Αυτοκίνητο για το κυνήγι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Φιλοι τα suzuki γενικα ειναι απο τα λιγα αυτοκινητα που στην κυπρο αξιζει να εχεις αν ασχολεισαι με την εξορμηση στην φυση.ειναι οικονομικα στην πολη,στην εξορμηση, φτηνα εξαρτηματα και ευκολες μηχανες.εχουν παρα πολλα after market accessories για αυτους που θελουν κατιτις παραπανω.οι εκτος δρομου ικανοτητες τους ειναι τεραστιες,οι βοηθητικες τους για το αμαξωμα τους ειναι απο τις καλυτερες(καποια μοντελα εχουν χιαστες), μικρο μηκος αμαξωματος με "σχετικα" μεγαλο υψος απο εδαφος.εν οπως το αγρινο αμαν εισαι και καλος οδηγος offroad.τωρα μεστο highway μεν περιμενετε και τπτ wow επιδοσεις ferrari.ειναι 13αρι αυτοκινητο με σχετικα ψηλο drag coefficient, ως τα 100-105 παει πομπα.παραπανω και θα αρχισει να σου δειχνει αδυναμιες σταθεροτητας και καταναλωσης. Τα χειροκινητα ειναι πιο οικονομικα στον δρομο αλλα τα αυτοματα ειναι ισως "ανωτερα" στην οδηγηση εκτος δρομου.εξαρταται τι θελεις απο ενα αυτοκινητο φιλε μου σε τελικη αναλυση αλλα τα suzuki ειναι value for money

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Αυτοκίνητο για το κυνήγι

Δημοσίευση από Savvas »

Φιλε για το Jimny λεγεται οτι εχει καπου στα 10lt/100km. Αν οντως αληθευει τοτε γιατι οχι Rav4?
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Φιλε θα σου καμνει ετσι καταναλωση σε αυτοκινητοδρομο αν παεις πανω απο 3.5-4 χιλιαδες στροφες που σχεδον η μηχανη παει φορσατη.δαμε καμνει μου εμενα ετσι καταναλωση και εν τριπλασια η μηχανη.στην πολη με ταχυτητες κανονικες εχεις ενα "οικονομικο" 13αρι.rav4 εν αλλη ιστορια. Να σε happy για ετσι καταναλωση σε αυτοκινητοδρομο.δες και θεμα κοστους συντηρησης.πηγαινε για σερβις στην suzuki και και υστερα σγην αλλη εταιρεια.παρεπιμπτοντως εν και πουλω suzuki για αποφυγη παρεξηγησεων :););)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αυτοκίνητο για το κυνήγι

Δημοσίευση από Athos 1978 »

Savvas έγραψε:Φιλε για το Jimny λεγεται οτι εχει καπου στα 10lt/100km. Αν οντως αληθευει τοτε γιατι οχι Rav4?
RAV4 260 ευρώ άδεια κυκλοφορίας , Jimny 62 ευρώ
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
browning gp
Full Member
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 08 Ιαν 2013, 09:59
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αυτοκίνητο για το κυνήγι

Δημοσίευση από browning gp »

kanaris έγραψε:
Savvas έγραψε:
browning gp έγραψε:ΦΙΛΕ ΧΕΡΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ SUZUKI JIMNY ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ
ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΧΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ.ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΜΑΝUAL ΑΛΛΑ ΟΔΗΓΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΦΙΛΟΥ.ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΝ ΕΚΑΤΑΛΑΒΑ
ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ.ΜΟΝΟ ΤΟΥΤΟ.
ΕΝ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ ΑΝΥWAY ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ
ΦΙΛΙΚΑ ΠΕΤΡΟΣ
Απο καταναλωση τι λεει? Χρονολογια?
Επισης στο ταξειδι τι λεει? Μηπως πανω απο τα 100 παει φουλ?
ΣΕ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ
ΟΔΗΓΗΣΑ ΤΟ JIMNY ΠΑΝΩ ΠΟΥ 100 ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ,
ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΚΟΦΚΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 20-30 ΧΛΜ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΛΛΑ
ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΝΟΥΣΙΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.
ΣΤΑ 4*4 ΤΟΥ ΕΝ ΠΕΖΕΤΕ ΙΔΙΩΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ
BROWNING THE BEST THERE IS
Άβαταρ μέλους
browning gp
Full Member
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 08 Ιαν 2013, 09:59
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αυτοκίνητο για το κυνήγι

Δημοσίευση από browning gp »

Απο καταναλωση τι λεει? Χρονολογια?[/quote]
Επισης στο ταξειδι τι λεει? Μηπως πανω απο τα 100 παει φουλ?[/quote]
ΣΕ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ
ΟΔΗΓΗΣΑ ΤΟ JIMNY ΠΑΝΩ ΠΟΥ 100 ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ,
ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΚΟΦΚΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 20-30 ΧΛΜ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΛΛΑ
ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΝΟΥΣΙΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.
ΣΤΑ 4*4 ΤΟΥ ΕΝ ΠΕΖΕΤΕ ΙΔΙΩΣ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΛΑ ΕΝΕΣΧΕΙΣ ΝΑ
ΦΟΗΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ.
BROWNING THE BEST THERE IS
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Αυτοκίνητο για το κυνήγι

