Τσοκαρίσματα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από virtualgreek »

andreasana210326 έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.......

ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ........ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ 2 ΟΠΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΜΑΡΚΑΣ...ΠΧ ΕΝΑ ΒΕRETTA ΠΟΛΥΤΣΙΟΚ 26 ΙΝΤΖΕΣ, ΚΑΙ ΕΝΑ bLAZER 32 ΙΝΤΖΕΣ ΠΟΛΥΤΣΙΟΚ.....ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ ( ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙς ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ) ΑΣ ΠΟΥΜΕ 18.8. ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΟΠΛΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΣΟΚΚΑΚΙΑ THS ΙΔΙΑΣ ΜΑΡΚΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΣΕ ΣΤΟΧΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ 40 ΜΕΤΡΩΝ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ.

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ????????? ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕ 150 ΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΠΛΟ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕ 250 ΦΥΛΛΑ?????????? DΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ, ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΚΑΛΓΙΩΝ. ΜΙΛΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.
Θα μπορούσες να βγάλεις πιο ασφαλή συμπεράσματα εάν χρησιμοποιήουσες ακριβώς την ίδια μάρκα, μοντέλο, αυλό, τσοκ και φυσίγγια. Αλλά και πάλι εάν προσέξεις οποιαδήποτε διαφορά στην διατρητικότητα, μπορεί να είναι υπέρ του όπλου με τις 32 ίντζες, αλλά μπορεί και να βγει υπέρ του όπλου με ιτς 26 ίντζες. Μπορεί στο ένα τεστ να βγει υπέρ του ενός όπλου και στο επόμενο τεστ να βγει υπερ του άλλου όπλου.

Μπορεί στο ένα τεστ και χωρίς να το γνωρίζεις το ένα φυσίγγιο να έχει 0.05 γρ πυρίτιδα περισσότερη από το άλλο φυσίγγιο και να σε προβληματίσουν τα αποτελέσματα .

Μπορεί να αληθεύει αυτό που έγραψε πιο πάνω ο Λέφκιος, αλλά με άλλα δύο όπλα άλλης μάρκας να σου βγάλει αντίθετα αποτελέσματα.

Μπορεί ο τηλεφωνικός κατάλογος που θα χρησιμοποιήσεις στο ένα όπλο να έτυχε κάποιας διάβρωσης που δεν φαίνεται με γυμνό μάτι και να σου δώσει άλλα αποτελέσματα με ένα φυσίγγιο, ενώ όταν πυροβολήσεις με το ίδιο όπλο άλλο τηλεφωνικό κατάλογο να σου δώσει άλλα αποτελέσματα.

Στο τέλος της ημέρας εκείνο που θέλω να καταλύξω είναι ότι είναι τόσο μικρή η διαφορά και τόσο αμελητέα που δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα και ούτε μπορείς να ελέγξεις όλους τους παράγοντες για να μπορέσεις να επαληθεύσεις ή να διαψεύσεις αυτή την θεωρία.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Savvas »

Σε απολυτες συνθηκες ομως, λογικα ισχυει αυτο που ειπε ο Λευκιος, σωστα?
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Savvas έγραψε:Σε απολυτες συνθηκες ομως, λογικα ισχυει αυτο που ειπε ο Λευκιος, σωστα?
Όχι, δεν συμφωνώ.

Ποτέ μου δεν έχω βρει έστω και μία έρευνα όπου κατάφεραν και προσμοίωσαν τις απόλυτες συνθήκες και να βγάλουν ασφαλή συμπεράσματα.

Στην θεωρία αυτό που είπε ο Λέφκιος έχει κάποια λογική. Αλλά πριν 2 χρόνια που τα παιδιά του περιοδικού έκαναν το τεστ, το όπλο με τις 26 ίντες είχε καλύτερη διατρητικότητα και από εκείνο των 28 ιντζών και από εκείνο των 30 ιντζών. Και μιλάμε για τα ίδια όπλα, μάρκα, μοντέλο, τσοκ, απόσταση και φυσίγγια από το ίδιο πακέτο. Νικητής το όπλο των 26 ιντζών με μικρή διαφορά, αμελητέα. Αλλά δεν είναι αρκετή για να μετατρέψεις αυτή την θεωρία σε νόμο.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

