ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ VS ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ VS ΝΙΚΕΛ 2

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ VS ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ VS ΝΙΚΕΛ 2

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΙΟΕ ΟΠΟΥ ΕΞΕΦΡΑΣΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.... ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΜΕΤΑΛΛΩΜΕΝΑ ΣΚΑΓΙΑ ΦΕΤΟΣ, ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΨΗ ΟΠΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΚ ΤΟΤΕ ΤΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ!

ΜΕΤΑΞΥ ΜΟΛΥΒΔΙΝΩΝ,ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΝΙΚΕΛΛΩΜΕΝΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΔΕΜΕΝΑ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ VS ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ VS ΝΙΚΕΛ 2

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΝΙΚΕΛ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ VS ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ VS ΝΙΚΕΛ 2

Δημοσίευση από MARIOSE »

Σόλωνα καλησπέρα,

Παρά το ότι δεν είμαι και ο καταλληλότερος για να κρίνω, φαίνεται ξεκάθαρα κατ'εμένα η διαφορά. Σίγουρα φέτος θα τα δοκιμάσω.

Από ότι βλέπω στον πίνακα μιλάμε για χαλκό και νίκελ. Τα επιχαλκομένα ή επινικελομένα έχουν την ίδια απόδοση ή υπάρχει διαφορά?

Όπως και νάχει σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τα αποτελέσματα των δοκιμών σου. 8-)
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ VS ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ VS ΝΙΚΕΛ 2

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

MARIOSE έγραψε:Σόλωνα καλησπέρα,

Παρά το ότι δεν είμαι και ο καταλληλότερος για να κρίνω, φαίνεται ξεκάθαρα κατ'εμένα η διαφορά. Σίγουρα φέτος θα τα δοκιμάσω.

Από ότι βλέπω στον πίνακα μιλάμε για χαλκό και νίκελ. Τα επιχαλκομένα ή επινικελομένα έχουν την ίδια απόδοση ή υπάρχει διαφορά?

Όπως και νάχει σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τα αποτελέσματα των δοκιμών σου. 8-)
Σόλωνα, έχεις κάποιο εργοστασιακό επιμεταλλωμένο να προτείνεις για εμάς που δεν ασχολούμαστε με την ιδιογόμωση; Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ VS ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ VS ΝΙΚΕΛ 2

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

MARIOSE έγραψε:Σόλωνα καλησπέρα,

Παρά το ότι δεν είμαι και ο καταλληλότερος για να κρίνω, φαίνεται ξεκάθαρα κατ'εμένα η διαφορά. Σίγουρα φέτος θα τα δοκιμάσω.

Από ότι βλέπω στον πίνακα μιλάμε για χαλκό και νίκελ. Τα επιχαλκομένα ή επινικελομένα έχουν την ίδια απόδοση ή υπάρχει διαφορά?

Όπως και νάχει σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τα αποτελέσματα των δοκιμών σου. 8-)
ΣΕ ΚΑΤΑΝΟΜΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ 4-5%...ΔΗΛΑΔΗ Π.Χ ΣΤΑ 300 ΣΚΑΓΙΑ ΤΟ ΝΙΚΕΛ ΒΑΖΕΙ 12-15 ΣΚΑΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ 76.ΕΚ ΣΤΑ 36Μ

ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΡΟΥΣΗΣ....ΤΟ ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΟ ΗΤΑΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΙΚΕΛ!

Ο ΕΛΕΝΧΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ....ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ...

ΝΙΚΕΛ-------ΑΠΟ ΣΕΛΙΔΑ 60-165
ΧΑΛΚΟΣ-----ΑΠΟ ΣΕΛΙΔΑ 78-190
ΜΟΛΥΒΔΟΣ-ΑΠΟ ΣΕΛΙΔΑ 64-167


ΕΑΝ ΤΩΡΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΛΕΝΧΟ.....ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ Π.Χ 100 ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΟ ΣΚΑΓΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 100 ΚΑΙ ΕΜΠΡΟΣ..ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ....ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΤΑΙ Η ΙΣΧΥ ΤΟΥ ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΙΣΧΥ ΤΟΥ ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΜΟΛΥΒΔΙΝΟΥ!

ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΑ-------81 ΣΚΑΓΙΑ
ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ----104 ΣΚΑΓΙΑ
ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ----------63 ΣΚΑΓΙΑ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ VS ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ VS ΝΙΚΕΛ 2

Δημοσίευση από MARIOSE »

Άρα με αυτά τα δεδομένα της συγκεκριμένης δοκιμής φαίνεται τα επιχαλκωμένα πρώτα αλλά και τα επινικελωμένα να υπερισχύουν σε ποσότητα σκαγιών αλλά και διατρητικότητα.

Θα αρχίσω τις φετινές δοκιμές μου (στο κυνήγι) με τα αυτά τα 2 τότε. :D

Σε ευχαριστούμε ξανά Σόλωνα για όλες αυτές τις πληροφορίες!
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ VS ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ VS ΝΙΚΕΛ 2

Δημοσίευση από nike powder »

τα επιχαλκομενα ισωσ να εινα τα πιο 'σκληρα'?
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ VS ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ VS ΝΙΚΕΛ 2

Δημοσίευση από MARIOSE »

nike powder έγραψε:τα επιχαλκομενα ισωσ να εινα τα πιο 'σκληρα'?
Από ίντερνετ:

ΝΙΚΕΛ => "...Είναι σκληρό όπως ο σίδηρος ή και σκληρότερο. Επίσης είναι ελατό, ανθεκτικότερο του σιδήρου και αμετάβλητο στον αέρα ως συμπαγές..."

ΧΑΛΚΟΣ => "...Είναι επίσης μαλακός (σκληρότητα 2.5-3 στην Κλίμακα Mohs δύστηκτος (σημείο τήξεως 1084,6° C, σημείο βρασμού 2562° C), ιδιαίτερα ελατός και όλκιμος, πολύ καλός αγωγός της θερμότητας και του ηλεκτρισμού...."

Δεν ξέρω αν είναι σωστά όμως φίλε αλλά όπως τα γράφει το νίκελ είναι σκληρότερο.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Απο οτι ξερω ο χαλκος ειναι πιο μαλακος αλλα πιο βαρετος απο νικελ
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ VS ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ VS ΝΙΚΕΛ 2

Δημοσίευση από MARIOSE »

Από ίντερνετ:

ΝΙΚΕΛ => "...Το χημικό στοιχείο Νικέλιο είναι μέταλλο με ατομικό βάρος 58,71..."

ΧΑΛΚΟΣ => "...Το χημικό στοιχείο Χαλκός (Cuprum) είναι μέταλλο με ατομικό βάρος 63,546..."

Άρα και ο Αλέξης είναι σωστός.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”