Οπλοβαστοί

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Οπλοβαστοί

Δημοσίευση από marinos.a »

Έχει καιρό που το σκέπτομαι να φτιάξω ένα οπλοβαστο για να έχω μέσα τα όπλα και τα μαχαίρια μου. Για να τα έχω ασφαλισμένα μέσα αλλά κυρίως να μπορώ να τους σύρνω κλεφτές μαθκιες συνέχεια και να μπορώ να σουμαλιζω εύκολα.

Έχει κανένα από εσάς που έχει σπιτι του οπλοβαστο να μας δώσει καμιά ιδέα. Πιάνουν τα χέρια μου, εχω και εργαλεία και μπορεί να το κάμω και σπίτι μου
Si vis pacem, para bellum
Μοδεστος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 26 Ιουν 2010, 12:59

Re: Οπλοβαστος

Δημοσίευση από Μοδεστος »

φιλε μου,καμε ενα ορθογωνιο ξυλενο κουτι βαρτου τζε μια κλιονια βαλε τζε 1-2 ραφουθκια μεσα τζε εισαι πομπα
Stelios K.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010, 11:08

Re: Οπλοβαστος

Δημοσίευση από Stelios K. »

βαλε τζαι κανενα συναγερμο για να εισαι τελεια μεσα :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: Οπλοβαστος

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

δωστου τζε κανενα γυρο με αλυσο πας την σωληνα ..... :p
The best there is
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Οπλοβαστος

Δημοσίευση από Rai »

marinos.a έγραψε:Έχει καιρό που το σκέπτομαι να φτιάξω ένα οπλοβαστο για να έχω μέσα τα όπλα και τα μαχαίρια μου. Για να τα έχω ασφαλισμένα μέσα αλλά κυρίως να μπορώ να τους σύρνω κλεφτές μαθκιες συνέχεια και να μπορώ να σουμαλιζω εύκολα.

Έχει κανένα από εσάς που έχει σπιτι του οπλοβαστο να μας δώσει καμιά ιδέα. Πιάνουν τα χέρια μου, εχω και εργαλεία και μπορεί να το κάμω και σπίτι μου
Μαρίνο τί έκανες τελικά με τον οπλοβαστό ?Πρέπει και εγω να αποκτήσω ένα οπλοβαστό αλλά δέν ξέρω ποιά τα θετικά ενός ξύλινου και ενός μεταλλικού.Σε περίπτωση διάρηξης φαντάζομαι δεν αλλάζει και κάτι....
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Οπλοβαστος

Δημοσίευση από virtualgreek »

Rai έγραψε:
marinos.a έγραψε:Έχει καιρό που το σκέπτομαι να φτιάξω ένα οπλοβαστο για να έχω μέσα τα όπλα και τα μαχαίρια μου. Για να τα έχω ασφαλισμένα μέσα αλλά κυρίως να μπορώ να τους σύρνω κλεφτές μαθκιες συνέχεια και να μπορώ να σουμαλιζω εύκολα.

Έχει κανένα από εσάς που έχει σπιτι του οπλοβαστο να μας δώσει καμιά ιδέα. Πιάνουν τα χέρια μου, εχω και εργαλεία και μπορεί να το κάμω και σπίτι μου
Μαρίνο τί έκανες τελικά με τον οπλοβαστό ?Πρέπει και εγω να αποκτήσω ένα οπλοβαστό αλλά δέν ξέρω ποιά τα θετικά ενός ξύλινου και ενός μεταλλικού.Σε περίπτωση διάρηξης φαντάζομαι δεν αλλάζει και κάτι....

Πριν 5-6 χρόνια το έψαξα και εγώ το θέμα. Ήθελα ένα οπλοβαστό που να τον βλέπω και πραγματικά να εμπνέει ασφάλεια. Υπάρχουν μερικοί οπλοβαστοί οι οποίοι όταν τους αντικρίσεις σου δημιουργούν αμφιβολίες. Ήταν μία σεβαστή επένδυση. Άρχιζαν τότε από 300 λίρες και πήγαιναν μέχρι 1000. Και μιλώ πάντα για οπλοβαστούς και όχι για χρηματοκιβώτια για τράπεζες κλπ.

Οι οπλοβαστοί που είχα δει είχαν πολλές διαφορές μεταξύ τους. Πάχος του ατσαλιού, των πύρων που κλείδωναν την πόρτα, ράφια και επένδυση στο εσωτερικό, μικρό εσωτερικό κουτί με ανεξάρτητο κλειδί, πυρασφαλής και μή, εξωτερική επένδυση με ξύλο για ομορφιά, αριθμό όπλων που χωρούσαν μέσα και πάει λέγοντας.

Τελικά κατάλυξα σε ένα μεγάλο οπλοβαστό για 12 όπλα και πυρασφάλεια για 1 ώρα. Είναι πάρα πολύ βαρετό για να κλαπεί, και μου δίνει το αίσθημα ότι έκανα καλή αγορά.

Εάν το έφτιαχνα με παραγγελία, θα μου στοίχιζε πολύ περισσότερα, και αμφιβάλλω εάν θα πλησίαζε καν την ποιότητα αυτού που έχω αγοράσει.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Οπλοβαστοί

Δημοσίευση από Rai »

Ευχαριστώ φίλε Μακρή.Αυτό με το θέμα πυρασφάλειας δέν το είχα σκεφτεί.
Πόσα στοιχίζει περίπου ένας τέτοιος για 5 όπλα ?
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Γιατρός

Re: Οπλοβαστοί

Δημοσίευση από Γιατρός »

Επίσης
Δηλώστε τα όλα στην ασφαλιστική εταιρεία σας μαζί με τα serial no
Και όσοι ασχολούνται με ιδιογόμωση δηλώστε το και αυτό ειδικά αν έχουν πυρίτιδα μέσα στο σπίτι υπό ασφάλιση
Να σας κάνουν ξεχωριστό endorsement για την κάλυψη ;)
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Οπλοβαστοί

Δημοσίευση από virtualgreek »

Rai έγραψε:Ευχαριστώ φίλε Μακρή.Αυτό με το θέμα πυρασφάλειας δέν το είχα σκεφτεί.
Πόσα στοιχίζει περίπου ένας τέτοιος για 5 όπλα ?
Φίλε μου ότι και εάν σου πω θα είναι τυχαίο.
Ενδεικτικά, στον ακόλουθο σύνδεσμο http://www.safecy.com/store/gun-safes/ οι πυρασφαλή οπλοβαστοί είναι ακριβοί και διαθέσιμοι μόνο για 14 όπλα.

Ο http://www.mtsecurityservices.com/products/gun-safes/ δεν γράφει τιμές.

Εγώ το πήρα από το http://www.allsafes.com/html/gunsafes.html αλλά διαπραγματεύτικα την τιμή διότι την τότε εποχή οι πωλήσεις ήταν χαμηλές. Τώρα οι πωλήσεις έχουν εκτοξευθεί. Δεν ξέρω τι τιμές παίζουν.

Κάπου είχα δει πριν 2-3 μηνες κάποια διαφήμιση για κάτι προσφορές αλλά δεν θυμάμαι που το είχα δει.

Κάποιος εάν είναι να κάνει 2-3 τηλεφωνήματα και να μας ενημερώσει όλους.
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Οπλοβαστοί

Δημοσίευση από Rai »

Οι πιο πάνω δέν έχουν για 5 όπλα .
Κάποιος στην Λεμεσό τους έχει γύρω στα 300 euro.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”