ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

αυτο που ηθελα να θιξω ειναι οτι αφου τα αμερικανικα νουμερα ειναι πιο χοντρα απο τα ευρωπαικα θα επρεπε το ρεμινγτον να εχει λιγοτερα σκαγια απο το μπερεττα
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

To Remington είναι 7.5 παιδιά, γι'αυτό υπάρχει διαφορά.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Φετος απ οτι φαινεται παω και γω στο 7 1/2 για περδικα για πρωτη.

Σχεδον ειναι το ιδιο σε διατρηση με το 7 και εχει 40-50 σκαγια περισσοτερα!
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από kypros »

Breda Pegaso έγραψε:Φετος απ οτι φαινεται παω και γω στο 7 1/2 για περδικα για πρωτη.

Σχεδον ειναι το ιδιο σε διατρηση με το 7 και εχει 40-50 σκαγια περισσοτερα!
Για περδικα εξαρτατε πολυ η αποσπατη βολης, το τσιοκ, και το φυσιγγιο για να αππφασισεις σκαγια. Προσωπικα ριχνω 7 εαν κυνηγω στο πυκνο και με φυσιγγιο μαλλινη ταπα. εαν κυνηγω ανοικτα νιωθω πολυ καλυτερα με 6 αρια ακομα και 5 σε extreme cases οταν εχω να κανω με ζορικες ιστοριες και τσιοκ κλειστα
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Στη συνέχεια έγινε δοκιμή με το τσοκ2*, ένα τσοκ το οποίο χρησιμοποιείται ευρέως από τους κυνηγούς. Στη απόσταση των 36μ και τα τρεία φυσίγγια 30-32-36 έδωσαν υπεραρκετό αρ, σκαγιών στο κύκλο για σίγουρη κάρπωση και με πολύ καλή διατριτικότητα με ΟΛΑ τα σκάγια που κτύπησαν το πατ να το διαπερνούν. Στη απόσταση των 40μ θέλω να τονίσω για το φυσίγγιο 31γρ το Λιλά της Victory το οποίο έδωσε πάλι τα περισσότερα σκάγια στο κύκλο και από το 32γρ αλλά και από το 36γρ. Επίσης έδωσε πάλι μια πολύ ομοιόμορφη κατανομή σε αντίθεση με το 36γρ Beretta που συνεχίζει να δίνει ανομοιόμορφες κατανομές. To Gem της Olympia έδωσε όπως και στις άλλες δοκιμές σταθερές κατανομές . Εδώ θέλω να τονίσω ότι όπως φαίνεται από τους πίνακες στα στενά τσοκς η διατριτικότητα είναι πιο μεγάλη έστω και λίγο, είναι όμως σημαντική .
συνεχίζεται....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Τέλος έγινε δοκιμή και για το τσοκ 1*. Στη απόσταση των 36μ όλα τα φυσίγγια 30,32 και 35γρ έδωσαν αριθμό σκαγιών πολύ πέρα του απαιτούμενου αρ. για συγκεκριμένο θήραμα που μας δίνουν ΣΙΓΟΥΡΗ επιτυχία εφόσον στοχεύσουμε σωστά. Επίσης και η διατριτικότητα για όλα τα φυσίγγια ήταν πέραν του απαιτούμενου. Στη αντίστοιχη απόσταση των 40μ τα φυσίγγια 31γρ και 32γρ έδωσαν σίγουρα αποτελέσματα και για αρ σκ στο κύκλο και για διατριτικότητα. Το 36 αρι συνεχίζει να δίνει χαμηλότερα αποτελέσματα σε σχέση με τα περισσότερα σκάγια που έχει στη γόμωση. Φυσικά μου δίνει το απαιτούμενο αποτέλεσμα, έστω και οριακά αλλά προς τι να χρησιμοποιώ πιο ακριβό και πιο δυνατό φυσίγγιο, ενώ μπορώ να το κάνω ΚΑΛΥΤΕΡΑ με πιο φθηνό αλλά και με λιγότερο λάκτισμα φυσίγγιο. Προβληματιστείτε.
Συνεχίζεται................
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Sergios »

