ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από MARIOSE »

Λεβέντες 8-)
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

H δοκιμή αυτή έχει ως αποκλειστικό σκοπό να αναδείξει τη σχέση μεταξύ τσοκαρίσματος , φυσιγγίου και απόσταση. Αυτό θα βοηθήσει στη επιλογή του σωστού φυσιγγίου για να έχω τις περισσότερες πιθανότητες για καταβολή του θηράματος. Και όταν μιλούμε για κατανομή δηλαδή την τυχαία θέση που παίρνει το σκαϊ στο χώρο τότε τίποτε δεν είναι 100% σίγουρο για το αποτέλεσμα . Γιαυτό οι επιτυχίες έχουν άμεση σχέση με τις επιλογές εκείνες που θα μου δώσουν τις περισσότερες πιθανότητες. ;)
Από την δοκιμή αναπόφευκτα βγαίνουν και κάποια Θετικά :) η αρνητικά :o συμπεράσματα για φυσίγγια που δοκιμάσαμε. Φυσικά δεν είναι σκοπός μας να διαφημίσουμε αυτά τα φυσίγγια, άλλωστε είναι τυχαία η επιλογή τους διότι δυσκολευτήκαμε αρκετά να βρούμε σε 7 νούμερο και γενικά δοκιμάσαμε ότι μπορέσαμε να βρούμε.( βλέπετε 28αρια δεν βρήκαμε και στη θέση τους βάλαμε 30αρια). Τέλος θέλω να ευχαριστήσω :D τους φίλους που έστειλα φυσίγγια για τις δοκιμές(πχ Σολων, Σπύρο), αλλά και αυτούς που προθυμοποιήθηκαν να δώσουν αλλά στο τέλος δεν χρειάστηκε. Ευχαριστίες και στο Σαββή :) αλλά και Σπύρο που βοήθησαν την ημέρα τις δοκιμής(4 ώρες κατω από 30°C). Για το Σπύρο όμως :) :) :) θα πω ότι ήταν ο άνθρωπος που στη ουσία μέτρησε αυτές τις χιλιάδες από τα σκάγια :shock: και θέλω να τον ευχαριστήσω ξεχωριστά. :D
Η δοκιμή εγεινε στις 22-4-14 απο τις 0800 μεχρι τις 1200. Χρησιμοποιήθηκε οπλο Browning B325 sporting, 18.4 αυλός, τσοκαρισματα τα εσωτερικά τα εργοστασιακά του.Και για οσους πέζουν με το καιρό.... ;) Καιρός Ν-Α αέρας 1-2 μποφορ 22-29 C, Υγρασία 60-40%, λιγα σύννεφα.
Θα σχολιάσω αργοτερα καποια πράγματα. Επισης θα ακολουθησουν και αλλα μερη της δοκιμής αργότερα ,μολις ετοιμαζω καποιο τμήμα θα το ανεβαζω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Χέρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω Λεύκιε μου :D
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Δοκιμή 24-4-2014 συνεχεια...... H πρώτη δοκιμή έγινε στα 26.5μ με το 5* τσοκ. Όλα τα φυσίγγια έδωσαν αποτέλεσμα τέτοιο που μου δίνουν σίγουρο αποτέλεσμα και σε σχέση αρ σκαγιών στο κύκλο , αλλά και σε θέμα διάτρησης. Με αυτό το σκεπτικό αποφύγαμε να κάνουμε περεταίρω δοκιμές σε αυτή τη απόσταση διότι σίγουρα τα πιο στενά τσοκαρίσματα θα έδιναν σίγουρα περισσότερα καλύτερα αποτέλεσμα. Έτσι γλυτώσαμε και χρόνο αλλά και σπατάλη υλικών.
Άρα συμπέρασμα ΒΑΣΙΚΟ είναι ότι σε αυτή την απόσταση δεν υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται είτε το τσοκάρισμα είτε το οποιοδήποτε φυσίγγιο είτε ο καιρός . Όποια δίποτε αποτυχία ο μόνος που θα ευθύνεται είναι ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ και εκεί πρέπει να επικεντρωθεί για να ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ.
Συνεχίζεται..
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από savvis25 »

