Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Άβαταρ μέλους
ksap_000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 08 Μαρ 2013, 11:36

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από ksap_000 »

andreas78 έγραψε:Αχαχχαχαχχα……
Εγώ πάντως αν και προσπάθησα να βρω το άρθρο και δεν το βρήκα, έχω την εντύπωση πως ήταν γραμμένο στο Έθνος.
Λογικά οι παπιοκυνηγοί ρίχνουν σε θερμοκρασίες υπό το μηδέν, άρα αν δεν κάνω λάθος οι ατμοσφαιρική πίεση είναι λιγότερη δίνοντας τους την ευχέρεια να ρίχνουν βαριές γομώσεις.

Αν είπα μακακία, μην με βρήσεις!!!!!! ;) :lol: :D
Οπότε όταν έχουμε μικρή ατμοσφαιρική πίεση και σε συνδυασμό με την υγρασία η ατμόσφαιρα είναι πυκνότερη λόγω και του μικρού υψομέτρου που διεξάγεται το κυνήγι αυτό σε σχέση με μια ζεστή μέρα με απουσία υγρασίας. Με αυτό λοιπόν βγάζουμε το πρώτο μας συμπέρασμα πως σε πυκνή ατμόσφαιρα χρησιμοποιούμε βαριά και αργά φυσίγγια ενώ σε αραιή ατμόσφαιρα ελαφρά και γρήγορα. Και αυτό γιατί το γρήγορο φυσίγγι σε πυκνή ατμόσφαιρα χάνει πιό πολύ ταχύτητα και κινητική ενέργεια παράλληλα σε σχέση με κάποιο πιό αργό. Επειδή όμως πρέπει να πάω να δω το γυιό μου που είχε ένα ατύχημα και θα μου πάρει αρκετό χρόνο για να εξηγήσω πως δουλεύει όλο αυτό θα με συγχωρήσετε που δεν θα το κάνω τώρα. Σας παραθέτω όμως έναν πίνακα για να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα για το βεληνεκές των κυνηγετικών μας όπλων και μόλις μπορέσω θα επανέλθω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
istriano ®

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από istriano ® »

Βαλλε ιδεες τους λααρηες μας τωρα ;)
andreas78

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από andreas78 »

Κώστα, εύχομαι να μην ειναι κάτι σοβαρό και να εχει την γρηγορότερη δυνατή ανάρρωση.

Ο πίνακας ειναι εξαιρετικός, με τον φίλο Χρήστο (vtichris), έχουμε κάνει πάμπολλες δοκιμές με φυσίγγια διασποράς, ιδιογομωση βεβαια ;) , παράλληλα και επειδή κυνηγάμε σε υψομετρα απο 1250μετρα μέχρι και 1600, θεωρούσαμε ότι η διάφορα θα ήταν αμελητέα, τωρα με τον πίνακα που παράθεσες, η διάφορα θα ειναι απο την γη μέχρι τον ουρανό λογικά. :roll:
Ετσι πάει??
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από LEFKIOS »

andreas78 έγραψε:Κώστα, εύχομαι να μην ειναι κάτι σοβαρό και να εχει την γρηγορότερη δυνατή ανάρρωση.