spyrosspyrou851 έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Για τα φτερωτα της Κυπρου για πρωτη ντουφεκια το 7 ειναι must!
Δεν το εφάρμοσα πέρσυ και σκέφτουμαι σοβαρά να το εφαρμόσω στο περδίκι ή την φάσσα φέτος. Είμαι κάπως επιφυλακτικός καθώς πέρσυ με την λιλά 31 *6 επέτυχα ένα περδίκι στα περίπου 40 μέτρα με *6 και τσιοκ 4, έχω τις επιφυλάξεις μου καθώς το πιο πιθανό σε τζίνη την απόσταση το *7 δεν θα του έκαμνε κάτι. Πιθανόν να ήταν τυχερή βολή αλλά πάλε σκέφτουμαι.
Είπαμε Σπύρο η λιλά 31γρ είναι μιά δύναμη.....και πέρκει εν την αλλάξουν και εκείνη.....θα δοκιμάσω κι εγώ σε νο.7 κάποια βασικά μου φυσίγγια.....σκεύτουμε την Σπόρτιγκ Νίκελ της Βίκτορι σε νο 7.5 νομίζω πρώτη βολή θα είναι φαρμάκι......είχα ένα διάλογο με τον φίλο Λεύκιο πολλά εποικοδομητικό απόψε και σίγουρα με τις δοκιμές που θα κάμω θα έχω καλύτερη και πιό σίγουρη γνώμη για τα φυσίγγια που θα παίζω.....όλα συνηγορούν πως ότι όπλο και να κρατάς αν δεν μελετήσεις να κοπιάσεις να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα θα είσαι μιά ζωή στάσιμος παλιά κκελλέ που λαλούμε.....θα παίζεις οτιδήποτε βάλεις μες το όπλο και θα φταίει το όπλο οι αυλοί ο καιρός αλλά ποτέ ο νούς μας ο ακαλλιέργητος ενώ αν πάεις 3-4 φορές σκοπευτήριο και βρείς τα σωστά φυσίγγια του όπλου σου γίνεσαι αυτόματα κύριος του εαυτού σου και θα φταίει πάντα η λάθος σκόπευση...

Όσο αφορά τα τσόκ πιστεύω οτι μπόρουμε να διορθώσουμε τις κατανομές μας κλειστές και ανοικτές με τη χρήση του σωστού φυσιγγίου....π.χ κουζί και τάππα ανάλογα μεσόταππα πιστονάκι κανονικό και πάει και πάει.... :roll: :roll:
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Έχω κάνει ακόμη μερικές δοκιμές με φυσίγγια σε νο7 της Lambro για να δώ καταποσον έχουν την ίδια συμπεριφορά με τα υπόλοιπα που δοκίμασα σε προηγούμενη δοκιμή και πράγματι ακλουθούν την ίδια περίπου συμπεριφορά και έτσι ενισχύουν το πίνακα που ετοίμασα και το οποίο θα δώσω στο site αργότερα. Το φυσίγγιο που μου άρεσε σε αυτή τη δοκιμή ήταν το γνωστό lambro Classic 32γρ. Είναι ένα σταθερό σε απόδοση φυσίγγιο και αυτό είναι σημαντικό. Για όσους ψάχνονται περισσότερο να σημειώσω ότι η δοκιμή έγινε στις 31/5/2014 στις 0900 με Ν-Α άνεμο 2-3 μποφόρ ,25 °C και υγρασία 40%.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Οι προχθεσινές δοκιμές για τις RC4 καθώς και μερικές αλλες. Το μέτρημα των σκαγιών αποκλιστικά απο το Σπύρο Σ. :)
Το φυσίγγιο διασποράς ειναι για το φίλο το Μαριο απο τα Τζιοννια. Σημειώστε οτι ο καιρός ηταν Νότιος και οχι North(βορκας) οπως κατα λαθος εγραψα στο πίνακα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Λεύκιε μου, επρόσεξα κάτι για την κίτρινη, στα 35μ έβαλε πιο λίγα σκάγια στον κύκλο τον 76εκ παρά στα 40μ, που μπορεί κάλλιστα να σημαίνει η μια ήταν 2.5μμ και η άλλη 2.2-2.3 μμ. Μπορεί να ερίξαμε διαφορετικής διαμέτρου. Το θέμα δυστυχώς είναι με την διαφορά στις διάμετρο δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι ερίξαμε. :(
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”