Ήταν Μικρή η βοήθεια μου.... Έκαμα το με το κέφι μου όμως.
Και θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί έβγαλα κάποια χρήσιμα συμπεράσματα. Η συμβουλές σου είναι υπερπολύτιμες, όπως και η εμπειρία σου.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

συνεχεια....
Επειδή πιστεύω ότι το τσοκ 5* θα έδινε αρκετά φτωχό αποτελέσματα για την απόσταση των 36μ , έτσι αποφασίσαμε να μην την κάνουμε σε αυτή την φάση, αλλά να την δούμε αργότερα σε σχέση με τις δοκιμές του 4* στα 36μ. Έτσι κάναμε δοκιμή με το 4* στα 36μ. Όπως φαίνεται και από το αποτέλεσμα τα 30γρ-7 έδωσαν 109 σκ στο κύκλο, ενώ το ζητούμενο για το συγκεκριμένο θήραμα είναι γύρω στα 130σκ περίπου.( Στη διατριτικότητα από τα 6 σκάγια που κτύπησα το πατ με τις 150 σελίδες τα 5 έχουν διαπεράσει ενώ το ένα έμεινε στα 140φ. Όταν βλέπουμε ότι η μεγάλη πλειοψηφία των σκ ξεπερνά τα φύλλα τότε θεωρούμε ότι έχει ικανή ενέργεια για διάτρηση. Όταν βλέπουμε ότι τα μισά περίπου έχουν ξεπεράσει τα 150φ ενώ τα αλλα μισά όχι, τότε εδώ βλέπουμε μια αδυναμία στη διάτρηση και πρέπει να την λαμβάνουμε υπόψιν μας οταν εχουμε να κάνουμε με δυνατα-ανθεκτικά θηράματα.) Φυσικά και με αυτά τα 109 σκ εχω περίπου 50-60%( 12 από τις 20) πιθανότητα κάρπωσης βάση του τεστ που κάναμε με τις 20 τυχαίες ρήψεις της φιγούρας των 120cm². Εδώ ομως πρέπει να τονίσουμε ότι είναι πολύ οριακή η βολή αυτή γιαυτό δεν πρέπει να βασιζόμαστε πάνω της. Εδώ φαίνεται και η περεταίρω αδυναμία που θα εχει και ένα φυσίγγιο με 28γρ-7 ,με λιγότερα σκάγια, αλλά και ένα 28αρι η 30αρι με νο σκ6 με ακόμη λιγότερα σκάγια στη γόμωση. Το φυσίγγιο 32γρ-7 έδωσε 142 σκ που είναι ικανοποιητικό για το συγκεκριμένο θήραμα. Η διατριτικότητα του ηταν 15>12 αρκετά καλή. Εδώ να σημειώσουμε ότι και με αυτή την κατανομή σίγουρα θα βρούμε και 2-3 κενά που θα μας δώσουν καποια αποτυχία, αλλα μην ξεχνάτε οτι στις κατανομές δεν υπάρχει ποτέ η σίγουρη ,100% κάρπωση, αλλά υπάρχουν οι περισσότερες η οι λιγότερες πιθανότητες, και είναι με αυτές τις πιθανότητες που πρέπει να παίξουμε για να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Τελος το φυσίγγιο με τα 35,5γρ-7 έδωσε ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα με πολύ καλή διατριτικότητα. Φυσικά εδώ υπάρχει και μια αλλη διάσταση, οτι δηλ για 5-10 σκαγια περισσότερα αξίζει να τραβώ περισσότερα πίεση αλλά και μεγαλύτερο κόστος αγοράς. ? Είναι κάτι που πρέπει να μας προβληματίσει.
