Τσοκαρίσματα

Απάντηση
MICHALISVXR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Ιαν 2013, 12:48

Τσοκαρίσματα

Δημοσίευση από MICHALISVXR »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΟΠΛΟ ΠΟΛΥΤΣΟΚ. ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΑΝΩ 4-2 ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑ. ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ Ι ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑ 2 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 4 ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ (ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ). ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ Η ΔΙΣΚΟ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 30-35 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΝΑ ΠΕΞΕΙ Ι 2 ΔΕΝ ΘΑ ΚΤΥΠΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΥΛΙ Η ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΑΣ ΝΑ ΠΕΞΟΥΜΕ ΤΗΝ 4 Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΙΧΑΛΗΣ.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από nature »

Γεια σου φίλε,

Αυτό που λες όντως ισχύει κυρίως στα θηράματα καρτεριού (φάσσα, τζίηκλα) τα οποία έρχονται πρός εμάς. Στα υπόλοιπα όμως τα οποία σηκώνονται και απομακρύνονται από εμάς τότε συμβαίνει το αντίθετο (πέρδικα, λαγός) και επιπλέον δεν έχουμε την άνεση που έχουμε στο καρτέρι να αλλάξουμε μέσω του επιλογέα το ποια κάννη θα ρίξει πρώτη. Καλύτερα άσε το 4-2 (4-3 ακόμα καλύτερα για μένα στο κυνήγι) και σε περίπτωση που έχεις εισερχόμενα προς εσένα θηράματα (άρα μεγαλύτερο χρόνο αντίδρασης) άλλαξε μέσω του επιλογέα το ποια κάννη θα ρίξει πρώτη επιλέγοντας πρώτα την πιο κλειστή σε τσοκ κάννη. Σε γενικές γραμμές αυτό λέι ο "κανόνας".
MICHALISVXR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Ιαν 2013, 12:48

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από MICHALISVXR »

ΡΕ ΦΙΛΕ ΓΙΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΙΠΑ?
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από nature »

Ναι ρε φίλε καλά τα είπες. Μην ξεχνάς όμως ότι στο σκοπευτήριο γνωρίζεις από πριν την πορεία του στόχου. Αλλά νομίζω εν αξίζει να δίνεις τόση βαρύτητα στο τσιοκ τι στιγμή που λόγω του ότι είσαι νέος κυνηγός προέχουν άλλα π.χ σωστή σταθερή επώμιση. Κάτι που έκανα εγώ όταν ξεκινούσα να κρατώ όπλο είναι να πηγαίνω σκοπευτήριο για εξάσκηση με κλείστα τσιοκ.
MICHALISVXR
Full Member
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Ιαν 2013, 12:48

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από MICHALISVXR »

ΕΓΙΝΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από πανικος »

εχουμε μια απορια αν ξερει καποιος ασ πει την γνωμη του
σε ενα οπλο πολυτσιοκ που τα τσιοκ του ειναι χωστα δεν φαινονται, οπου αγορασαμε εξτρα τσιοκ που εξεχουν 2-3 εκατοστα απο την καννη ,αν βαλουμε μονο ενα που εξεχει και το αλλο το αφησουμε χωστο υπαρχει περιπτωση το πιστονακι να εχει τριβη με το τσιοκ που εξεχει η να επηρεαση την κατανομη αφου βγει το πιστονακι απο το χωστο τσιοκ και να επηρεαστει απο το τσιοκ που εξεχει :?:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από virtualgreek »

πανικος έγραψε:εχουμε μια απορια αν ξερει καποιος ασ πει την γνωμη του
σε ενα οπλο πολυτσιοκ που τα τσιοκ του ειναι χωστα δεν φαινονται, οπου αγορασαμε εξτρα τσιοκ που εξεχουν 2-3 εκατοστα απο την καννη ,αν βαλουμε μονο ενα που εξεχει και το αλλο το αφησουμε χωστο υπαρχει περιπτωση το πιστονακι να εχει τριβη με το τσιοκ που εξεχει η να επηρεαση την κατανομη αφου βγει το πιστονακι απο το χωστο τσιοκ και να επηρεαστει απο το τσιοκ που εξεχει :?:
Καταρχάς,

τα τσοκάκια που δεν περισσεύουν έξω από τις κάννες ονομάζονται Flush chokes. Εάν βάλεις ένα flush choke και ένα extended choke δεν θα γίνει τριβή του πιστονιού. Καμία επαφή δεν θα γίνει.