Ο πίνακας ειναι εξαιρετικός, με τον φίλο Χρήστο (vtichris), έχουμε κάνει πάμπολλες δοκιμές με φυσίγγια διασποράς, ιδιογομωση βεβαια ;) , παράλληλα και επειδή κυνηγάμε σε υψομετρα απο 1250μετρα μέχρι και 1600, θεωρούσαμε ότι η διάφορα θα ήταν αμελητέα, τωρα με τον πίνακα που παράθεσες, η διάφορα θα ειναι απο την γη μέχρι τον ουρανό λογικά. :roll:
Ετσι πάει??
Παιδια σας χαιρετώ. Σαν πληροφορία ο πίνακας ειναι εξαιρετικός. :idea: Να επισημάνω ομως οτι εδώ στην Κύπρο το μέγιστο υψόμετρο που καποιοι κυνηγουν ειναι στα 1000-1200μ (Πλατρες , Αμίαντος, Αγρος Παλαιχώρι ) και ισως ελάχιστοι κυνηγοί γυρω απο το Τροοδος 1500-1700μ. Επίσης να αναφέρω οτι οταν λέμε μέγιστη απόσταση που μπορουμε να κτυπείσουμε το θήραμα εννούμαι σίγουρα εκείνη την απόσταση που συνδιάζει κατάλληλη ενέργεια κρούσης και ικανοποιητική κατανομή στο κύκλο. Αυτή η αποσταση δεν εχει μεγάλες διαφορές μεταξύ τους για σκαγια νο 6-5-4. Αν κοιτάξεται το πίνακα που εδωσα και ποιό παλια θα το καταλάβεται.( επισυνάπτεται) Οπως λέγει και ο φίλος ο Κύπρος ακόμη και με το 7.5 σιδερώνει τις φάσες... ;) ;)
Φίλε Κώστα ευχομαι να πανε ολα καλά με το παιδί σου
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
andreas78

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλησπέρα φίλε Λεύκιε,
Το σχόλιο μου δεν αφορά το ωφελημο βεληνεκές, το οποίο και σωστά παραθέτεις αλλα το ανοιγμα της διασποράς μου, αφου όπως εξήγησα κυνηγώ ως επι το πλείστον στο Τρόοδος και σε υψόμετρο απο 1250 μέχρι και 1600 μέτρα.
Παρατηρώντας το μέγιστο βεληνεκές απο τον πίνακα του Κώστα, μου εχουν μπει ψύλλοι στα αυτιά ότι η διασπορά θα μειώνεται αισθητά και δεν θα ειναι αμελητεα, οπως νομιζα μεχρι τωρα, σε σχέση με την διασπορά των δοκίμων μου στην Λευκωσια.

•Επίσης στον πίνακα με το μέγιστο βεληνεκές βλέπουμε πως, θεωρητικά σε υψόμετρο 1700 μετρα θα μεταβάλει το ωφέλιμο βεληνεκές, το κατα πόσο, δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω αλλα ούτε είμαι σίγουρος για αυτο που γράφω, απλα μου φενεται σαν αλυσιδωτή αντίδραση. :!: :roll:
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από kypros »

Παιδια οντως η ατμοσφαιρικη πιεση παιζει ρολο οσο και η πυκνοτητα της ατμοσφαιρας λογο υγρασιας. Φυσικα το ποσο παιζει ρολο αμφισβητειται απο πολλους αρθρογραφους βλητικης.

Εγω αυτα που λεω τα εχω συμπερανει εμπειρικα απο δοκιμες σε θηραματα στη κυπρο και στο εξωτερικο.

Ομως αρχισατε να λετε για μεγιστο βεληνεκες κτλ το οποιο ειναι αλλο θεμα τελιος ξεχωριστο με τις πιεσεις που αναπτυσσοντε λογο ζεστης.

Εννοιτε οτι ολα τα δεδομενα πρεπει να ζυγιζονται ταυτοχρονα οταν επιλεγουμε φυσιγγιο αλλα εαν αρχισουμε να αμφισβητουμε ενα συμπερασμα χρησιμοποιοντας τις βεταβλητες αλλου παραγοντα θα κανουμε ενα λαβυρινθο με στοιχεια που τα ενα ανερει το αλλο και οι αναγνωστες απλα θα συγχυστουν.

Ceteris paribus,δηλαδη ολες οι αλλες μεταβλητες αν θεωρηθουν σταθερες, τοτε ναι η ζεστη αυξανει την πιεση που δημιουργειται στο φυσιγηιο με την πυροδοτηση αρα στη ζεστη επιλεγουμε χαμηλοτερες πιεσεις και δηλαδη συνηθως μικρες γομωσεις
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από Rai »

