Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

andreas78

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από andreas78 »

Anthimos έγραψε:Λαβετε υπ οψιν οτι επιπλεον της ψηλης θερμοκρασιας στη Κυπρο τον Αυγουστο (18 Αυγουστου) σε πολλες περιοχες και υψομετρα , η υγρασια κυμαινεται μεταξυ 75%-85%....

Και επαυξάνω στα λεγόμενα του Άνθιμου, λέγοντας πως θεωρώ ότι, σε περίπτωση που το ποσοστό υγρασίας του μπαρουτιού σε ένα φυσίγγιο( ~1,5% δυβασικές, ~3% μονοβασικές) αυξηθεί αισθητά, έχει σαν αποτέλεσμα και το αισθητό λάκτισμα.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από nature »

Όταν λέτε αργό φυσίγγιο το εννοείται; Υπάρχουν αργά φυσιγγια σήμερα ή είναι ακόμη ένας μύθος; Πόση είναι η διαφορά σε ταχύτητα που διαχωρίζει ένα φυσίγγιο σε αργό και γρήγορο; Δεν έχω ιδέα εγώ απλά ρωτώ για να είμαστε πιο συγκεκριμένη στα λεγόμενα μας.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από giorgos80 »

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgos80 την 11 Ιούλ 2013, 11:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από spidis »

nature έγραψε:Όταν λέτε αργό φυσίγγιο το εννοείται; Υπάρχουν αργά φυσιγγια σήμερα ή είναι ακόμη ένας μύθος; Πόση είναι η διαφορά σε ταχύτητα που διαχωρίζει ένα φυσίγγιο σε αργό και γρήγορο; Δεν έχω ιδέα εγώ απλά ρωτώ για να είμαστε πιο συγκεκριμένη στα λεγόμενα μας.
ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΕΝΑ ΑΡΓΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΑ 390 Μ/ΑΔ. ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑ ΤΟ ΣΠΕΣΙΑΛ 34ΓΡ. ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 382 Μ/ΑΔ.
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

nature έγραψε:Όταν λέτε αργό φυσίγγιο το εννοείται; Υπάρχουν αργά φυσιγγια σήμερα ή είναι ακόμη ένας μύθος; Πόση είναι η διαφορά σε ταχύτητα που διαχωρίζει ένα φυσίγγιο σε αργό και γρήγορο; Δεν έχω ιδέα εγώ απλά ρωτώ για να είμαστε πιο συγκεκριμένη στα λεγόμενα μας.
http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... id=1160556
andreas78

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από andreas78 »

682 GOLD E έγραψε:
nature έγραψε:Όταν λέτε αργό φυσίγγιο το εννοείται; Υπάρχουν αργά φυσιγγια σήμερα ή είναι ακόμη ένας μύθος; Πόση είναι η διαφορά σε ταχύτητα που διαχωρίζει ένα φυσίγγιο σε αργό και γρήγορο; Δεν έχω ιδέα εγώ απλά ρωτώ για να είμαστε πιο συγκεκριμένη στα λεγόμενα μας.
http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... id=1160556

Αυτό αποδεικνύει το παράδειγμα που αναφέρθηκε σε προηγούμενη παράθεση, ότι δηλαδή η ‘’βαριά’’ γόμωση με την χαμηλή ταχύτητα θα χρειάζεται λογικά ακριβός την ίδια προσκόπευση με ένα φυσίγγι που έχει ‘’ελαφριά’’ γόμωση με ψηλή ταχύτητα, σε ακραίες και διαφορετικές μεταξύ τους καιρικές και υψομετρικές συνθήκες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από Γιατρός »

Απορία
Μία κάννη η οποία είναι και ζεσταμένη από τον ήλιο στους 34-54c βαθμούς κελσίου(με τον καλοκαιρινό μας ήλιο) πως επηρεάζει την βολή και τις πιέσεις ;;;
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
andreas78

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από andreas78 »

Γιατρός έγραψε:Απορία
Μία κάννη η οποία είναι και ζεσταμένη από τον ήλιο στους 34-54c βαθμούς κελσίου(με τον καλοκαιρινό μας ήλιο) πως επηρεάζει την βολή και τις πιέσεις ;;;

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, έχω την εντύπωση πως θα διαφοροποιηθεί αρνητικά η κατανομή του φυσιγγίου διότι μάλλον τα σκάγια θα παραμορφωθούν πιο εύκολα.
Για τις πιέσεις, αυτό που μου έρχεται στο μυαλό δεν νομίζω να κάνει αισθητή διαφορά και επειδή δεν είμαι και σίγουρος, καλύτερα να αναφερθεί κάποιος άλλος. :D
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από nature »

spidis έγραψε:
nature έγραψε:Όταν λέτε αργό φυσίγγιο το εννοείται; Υπάρχουν αργά φυσιγγια σήμερα ή είναι ακόμη ένας μύθος; Πόση είναι η διαφορά σε ταχύτητα που διαχωρίζει ένα φυσίγγιο σε αργό και γρήγορο; Δεν έχω ιδέα εγώ απλά ρωτώ για να είμαστε πιο συγκεκριμένη στα λεγόμενα μας.
ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΕΝΑ ΑΡΓΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΑ 390 Μ/ΑΔ. ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑ ΤΟ ΣΠΕΣΙΑΛ 34ΓΡ. ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 382 Μ/ΑΔ.
Έχε υπόψιν σου ότι η Olympia δίνει V2.5 και όχι V1.
Δεν νομίζω να είναι σήμερα εφικτός ο διαχωρισμός φυσιγγίων (έξω τα magnum) σε αργά και γρήγορα με τα σύγχρονα υλικά κατασκευής. Άποψη μου.
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από spidis »

nature έγραψε:
spidis έγραψε:
nature έγραψε:Όταν λέτε αργό φυσίγγιο το εννοείται; Υπάρχουν αργά φυσιγγια σήμερα ή είναι ακόμη ένας μύθος; Πόση είναι η διαφορά σε ταχύτητα που διαχωρίζει ένα φυσίγγιο σε αργό και γρήγορο; Δεν έχω ιδέα εγώ απλά ρωτώ για να είμαστε πιο συγκεκριμένη στα λεγόμενα μας.
ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΕΝΑ ΑΡΓΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΑ 390 Μ/ΑΔ. ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑ ΤΟ ΣΠΕΣΙΑΛ 34ΓΡ. ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 382 Μ/ΑΔ.
Έχε υπόψιν σου ότι η Olympia δίνει V2.5 και όχι V1.
Δεν νομίζω να είναι σήμερα εφικτός ο διαχωρισμός φυσιγγίων (έξω τα magnum) σε αργά και γρήγορα με τα σύγχρονα υλικά κατασκευής. Άποψη μου.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ ΣΕ ΨΗΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΣΕ ΘΕΡΜΟ ΚΛΙΜΑ. ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΗΝ ΜΠΗΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ, ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ. ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”