHOTGUN PERFORMANCE by Andrews Jones Σου παραθετω ενα αποσπασμα πιο κατω αυτο που έχω κρατησει εγω και τηρω σαν σταση ζωης οταν επιλεγω φυσιγγια , οπως το μεταφραζει ο Νικητας κυπριδημος στο ΕΘΝΟΣ Κυνηγι με τίτλο ΚΑΤΑΡΡΙΨΗ ΤΩΝ ΜΥΘΩΝ.....και αποτελει αποσπασμα απο την μελετη ....


.........Το φυσίγγι του λειόκαννου έχει φτάσει εδώ και πολλά χρόνια σε ένα επίπεδο απόδοσης που μας απαλλάσσει από την ενασχολία με βλητικά. Ολα τα σύγχρονα φυσίγγια, εφόσον οι πιέσεις τους είναι ασφαλείς, είναι βλητικά αποδεκτά!

Αν όμως η βλητική απόδοση είναι δεδομένη, τότε τι «μετράει» στην καλή κυνηγετική επίδοση;

Η δήλωση του Τζόουνς για το λάκτισμα είναι μια πρώτη ένδειξη. Το όπλο που κλωτσά αφόρητα, όσο καλό και αν είναι βλητικά, δεν θα αποδώσει στα χέρια ενός ευαίσθητου στο κλώτσημα κυνηγού. Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ένα όπλο που στέλνει τα σκάγια εκεί που το προτείνει ο χειριστής του, είναι ασφαλές και έχει ένα ελάχιστο επίπεδο μηχανικής λειτουργικότητας, είναι το ζητούμενο... Η ενασχόληση με τις λεπτομέρειες της βλητικής δεν θα αποδώσει σημαντικά πράγματα από μόνη της. Η ενασχόληση με τη σκοποβολή όμως θα βελτιώσει την ικανότητα του κυνηγού να εκμεταλλευτεί τη βελτίωση των φυσιγγίων και, μακροχρόνια, θα φέρει πολύ πιο πολύτιμα αποτελέσματα..................
LIKE!!!
Άβαταρ μέλους
ksap_000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 08 Μαρ 2013, 11:36

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από ksap_000 »

Anthimos έγραψε:Φίλε ksap_000 εκτεταμένη ερευνα για όσα αναφερονται θα βρεις στην βιβλο της βλητικης...SPORTING SHOTGUN PERFORMANCE by Andrews Jones Σου παραθετω ενα αποσπασμα πιο κατω αυτο που έχω κρατησει εγω και τηρω σαν σταση ζωης οταν επιλεγω φυσιγγια , οπως το μεταφραζει ο Νικητας κυπριδημος στο ΕΘΝΟΣ Κυνηγι με τίτλο ΚΑΤΑΡΡΙΨΗ ΤΩΝ ΜΥΘΩΝ.....και αποτελει αποσπασμα απο την μελετη ....
Κι εδώ λέει κάποια πράγματα. ;)
http://www.oplognosia.com/ea/ea66.php
http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki5.php

Ξέρεις φίλε μου ......... τον κύριο Κυπρίδημο τον ξέρω προσωπικά.
Εγώ όμως δεν ζω απ' την αρθρογραφία μου ούτε πουλάω κάτι.
Και παν απ' όλα δεν ψάχνω για αντιπαραθέσεις.
Αν δεν κάνω λάθος στα FORUM ανταλλάσσουμε απόψεις για να γίνουμε καλύτεροι κι αυτό προσπαθώ να κάνω. Ο καθένας μας ασπάζεται κάποιες σχολές ή κάποιους αρθρογράφους αν θες.

Επανέρχομαι όμως στο θέμα μας παραθέτοντάς σας φωτογραφίες από παπιοκυνήγι με 29 γραμμάρια σκάγια Νο 4 σε αποστάσεις πέραν των 25 μέτρων με 4* τσοκ όπου φαίνονται καθαρά τα πλήγματα που δέχτηκαν

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
andreas78

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από andreas78 »

Φίλε Κώστα,
Χαίρομαι που έχεις επανέλθει στο φόρουμ, διότι οι γνώσεις σου θα φανούν χρήσιμες σε πολλούς απο εμάς και όπως επίσης οι συζητήσεις μαζί σου θα ειναι πολυ αξιόλογες.

Επι του θέματος, αν και εχω magnum όπλο, είμαι και εγω εναντίον των βαριών γομωσεων, είμαι των 32γρ., και παρά το ότι εχω κάνει δοκιμές και με πιο βαριές γομωσεις, δεν βρίσκω το κάτι το ξεχωριστό που θα με πείσει να ρίχνω 35-36-38γρ., εξάλλου το κυνηγι ειναι χαλάρωση και ηρεμία και με το να ρίχνω semi και magnum φυσίγγια με 30-38°c ή με στενούς αυλούς και γενικά συμβατά όπλα, μόνο χαλάρωση δεν μου προσφέρουν.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ολα ειναι σχετικα και ειναι και θεμα γουστου. Ενα φυσιγγιο 29 γρ μπορει να ειναι συγκεντρωτικο και ενα αλλο 35 να πιο ανοικτο... Και φυσικα εξαρταται και απο τη διασπορα που κανει το καθε προσωπικο οπλο (τσιοκ - αυλος - κωνος - καννη κλπ). Εμενα π.χ. το 4 τσιοκ μου βγαζει σφιχτη ντουφεκια στα 20 μετρα... Αλλους μπορει να βγαζει ανοικτη.

Οποτε ο καθε ενας μελετα καποια φυσιγγια με το οπλο του και το κυνηγι που κανει και βγαζει συμπερασματα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από kypros »

Οι μονες επιλογες που πραγματικα ειναι λαθος ειναι αυτες που ειναι ακραιες.

Ειτε αυτο σημαινει πολυ βαρια η πολυ ελαφρια γομωση σε βαρος σκαγιων ειτε αυτη αφορα λαθος νουμερο σκαγιου.

Απο εκει και εκει τα παντα ειναι δεκτα και ειναι θεμα γουστου, αντιληψης , σωματικης διαπλασεις και προπαντως ψυχολγιας.

Προσωπικα αντιπαθω τα πολλα γραμμαρια και επιλεγο λογικο μεγεθος σκαγιων συνηθως προς το μικροτερο οριο για το καθε θηραμα παρα προς το μεγαλυτερο ανεκτο. Επισης Καλοκαιρι και στη τζηκλα συχνα αρεσκομαι σε γρηγορα σκοπευηκα φυσιγγια
Πχ. Περδικα 30 με 34 γρ νο 6,7
Φασσα καλοκαιρι 28 με 32 γρ νο 6,7
Τρυγονι 28 γρ νο 8,9
Τζηκλα 28 με 29 γρ νο 9,10
φασσα χειμωνα 32 με 34 νο 6
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”