Προσοχή όμως σε πολύ extended chokes. Εάν βάλετε ένα Flush choke και ένα extended choke το οποίο περισσεύει περισσότερο από 2-3 εκατοστά, τα αέρα της ντουφεκιάς θα επιρεάσουν εκείνο που περισσεύει πολύ και με την πάροδο του χρόνο θα σας κάνουν ζημιά στα πάσα της κάννης.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από πανικος »

virtualgreek έγραψε:
πανικος έγραψε:εχουμε μια απορια αν ξερει καποιος ασ πει την γνωμη του
σε ενα οπλο πολυτσιοκ που τα τσιοκ του ειναι χωστα δεν φαινονται, οπου αγορασαμε εξτρα τσιοκ που εξεχουν 2-3 εκατοστα απο την καννη ,αν βαλουμε μονο ενα που εξεχει και το αλλο το αφησουμε χωστο υπαρχει περιπτωση το πιστονακι να εχει τριβη με το τσιοκ που εξεχει η να επηρεαση την κατανομη αφου βγει το πιστονακι απο το χωστο τσιοκ και να επηρεαστει απο το τσιοκ που εξεχει :?:
Καταρχάς,

τα τσοκάκια που δεν περισσεύουν έξω από τις κάννες ονομάζονται Flush chokes. Εάν βάλεις ένα flush choke και ένα extended choke δεν θα γίνει τριβή του πιστονιού. Καμία επαφή δεν θα γίνει.

Προσοχή όμως σε πολύ extended chokes. Εάν βάλετε ένα Flush choke και ένα extended choke το οποίο περισσεύει περισσότερο από 2-3 εκατοστά, τα αέρα της ντουφεκιάς θα επιρεάσουν εκείνο που περισσεύει πολύ και με την πάροδο του χρόνο θα σας κάνουν ζημιά στα πάσα της κάννης.

Σ.
ευχαριστουμε για την απαντηση .περιμενα πως εσυ θα μας λυσεις την απορια να εισαι καλα :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Panmoy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 485
Εγγραφή: 21 Οκτ 2010, 10:20

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Panmoy »

πανικος έγραψε:εχουμε μια απορια αν ξερει καποιος ασ πει την γνωμη του
σε ενα οπλο πολυτσιοκ που τα τσιοκ του ειναι χωστα δεν φαινονται, οπου αγορασαμε εξτρα τσιοκ που εξεχουν 2-3 εκατοστα απο την καννη ,αν βαλουμε μονο ενα που εξεχει και το αλλο το αφησουμε χωστο υπαρχει περιπτωση το πιστονακι να εχει τριβη με το τσιοκ που εξεχει η να επηρεαση την κατανομη αφου βγει το πιστονακι απο το χωστο τσιοκ και να επηρεαστει απο το τσιοκ που εξεχει :?:
Φίλε Πανίκο εγώ παίζω με ένα flush και ένα extended choke (3-3) με το ίδιο όπλο με σένα (winchester select) χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως εδώ και χρόνια.
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: ΤΣΙΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από LAGOS »

virtualgreek έγραψε:
πανικος έγραψε:εχουμε μια απορια αν ξερει καποιος ασ πει την γνωμη του
σε ενα οπλο πολυτσιοκ που τα τσιοκ του ειναι χωστα δεν φαινονται, οπου αγορασαμε εξτρα τσιοκ που εξεχουν 2-3 εκατοστα απο την καννη ,αν βαλουμε μονο ενα που εξεχει και το αλλο το αφησουμε χωστο υπαρχει περιπτωση το πιστονακι να εχει τριβη με το τσιοκ που εξεχει η να επηρεαση την κατανομη αφου βγει το πιστονακι απο το χωστο τσιοκ και να επηρεαστει απο το τσιοκ που εξεχει :?:
Καταρχάς,

τα τσοκάκια που δεν περισσεύουν έξω από τις κάννες ονομάζονται Flush chokes. Εάν βάλεις ένα flush choke και ένα extended choke δεν θα γίνει τριβή του πιστονιού. Καμία επαφή δεν θα γίνει.

Προσοχή όμως σε πολύ extended chokes. Εάν βάλετε ένα Flush choke και ένα extended choke το οποίο περισσεύει περισσότερο από 2-3 εκατοστά, τα αέρα της ντουφεκιάς θα επιρεάσουν εκείνο που περισσεύει πολύ και με την πάροδο του χρόνο θα σας κάνουν ζημιά στα πάσα της κάννης.

Σ.
Πρίν μερικά χρόνια με είχε απασχολήσει και εμένα το συγκεκριμένο θέμα απο μια άλλη πλευρά όμως. Συγκεκριμένα ήθελα να βάλω barrel extensions 4''-10 cm. Τότε είχα και εγώ την ίδια απορία και κάποιοι μπορεί να θυμούνται οτι το ρώτησα και εδώ. Μετά που ρώτησα κάμποσους που ασχολούνται όλοι μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά εγκατέλειψα την ιδέα γιατί κάτι εν μου κολλούσε.
Μετά την κουβέντα είχα δεί το συγκεκριμένο barrel extension σε ενα DVD του περιοδικού σε ένα Fabarm 24'' αν δεν κάνω λάθος.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”