συνεχίζεται....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Στη συνέχεια δοκιμάσαμε την απόσταση των 40μ για να δούμε κατά πόσον το Νο 7 σκαϊ έχει την απαιτούμενη ενέργεια να καταβάλει θήραμα όπως φασσα η περδίκι αλλά και να δούμε και την ελάχιστη κατανομή των 130 σκαγιών περίπου. ( επισυνάπτεται ο πίνακας των 40μ). Με τσοκ 4* και φυσίγγιο Starlight 32gr-7 έδωσε 91 σκ στο κύκλο, δηλαδή αρκετά κάτω από το ζητούμενο για ένα σχεδόν σίγουρο αποτέλεσμα. Στο θέμα διατριτικότητας και τα 2 σκάγια που κτύπησαν το πατ έχουν ξετρυπήσει τα 150φ. Δοκιμάσαμε επίσης και ένα 36αρι φυσίγγιο το Beretta το οποίο έδωσε 107σκ και διατριτικότητα 8>7. Και το φυσίγγιο αυτό έδωσε χαμηλότερο αποτέλεσμα στο κύκλο από το ζητούμενο. Πάντως γιαυτό το φυσίγγιο είχα περισσότερες προσδοκίες από ότι έδωσε το αποτέλεσμα. Αρνητική εντύπωση μου έκανε η διασπορά η οποία ήταν ανομοιόμορφη με σημεία αρκετά πυκνά και σημεία με μεγάλα κενά. Στις επόμενες δοκιμές που έγινα θα διαφανεί αν ήταν τυχαίο η όχι. Βασικό συμπέρασμα από αυτή την δοκιμή είναι ότι το τσοκ 4* στην απόσταση των 40μ δεν μας δίδει το ζητούμενο αποτέλεσμα, δηλ είναι πολύ ανοικτό γιαυτή την απόσταση. Στη συνέχεια δοκιμάσαμε το τσοκ 3* στα 36μ. Εδώ είχαμε σε θέμα κατανομής , και για τα τρία φυσίγγια που δοκιμάσαμε, αποτέλεσμα που μας δίνει σχεδόν σίγουρη κάρπωση καθώς και την επιθυμητή διατριτικότητα. Το δε 36αρι της Beretta παρόλο το περισσότερο πλήθος σκαγιών στη γόμωση….εδωσε φτωχότερο αποτέλεσμα πράγμα το οποίο με εξέπληξε αρνητικά. Το δε πρόβλημα με την ανομοιομορφία της κατανομής..συνεχίζεται. Θετικότατα με εξέπληξε ένα φυσίγγιο, το οποίο δεν το ξαναδοκίμασα σε πίνακα, σε ομοιομορφία κατανομής, διατριτικότητας, αλλά και σε αριθμό σκαγιών στο κύκλο που έδωσε τα περισσότερα παρότι ειχε τα λιγότερα στη γόμωση. Το φυσίγγιο αυτό είναι το Victory Lila 31gr. Η σχετική φωτογραφία επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου.
Συνεχίζεται….
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

γιατι το μπερεττα εχει λιγοτερα σκαγια απο το ρεμινγκτον??
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

giorgos80 έγραψε:γιατι το μπερεττα εχει λιγοτερα σκαγια απο το ρεμινγκτον??
Φίλε Γίωργο τα φυσίγγια Remington και Beretta είναι μετρημενα απο το φίλο Σολωνα ο οποίος εκανε πιό παλιά δοκιμές. Πάντως δεν ειναι συμαντική διαφορά, ,ενα + - 5% ειναι ειναι μέσα στα πλαίσια.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

giorgos80 έγραψε:γιατι το μπερεττα εχει λιγοτερα σκαγια απο το ρεμινγκτον??
Φίλε Γίωργο τα φυσίγγια Remington και Beretta είναι μετρημενα απο το φίλο Σολωνα ο οποίος εκανε πιό παλιά δοκιμές. Πάντως δεν ειναι συμαντική διαφορά, ,ενα + - 5% ειναι ειναι μέσα στα πλαίσια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”