Τσοκαρίσματα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από kypros »

Το εαν η μακρυτερη καννη δινει τουφεκια που χτυπα Πιο μακρια ειναι συζητηση επιπεδου PHD βλητικης και οπως και να χει εαν ισχιυει κατι τετοιο μαλλον θα ειναι αμελητεας κλιμακας για να μπορεσουμε εμεις οι κυνηγοι να νιωσουμε τη διαφορα.

Εν αντιθεση ,αυτου που πολυ σωστα λεει ο σαββας , η μακρυτερη ριγα δινει ενα σαφεστατα καλυτερο pointability και ετσι κανει πολυ πιο ευκολο να στοχευσεις σωστα και να καταβαλεις ενα μακρυνο στοχο. Εξου και λεμε πηγαινε στις φασσες με 30 αρι. Ειναι πιο ευκολο να την πετυχεις αλλα οχι επειδη το 30 αρι σαν οπλο κτυπα πιο μακρια...τουλαχιστον οχι σε σημειο που να μας καμνει διαφορα

Εαν δηλαδη με το 30 αρι την πετυχαμε ενο με το 26 αρι οχι, και ειναι λογο καννης,, τοτε αυτο οφειλετε 99,5% στο pointability της μακριας ριγας και ,5% στη βλητικη συμπεριφορα των 4 ιντζων εξτρα...και αυτο το ,5% δεν ξερω καν αν ισχυει

Αυτο πιστευω εγω
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από mouzouris »

Το πιο απλό παράδειγμα της αξίας της δεικτικότητας , είναι ότι όταν θέλετε να δείξετε κάτι που είναι μακριά από σας, " απλώνετε το χέρι για να το δείξετε ", και όταν το αντικείμενο είναι κοντά δεν το απλώνετε.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Συμφωνω με οσους λενε οτι οι 30 ιντζες απλα σε βοηθουν πιο πολυ στη σκοπευση μακρινων στοχων λογω της μακριας ριγας. Τα αλλα οπως ειπε και ο Κυπρος σε ενα μεσο κυνηγο δεν πεζουν πολυ ρολο.

Τον πιο μεγαλο ρολο στην κατανομη κατα τη γνωμη μου πεζει το τσιοκ μαζι με το ειδος του φυσιγγιου που θα χρησμοποιησει καποιος.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΑ FRANCHI 24 ΙΝΤΖΕΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΠΟΛΥΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ. ΤΟ ΕΠΕΡΝΑ ΣΤΟΝ ΑΚΑΜΑ ΓΙΑ ΠΟΦΥΣΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΠΥΚΝΑ. ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΗ ΕΠΟΜΙΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΗΡΜΟ ΤΩΝ 32 ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΓΡΑΜΜΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΠΟΛΛΗ ΚΛΩΤΣΗΜΑ.
ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΔΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΕΠΟΜΙΣΕΙΣ.
ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΚΤΥΠΗΣΑ 1 ΤΡΥΓΟΝΙ ΣΕ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΣΟΚ 5-2 ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ <<Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΚΤΥΠΗΣΕ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΓΙΝΕ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΕ ΜΙΣΟ ΣΚΑΙ>>
ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΕΜΕΙΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ. ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ 4 ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ 3 ΣΤΙΣ ΦΤΕΡΟΥΓΕΣ. ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΦΑΣΣΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ. (ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ) .
ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΣΕ ΠΛΗΡΩΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΚΡΙΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕ ΣΤΗΝ ΜΑΚΡΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ POINTABILITY ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΚΥΠΡΟΣ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΟΤΙ ΕΙΤΕ ΕΜΕΝΑ ΠΙΣΩ ΕΙΤΕ ΕΠΑΙΖΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ .ΠΗΡΑ 5 ΠΟΥΛΙΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΗ ΜΑΚΡΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΣΕΚΚΑ .2 ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ 3 ΦΙΛΙΚΟΥΤΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΟΠΛΟ .
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΣΟΛΩΝΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΕΠΑΙΖΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕ ΔΙΒΑΣΙΚΟ ΜΠΑΡΟΥΤΙ . ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ S4 GEMISMENO STA 30 GR ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ . ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.......

ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΟ........ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ 2 ΟΠΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΜΑΡΚΑΣ...ΠΧ ΕΝΑ ΒΕRETTA ΠΟΛΥΤΣΙΟΚ 26 ΙΝΤΖΕΣ, ΚΑΙ ΕΝΑ bLAZER 32 ΙΝΤΖΕΣ ΠΟΛΥΤΣΙΟΚ.....ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ ( ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙς ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ) ΑΣ ΠΟΥΜΕ 18.8. ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΟΠΛΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΣΟΚΚΑΚΙΑ THS ΙΔΙΑΣ ΜΑΡΚΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΣΕ ΣΤΟΧΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ 40 ΜΕΤΡΩΝ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ.