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Τελικά για ποια οχήματα εν το λάθος που έγινε?
Για τα Jeep που εν εμπορικά? Pajero VAN ας πούμε???
Ξέρω σίουρα ότι τούτα που 300 επήε πάνω που 500 η άδεια τους....Εν Λάθος τελικά που έγινε?
Ένας στο ράδιο είπε, το λάθος αφορά περίπου 2.000 οχήματα. Εν νομίζω ναν τόσο λλία τα Pajero Van και τα παρόμοια...

http://www.sigmalive.com/news/local/90776
Τροποποιητικό νομοσχέδιο στην Βουλή των Αντιπροσώπων με τη διαδικασία του κατεπείγοντος θα προωθήσει το Υπουργείο Συγκοινωνιών και Έργων, ώστε να τεθεί νέα οροφή στο τέλος κυκλοφορίας για τα οχήματα βαν, τα οποία προέρχονται από οχήματα κατηγορίας σαλούν και κατατάσσονται στην κατηγορία ελαφρού φορτηγού μηχανοκίνητου οχήματος.
Σύμφωνα με ανακοίνωση, το Υπ. Συγκοινωνιών, στην πρώτη εβδομάδα πληρωμής των τελών κυκλοφορίας οχημάτων, έγινε δέκτης παραπόνων για το ύψος των τελών κυκλοφορίας στα οχήματα που ανήκουν σ΄ αυτή την κατηγορία.
Όπως αναφέρεται, με βάση τον περί Μηχανοκινήτων Οχημάτων και Τροχαίας Κινήσεως (Τροποποιητικό) Νόμο του 2013 (Ν. 100(Ι)/2013) που τέθηκε σε ισχύ την 1η Ιανουαρίου 2014, στα οχήματα αυτά έχει καταργηθεί η οροφή στο τέλος κυκλοφορίας που ήταν προηγουμένως €299.
Το Υπουργείο και το Τμήμα Οδικών Μεταφορών, προστίθεται, εξέτασαν αμέσως τα παράπονα που έχουν υποβληθεί και έχει διαπιστωθεί ότι η κατάργηση της οροφής στην κατηγορία αυτή επιφέρει στρέβλωση σε περιπτώσεις οχημάτων μεγάλου κυβισμού.
Για παράδειγμα, συνεχίζει η ανακοίνωση, σε όχημα της κατηγορίας αυτής με κυβισμό μηχανής 2251 κ.ε. το τέλος κυκλοφορίας προκύπτει ίσο με €474 ευρώ περίπου σε σύγκριση με €299 ευρώ που ήταν το 2013 και σε όχημα με κυβισμό 2500 κ.ε. το τέλος κυκλοφορίας ανεβαίνει στα €523 ευρώ σε σύγκριση με €299 ευρώ που ήταν το 2013.
Σημειώνεται ότι το Υπ. Συγκοινωνιών θα προωθήσει με τη διαδικασία του κατεπείγοντος τροποποιητικό νομοσχέδιο στην Βουλή των Αντιπροσώπων ώστε να τεθεί νέα οροφή στο τέλος κυκλοφορίας στην κατηγορία αυτή.
Εφόσον ψηφιστεί τέτοια τροποποίηση, προστίθεται, όποιος έχει στο μεταξύ καταβάλει μεγαλύτερο ποσό, θα του επιστραφεί η διαφορά που θα προκύψει από τη νέα οροφή που θα καθοριστεί.
Το Υπ. Συγκοινωνιών απολογείται για το πιο πάνω πρόβλημα, το οποίο ήταν απόρροια της ριζικής τροποποίησης του τρόπου υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας, καταλήγει η ανακοίνωση.
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Αυτοκίνητο για το κυνήγι

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Ξέρει κανένας την διαφορά στην κατανάλωση του Pajero 2.5 με το Pajero 2.8 (intercooler turbo) ?
Εν πολλή η διαφορά τους?

Ή αν έχουν διαφορά πολλή (τράβημα-κατανάλωση) το Pajero 2.5 το σκέττο, με το 2.5 Intercooler Turbo... (του 97-98 μοντέλα περίπου)

Θέλω να αλλάξω ένα παλιό Pajero με κανένα πιο καινούργιο μοντέλο, και θέλω να ξέρω περίπου τι γίνεται...
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Αυτοκίνητο για το κυνήγι

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

ε φιλε εχω εγω το 25αρι σκεττο του 97 ειμαι πολλα ευχαριστημενος λευκοσια λαρνακα με την βαρκα πανω 20 ευρω, εν πολλα οικονομικο αλλα πρεπει να το περνεις πναστα αν βουρας εννα φαει πολλη!
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Αυτοκίνητο για το κυνήγι

Δημοσίευση από Γιατρός »

Koutsofteros έγραψε:Ξέρει κανένας την διαφορά στην κατανάλωση του Pajero 2.5 με το Pajero 2.8 (intercooler turbo) ?
Εν πολλή η διαφορά τους?

Ή αν έχουν διαφορά πολλή (τράβημα-κατανάλωση) το Pajero 2.5 το σκέττο, με το 2.5 Intercooler Turbo... (του 97-98 μοντέλα περίπου)

Θέλω να αλλάξω ένα παλιό Pajero με κανένα πιο καινούργιο μοντέλο, και θέλω να ξέρω περίπου τι γίνεται...
Εξαρτάται από το πόδι σου η κατανάλωση
2.8 πολύ ευχαριστημένος για το τι είναι,τις επιδόσεις του όταν χρειάζεται και τους χώρους του
σίγουρα τα 2.8 είναι 2.8
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”