kypros έγραψε:Οπα αλλα βλεπω αλλα διαβαζω...για φασσα προσωπικη αποψη ειναι οτι για καλοκαιρι το πρωι που εχει ισως και υγρασια ενα φυσιγγιο 31 με 32 γραμμαρια σε νουμερε 6 ( ισως με a1 πυριτιδα που υπαρχουν πολλα). Μετα τις 9 για μενα η καλυτερη επιλογη ειναι φυσιγγιο γρηγορο και ελαφρια γομωση. Συνηθως ριχνω 28 μεχρι 32 γρ νουμερο 7 και καποτε 7,5 σκοπευτικο φυσσιγιο του σπορτινγ. Οι φασσες απλα τσακρουν! Οι συνθηκες ειναι στα ορια και το φυσιγγι πρεπει να ειναι ελφρυ σε βαρος σκαγιων και δυνατο με ταχυτητα. Οπως ελεγαν οι παλιοι ο γενικος κανονας ειναι οτι οσο το θερμομετρο παει πανω τοσο κατω πρεπει να πηγαινουν τα γραμμαρια. Εστω και αν δεν ισχυει παντα ισχυει σχεδον παντα, και κακος εδω στη κυπρο κυνηγουμε φασσα τον αυγουστο με βαριες γομωσεις.

Κατι επιλογες 35 και 36 γρ το καλοκαιρι για μενα ειναι ακροτητες και μαλλον κακο κανουν παρα καλο.
Να είσαι πάντα καλά Κύπρο και καλό καλοκαιρινό σιδέρωμα σου έυχομαι .

Φιλικά
Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
andreas78

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από andreas78 »

Κύπρο μου συμφωνώ μαζί σου, αλλα η κατανόηση τέτοιων μεταβλητών μόνο καλό μπορει να προσφέρει, κάνοντας μας πιο απαιτητικούς για την ποιότητα των φυσιγγιων μας.
Για το ότι η μέγιστη διαφορά πυκνοτητας της ατμόσφαιρας, μεταλλάσει αισθητά το φυσιγγιο, δεν μπορεί να αμφισβητηθεί. Ακόμα και ο συνδυασμός όλων μαζί ειναι καταστροφικός, σε περίπτωση που κάνουμε λάθος επιλογή στο φυσιγγιο.
Ο πίνακας δείχνει το μέγιστο βεληνεκές σε 0 μετρα υψόμετρο και σε 3600 μετρα, τα συμπεράσματα ειναι ξεκάθαρα μεν, ταυτόχρονα δέ, ειναι όλα αλληλένδετα μεταξύ τους (ατμ. πίεση, πυκνότητα αέρα, υψόμετρο, θερμοκρασία,υγρασία).
Το σχόλιο μου, μετα την παράθεση του πίνακα, αφορά την ανησυχία μου για το πόσο μπορεί να μεταβληθεί η διασπορά ενός φυσιγγίου, απο την Λευκωσια σε σχέση με το Τρόοδος.
Βέβαια ελπίζω να βρίσκομαι σε σωστό δρόμο και να μην εχω παρασυρθεί απο τον πίνακα, στην τελική ο συγκεκριμένος σηκώνει πολλή ανάλυση και θα ειναι και πολυ εποικοδομητική.
Για όλα τα προαναφερθέντα δεδομένα υπάρχουν λύσεις.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από Anthimos »

Λαβετε υπ οψιν οτι επιπλεον της ψηλης θερμοκρασιας στη Κυπρο τον Αυγουστο (18 Αυγουστου) σε πολλες περιοχες και υψομετρα , η υγρασια κυμαινεται μεταξυ 75%-85%....
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: Διαμετρος και πλήθος σκαγιων ανα γραμμαριο

Δημοσίευση από spidis »

Anthimos έγραψε:Λαβετε υπ οψιν οτι επιπλεον της ψηλης θερμοκρασιας στη Κυπρο τον Αυγουστο (18 Αυγουστου) σε πολλες περιοχες και υψομετρα , η υγρασια κυμαινεται μεταξυ 75%-85%....
ΣΩΣΤΟΣ, ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΡΓΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΛΟΓΩ ΨΗΛΗΣ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΜΕ ΠΙΟ ΒΑΡΕΤΗ ΓΟΜΩΣΗ. ΜΕΤΑ ΤΙΣ 7.30-8.00 ΟΜΩΣ ΓΡΗΓΟΡΟ ΜΕΧΡΙ 34 ΓΡ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”