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ????????? ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕ 150 ΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΠΛΟ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕ 250 ΦΥΛΛΑ?????????? DΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ, ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΚΑΛΓΙΩΝ. ΜΙΛΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Καποια πολυ μικρη διαφορα θα υπάρχει 15-20 φυλλα το πολύ, αλλά οχι οση λες ,η να το πώ διαφορετικά η διαφορά δεν θα ειναι σε τετοιο βαθμό που θα μας επηρεάζει στη καταβολή η οχι του θηραμοτος. Αποψη μου.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από andreasana210326 »

LEFKIOS έγραψε:Καποια πολυ μικρη διαφορα θα υπάρχει 15-20 φυλλα το πολύ, αλλά οχι οση λες ,η να το πώ διαφορετικά η διαφορά δεν θα ειναι σε τετοιο βαθμό που θα μας επηρεάζει στη καταβολή η οχι του θηραμοτος. Αποψη μου.
ΦΙΛΕ ΛΕΥΚΙΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΟΚ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 100 ΦΥΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΑ......ΙΣΩς 15-20. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ???????? GIA πΟΙΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ.... ΠΟΙΟ 8Α ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΤΟ 26'' Η ΤΟ 32''.... ΑΣΧΕΤΩΣ ΜΑΡΚΑΣ.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

andreasana210326 έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Καποια πολυ μικρη διαφορα θα υπάρχει 15-20 φυλλα το πολύ, αλλά οχι οση λες ,η να το πώ διαφορετικά η διαφορά δεν θα ειναι σε τετοιο βαθμό που θα μας επηρεάζει στη καταβολή η οχι του θηραμοτος. Αποψη μου.
ΦΙΛΕ ΛΕΥΚΙΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΟΚ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 100 ΦΥΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΑ......ΙΣΩς 15-20. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ???????? GIA πΟΙΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ.... ΠΟΙΟ 8Α ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΤΟ 26'' Η ΤΟ 32''.... ΑΣΧΕΤΩΣ ΜΑΡΚΑΣ.
Φιλε , πρεπει να γνωρίζεις οτι αυτό που σκοτωνει το θηραμα δεν ειναι η διατριτικότητα αλλά η πυκνότητα της κατανομής. Εδω σιγουρα το 32αρι θα εχει πυκνότερη κατανομή απο το 26αρι ιδιως στις αποστασεις περαν των 30μ. Αυτό σημένει οτι οι επιτυχίες του 32αριου θα ειναι καπως περισσότερες. Η μικρη διαφορα στη διατριτικότητα κατα την αποψη μου οψείλεται στο περισσότερο χρόνο που διαρκεί η πιεση μεσα στη κάννη.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από andreasana210326 »

LEFKIOS έγραψε:
andreasana210326 έγραψε:
LEFKIOS έγραψε:Καποια πολυ μικρη διαφορα θα υπάρχει 15-20 φυλλα το πολύ, αλλά οχι οση λες ,η να το πώ διαφορετικά η διαφορά δεν θα ειναι σε τετοιο βαθμό που θα μας επηρεάζει στη καταβολή η οχι του θηραμοτος. Αποψη μου.
ΦΙΛΕ ΛΕΥΚΙΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΟΚ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ 100 ΦΥΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΑ......ΙΣΩς 15-20. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ???????? GIA πΟΙΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ.... ΠΟΙΟ 8Α ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΤΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΤΟ 26'' Η ΤΟ 32''.... ΑΣΧΕΤΩΣ ΜΑΡΚΑΣ.
Φιλε , πρεπει να γνωρίζεις οτι αυτό που σκοτωνει το θηραμα δεν ειναι η διατριτικότητα αλλά η πυκνότητα της κατανομής. Εδω σιγουρα το 32αρι θα εχει πυκνότερη κατανομή απο το 26αρι ιδιως στις αποστασεις περαν των 30μ. Αυτό σημένει οτι οι επιτυχίες του 32αριου θα ειναι καπως περισσότερες. Η μικρη διαφορα στη διατριτικότητα κατα την αποψη μου οψείλεται στο περισσότερο χρόνο που διαρκεί η πιεση μεσα στη κάννη.
ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
andreas78

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από andreas78 »

Με αφορμή την ερώτηση του Αντρέα, θα ήθελα να προσθέσω και εγω πως, τις τελευταίες μέρες και με αφορμή την έναρξη, ακούω πολλά κουφά και παράλογα, εκτός του φόρουμ βέβαια και σε μικρά πηγαδάκια είτε απο γνωστούς είτε απο άλλους. Ο φίλος Λευκιος εχει απόλυτο δίκαιο στην απάντηση του, διότι ενα ή δυο σκάγια, ασχέτως αν εχουν μεγαλη διατρητηκοτητα, δεν ειναι σε θέση να καταβάλουν ακαριαία ενα θήραμα και ποσο δύσκολα ακόμη μια φάσσα της οποίας όλοι γνωρίζουμε την ανθεκτικότητα της, το αποτελεσμα του τραυματισμού του θηραματος εχει ως μόνους κερδισμένος τις αλεπούδες, περιπτώσεις όπου μπορει να συμβεί αυτο δεν αναιρούν το ότι ειναι εντελώς τυχαίο συμβάν όπου το σκαι πέτυχε καίριο και ζωτικό σημείο.
Συνεχίζω λέγοντας πως κάποια παιδια, βάζοντας στα όπλα τους εργοστασιακά φυσίγγια των 40γρ., με 4άρια, επιμένουν ότι σκωτονουν πουλιά, φάσσες στα 80-100 μετρα, ναί δεν γράφω τυχαίο αριθμό, όσο και αν προσπάθησα να τους μεταπείσω, δεν τα κατάφερα, το μόνο που δέχτηκαν ειναι να μετρήσουν 80 μετρα και να ρίξουν σε πίνακα να δουν την κατανομη σε αυτα τα μετρα!!!!!
Επίσης ρίχνουν τσικλες με 36γρ., 9άρια στα 70 μέτρα!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”