ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΛΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

Τι λαδια χρησιμοποειται,τι καθαριστικα προιοντα, καθε ποσο καθαριζεται το οπλο σας και ποτε γινεται service;
The best there is
NIKOLAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 14:47

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από NIKOLAS »

ΦΙΛΕ ΠΟΛΥ ΟΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΕΣ!!!

ΕΠΙΣΕΙΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΟΠΛΟΥΡΓΟΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΚΑΛΟΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΟΠΛΟΥ? ΣΚΑΝΔΑΛΕΣ ?

ΝΜΖ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΟΓΙΑΤΖΙΔΕΣ ΚΑΙ ΟΞΥΓΩΝΟΚΟΛΛΗΤΕΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ SERVICE ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΟΥ

ΛΑΔΙΑ ΒΑΖΩ ΤΟ LEGIA BROWNING H TO REM OILL THS REMINGTON ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΑΛΛΑ ΝΜΖ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΙΑΣ ΣΩΣΤΑ.

ΠΑΛΙΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΞΟΡΜΙΣΗ ΤΩΡΑ ΤΑ ΑΦΗΝΝΩ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΜΙΟΜΕΝΑ ΟΜΩΣ .ΑΠΛΑ ΟΠΛΑ ΟΠΩΣ BROWNING ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΜΕΣΟΣ ΛΑΔΟΜΕΝΟ ΠΑΝΝΙ ΚΑΝΝΕΣ ΤΑΠΑΝΤΖΕΣ ΓΤ ΑΓΙΟΥΝΝΟΥΝ
Stelios K.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010, 11:08

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από Stelios K. »

FILOI MOU EGW XRISIMOPOIW BERETTA KAI AKOMA ENA POU DEN TO THIMAME TWRA. KAI EGW TO KATHARIZW META APO KATHE E3WRMISI KAI DIATIROUNTAI KAINOURGIA
pant
Full Member
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 08 Μάιος 2010, 13:09

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από pant »

Γειά σας παίδες,

Καθαρίζω το όπλο μετά από κάθε εξόρμηση. Το καλύτερο λάδι από όσα έχω δοκιμάσει είναι το Remington. Ούτε φρούτσες ούτε τίποτε. Βάζεις το λάδι σου, το αφήνεις 1-2 ώρες, πέρασμα με ρούχο ή χαρτί και γίνεται γυαλί.

Είναι από τα πιο ακριβά αλλά αξίζει τα λεφτά του.

Χαιρετώ,
Παντελής
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από Costas_ »

Σαν λάδι συντήρησης εσωτερικά και εξωτερικά του όπλου για εμενα το ιδανικότερο είναι το Nappier VP90 cleaner and Lubricant. Για το λάδι αυτό διάβασα απο καιρό στο διαδύκτιο αλλά δεν έτυχε να το δοκιμάσω μέχρι πέρσι, όπου μου το πρότεινε ο Φίλοσ KKiler. Πριν και μετά το κυνήγι και ότι θέλεις κάνε. Το συγκεκριμένο λάδι αφήνει μια λεπτή ταινία στο όπλο, και το προστατεύει απο ιδρώτα, βροχή, υγρασίες κτλ!
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

Το καθαριζω και του βαζω λαδι μετα απο καθε χρηση. Χρησιμοποιω το λαδι της Napier ή Browning. Τους αυλους τους καθαριζω με το σχοινι της Boresnake και γρασαρω τα τσιοκκαρισματα με Perazzi grease και τους μηχανισμους μια φορα το μηνα. Τα τσιοκκαρισματα τα χαλαρωνω απο τις καννες καθε φορα που τελειωνω απο κυνηγι ή το σκοπευτηριο.
The best there is
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

Στα ξυλα βαζω φαρμακο που μπαινει στα επιπλα μια φορα το μηνα ..... 
The best there is
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

σημερα ειπα να καθαρισω το οπλο και να δοκιμασω μια κρεμα που διαβασα παλια στο νετ οτι κανη θαυματα. μετα το καθαρισμα του εσσωτερικου της κανης με λαδι καθαρσεως και καθαρο πετρελεο εβαλα την συγκεκριμενη κρεμα, εβγαλε αρκετες βρωμιες και γιαλισσε την κανη στην κυριολεξια.την κρεμα αυτη την χρησημοπιουν για να γιαλλισουν
τα νικελ των μοτορων, ριμς κλπ. αφερα και την σκουρια και αφινη προστασια στο τελος.
Άβαταρ μέλους
XS^PRESTIGE
Full Member
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010, 08:04

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από XS^PRESTIGE »

ΤΙ ΚΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ(ΟΝΟΜΑΣΙΑ)? ΓΙΑ ΝΙΚΕΛ?
The best there is
Άβαταρ μέλους
BECCACCIA
Full Member
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010, 15:03

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΛΟΥ

Δημοσίευση από BECCACCIA »

η μια ονομαζετε flitz και η αλλη autosol , ειναι και οι δυο metal polish ενω στη flitz γραφη οτι προστατευη και απτην σκουρια.εγω μεχρι τωρα δοκιμασα μονο την flitz , γιαυτην διαβασα στο νετ οτι κανη εξαιρετικη δουλεια και την εφερα απο εξωτερικο, την autosol την πηρα απο εδω 7-8 ευρω και την δοκιμασαν στα οπλα τους φιλοι και λενε οτι δεν εχει λαθος
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ / ΦΥΣIΓΓΙΑ / ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”