andreas78 έγραψε:Με αφορμή την ερώτηση του Αντρέα, θα ήθελα να προσθέσω και εγω πως, τις τελευταίες μέρες και με αφορμή την έναρξη, ακούω πολλά κουφά και παράλογα, εκτός του φόρουμ βέβαια και σε μικρά πηγαδάκια είτε απο γνωστούς είτε απο άλλους. Ο φίλος Λευκιος εχει απόλυτο δίκαιο στην απάντηση του, διότι ενα ή δυο σκάγια, ασχέτως αν εχουν μεγαλη διατρητηκοτητα, δεν ειναι σε θέση να καταβάλουν ακαριαία ενα θήραμα και ποσο δύσκολα ακόμη μια φάσσα της οποίας όλοι γνωρίζουμε την ανθεκτικότητα της, το αποτελεσμα του τραυματισμού του θηραματος εχει ως μόνους κερδισμένος τις αλεπούδες, περιπτώσεις όπου μπορει να συμβεί αυτο δεν αναιρούν το ότι ειναι εντελώς τυχαίο συμβάν όπου το σκαι πέτυχε καίριο και ζωτικό σημείο.
Συνεχίζω λέγοντας πως κάποια παιδια, βάζοντας στα όπλα τους εργοστασιακά φυσίγγια των 40γρ., με 4άρια, επιμένουν ότι σκωτονουν πουλιά, φάσσες στα 80-100 μετρα, ναί δεν γράφω τυχαίο αριθμό, όσο και αν προσπάθησα να τους μεταπείσω, δεν τα κατάφερα, το μόνο που δέχτηκαν ειναι να μετρήσουν 80 μετρα και να ρίξουν σε πίνακα να δουν την κατανομη σε αυτα τα μετρα!!!!!
Επίσης ρίχνουν τσικλες με 36γρ., 9άρια στα 70 μέτρα!!!!
:shock: :shock: :shock:
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
andreas78

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από andreas78 »

Σόλωνα, εγω που τα άκουγα live και ταυτόχρονα ενώ προσπαθούσα να τους εξηγήσω τι ειναι κατανομή, ποικνοτητα, διατρηση........με έβλεπαν λες και έλεγα παπαριές, τα δικά μου μάτια και αυτιά, ακομα να τα μαζέψω..... :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από virtualgreek »

andreas78 έγραψε:Σόλωνα, εγω που τα άκουγα live και ταυτόχρονα ενώ προσπαθούσα να τους εξηγήσω τι ειναι κατανομή, ποικνοτητα, διατρηση........με έβλεπαν λες και έλεγα παπαριές, τα δικά μου μάτια και αυτιά, ακομα να τα μαζέψω..... :roll: :roll:
Υπομονή ...και πάλι υπομονή...

Κάποτε... (λέω "κάποτε" εντελώς αόριστα) θα ξημερώσουν καλύτερες μέρες...

:lol:
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

andreas78 έγραψε:Με αφορμή την ερώτηση του Αντρέα, θα ήθελα να προσθέσω και εγω πως, τις τελευταίες μέρες και με αφορμή την έναρξη, ακούω πολλά κουφά και παράλογα, εκτός του φόρουμ βέβαια και σε μικρά πηγαδάκια είτε απο γνωστούς είτε απο άλλους. Ο φίλος Λευκιος εχει απόλυτο δίκαιο στην απάντηση του, διότι ενα ή δυο σκάγια, ασχέτως αν εχουν μεγαλη διατρητηκοτητα, δεν ειναι σε θέση να καταβάλουν ακαριαία ενα θήραμα και ποσο δύσκολα ακόμη μια φάσσα της οποίας όλοι γνωρίζουμε την ανθεκτικότητα της, το αποτελεσμα του τραυματισμού του θηραματος εχει ως μόνους κερδισμένος τις αλεπούδες, περιπτώσεις όπου μπορει να συμβεί αυτο δεν αναιρούν το ότι ειναι εντελώς τυχαίο συμβάν όπου το σκαι πέτυχε καίριο και ζωτικό σημείο.
Συνεχίζω λέγοντας πως κάποια παιδια, βάζοντας στα όπλα τους εργοστασιακά φυσίγγια των 40γρ., με 4άρια, επιμένουν ότι σκωτονουν πουλιά, φάσσες στα 80-100 μετρα, ναί δεν γράφω τυχαίο αριθμό, όσο και αν προσπάθησα να τους μεταπείσω, δεν τα κατάφερα, το μόνο που δέχτηκαν ειναι να μετρήσουν 80 μετρα και να ρίξουν σε πίνακα να δουν την κατανομη σε αυτα τα μετρα!!!!!
Επίσης ρίχνουν τσικλες με 36γρ., 9άρια στα 70 μέτρα!!!!
για ονομα του θεου.... ακου 70 και 80 μετρα :o ΟΙ ΑΠΠΑΡΟΝ ΜΕ ΤΗ ΒΑΚΛΑ :lol: :lol: :lol:
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

andreasana210326 έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.......

ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ........ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ 2 ΟΠΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΜΑΡΚΑΣ...ΠΧ ΕΝΑ ΒΕRETTA ΠΟΛΥΤΣΙΟΚ 26 ΙΝΤΖΕΣ, ΚΑΙ ΕΝΑ bLAZER 32 ΙΝΤΖΕΣ ΠΟΛΥΤΣΙΟΚ.....ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ ( ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙς ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ) ΑΣ ΠΟΥΜΕ 18.8. ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΟΠΛΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΣΟΚΚΑΚΙΑ THS ΙΔΙΑΣ ΜΑΡΚΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΣΕ ΣΤΟΧΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ 40 ΜΕΤΡΩΝ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ.

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ????????? ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕ 150 ΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΠΛΟ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕ 250 ΦΥΛΛΑ?????????? DΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ, ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΚΑΛΓΙΩΝ. ΜΙΛΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΦΙΛΕ ΑΝΔΡΕΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΒΛΙΤΗΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΒΥΣΣΟΣ.

ΟΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΝΩΣ ΟΠΛΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ.....ΠΟΛΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΟΥ ΒΓΕΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!!


ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ....ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΕΚΑΝΑ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΑΝ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ 23/4"ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΣΕ ΟΠΛΟ 23/4" ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΛΟ 3".
BERETTA ME ΙΔΙΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ,ΙΔΙΑ ΤΣΟΚ,ΙΔΙΟ ΜΗΚΟΣ ΚΑΝΝΩΝ ΙΔΙΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΚΑΝΝΩΝ....Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ Η ΘΑΛΑΜΗ...ΤΟΥ ΕΝΟΣ 23/4"(70μμ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ 3"(76μμ).

<<ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΧΘΕΣ....ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΑΡΑΘΕΤΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΑΞΙ ΤΟΥ 2 3/4'' ΚΑΙ 3'' ΜΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ 2 3/4''....

ΟΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕ ΤΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΤΑ 45Μ,ΑΠΟ ΔΥΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΟΠΛΑ,ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ,ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΝΕΣ 28''.....Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΘΑΛΑΜΕΣ.ΥΓΡΑΣΙΑ 45% ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 34C.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...............................................................2 3/4''..........................3''
1)PERGORSO CACCIA 36GR N6...................................186............................155
2)SAGA HIGH SPEED 36GR N6.....................................176............................170
3)REMINGTON EXPRESS 35,5 N 71/2......................140.............................130>>


ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ!!!

ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ 100% ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΖΗΤΑΣ ;)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Τσοκαρίσματα

Δημοσίευση από 635marios »

Υπολογιστε μια κατα προσεγκση βελτιωση τησ ταξησ του 3% τη συγκεντρωση των σκαγιων,καθε φορα που αυξανουμε κατα 5cm το μηκοσ τησ κανησ. επιπλεον μασ δινουν μια αυξιση στη ταχυτητα των σκαγιων που ειναι κατα προσεγκιση 7m/sec .δηλαδι 25km/h. Αν λοιπον αντικαταστισουμε την κανη 51cm στο οπλο μασ με μια κανη 76cm θα εχουμε περιπου 15% καλιτερη συγκεντρωση σκαγιων και κατα προσεγκιση 35m/s -126km/h ταχυτητα στα σκαγια .ο διασημοσ αμερικανοσ αρθογραφοστου περιοδικου sporting clays και συγραφεασ βλητικησ ed madoras εκανε ενα ενδιαφερον πειραμα με φυσιγκια 32 gr .νουμερο. 8 στα 36.5 μετρα και διαφορετικα μηκη κανων .ξεκινησε με κανη μηκουσ 61εκ με τσιοκ modified . Ο χρονογραφοσ τυπου oehler που χρησιμοποιησε για να μετριση τισ ταχυτητεσ εξοδου στηθικε στοσκοπευτηριο του sporting κοντα στο σπιτι του η συγκεκριμενη κανη εδωσεταχυτητα εξοδου σε ενα μετρο απο το στομιο v1 385m/sec και συγκεντρωση 64% .κατοπιν δοκιμασ κανη 66 εκ με το ιδιο τσιοκαρισμα το ιδιο φυσιγκιο στην ιδια αποσταση και πηρε v1 389 m/sec και συγκεντρωση 67% .μετα πηγε σε κανη 71cm που του εδωσε v1 393m/sec και συγκεντρωση 69% . .μετα κανη 76cm που εδωσε ταχυτητα v1 395m/sec και μεσο ορο συγκεντρωσησ 72% .τα στοιχια αποτελουσαν τον μεσο οροπεντε βολωνκαι η διμετροσ του αυλου σε ολεσ τισ κανεσ ηταν 18.5
Άβαταρ μέλους
canastas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 13:21

Τσοκαρίσματα

Δημοσίευση από canastas »

Φιλε σολον λουκα ποιας εταιρειας ειναι η PERGORSO CACCIA που χρησιμοποιας....???
THE BEST THERE IS
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”