ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

SilverPigeonS έγραψε:Φίλε Λεύκιε τα συγχαρητήρια μου για ακόμη μια φορά για τις πολύτιμες πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας! Εύγε!!

Οι μετρήσεις αυτές αφορούν φυσίγγια με πλαστικό συγκεντρωτήρα σωστά; Πόσο θα άλλαζαν οι επιδώσεις αν με τα ίδια δεδομένα (τσοκ, γραμμάρια, μέγεθος σκαγιών, αποστάσεις), χρησιμοποιήσουμε φυσίγγια με μάλλινη ή πλαστική τάπα;

Ευχαριστώ,

Μάριος
Φίλε μου, όλα τα φυσίγγια που χρησιμοποιήσαμε είναι με πλαστικό συγκεντρωντήρα. Η μάλλινη/πλαστική ττάππα έχει κάποια διαφορά αλλά αυτό εξαρτάται και από την ποιότητα της τάπας. Από τα λεγόμενα του Λεύκιου αν θυμάμαι καλά μου είπε ότι δεν έχει και τόση διαφορά καθώς δεν είναι διασπορέας που θα ανοίξει την τουφεκιά πολύ (ας με διορθώσει ο Λεύκιος αν θυμάμαι λάθος). Εγώ προσωπικά ήθελα να δοκιμάσω στα 40 μέτρα κατά πόσον ένα φυσίγγι με τσιοκ 4 και νο 7 σκάγια 34-35-36 γρ (δλδ το κουτάκι C στον πίνακα) μπορεί να μου δώσει τη σωστή διατριτικότητα (150φ) και τα 120-130 σκάγια στο κύκλο των 76 εκατοστών. Δοκιμάσαμε τις δύο RC4 35 gr, την κίτρινη (μάλλινη ττάππα) και την μαύρη (πιστονάκι) σε νούμερο 7 . Όμως την πάθαμε καθώς με την κίτρινη όταν άνοιξα 2 τα σκάγια ήταν πιο μικρής διαμέτρου (2.2-2.3μμ αντί 2.5μμ) και έτσι ο αριθμός τους πολύ μεγαλύτερος με αποτέλεσμα να μας δίνει πολύ καλούς αριθμούς πάνω στον κύκλο.
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

spyrosspyrou851 έγραψε:
SilverPigeonS έγραψε:Φίλε Λεύκιε τα συγχαρητήρια μου για ακόμη μια φορά για τις πολύτιμες πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας! Εύγε!!

Οι μετρήσεις αυτές αφορούν φυσίγγια με πλαστικό συγκεντρωτήρα σωστά; Πόσο θα άλλαζαν οι επιδώσεις αν με τα ίδια δεδομένα (τσοκ, γραμμάρια, μέγεθος σκαγιών, αποστάσεις), χρησιμοποιήσουμε φυσίγγια με μάλλινη ή πλαστική τάπα;

Ευχαριστώ,

Μάριος
Φίλε μου, όλα τα φυσίγγια που χρησιμοποιήσαμε είναι με πλαστικό συγκεντρωντήρα. Η μάλλινη/πλαστική ττάππα έχει κάποια διαφορά αλλά αυτό εξαρτάται και από την ποιότητα της τάπας. Από τα λεγόμενα του Λεύκιου αν θυμάμαι καλά μου είπε ότι δεν έχει και τόση διαφορά καθώς δεν είναι διασπορέας που θα ανοίξει την τουφεκιά πολύ (ας με διορθώσει ο Λεύκιος αν θυμάμαι λάθος). Εγώ προσωπικά ήθελα να δοκιμάσω στα 40 μέτρα κατά πόσον ένα φυσίγγι με τσιοκ 4 και νο 7 σκάγια 34-35-36 γρ (δλδ το κουτάκι C στον πίνακα) μπορεί να μου δώσει τη σωστή διατριτικότητα (150φ) και τα 120-130 σκάγια στο κύκλο των 76 εκατοστών. Δοκιμάσαμε τις δύο RC4 35 gr, την κίτρινη (μάλλινη ττάππα) και την μαύρη (πιστονάκι) σε νούμερο 7 . Όμως την πάθαμε καθώς με την κίτρινη όταν άνοιξα 2 τα σκάγια ήταν πιο μικρής διαμέτρου (2.2-2.3μμ αντί 2.5μμ) και έτσι ο αριθμός τους πολύ μεγαλύτερος με αποτέλεσμα να μας δίνει πολύ καλούς αριθμούς πάνω στον κύκλο.
Καλημέρα Σπύρο και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ρώτησα γιατί και εγώ χρησιμοποιώ το νο.7 μάλλινη τάπα σε IC για πρώτη βολή στην πέρδικα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όντως η Rc κίτρινη είναι φυσίγγιο με πολύ καλή κατανομή εξίσου και αγαπημένο!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από nike powder »

Ο ΤΑΠΠΟΣ ΣΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΙΟ "ΣΩΣΤΕΣ" ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΑΚΙ . ΟΤΑΝ ΠΕΖΕΙΣ ΜΕ ΤΑΠΠΟ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΤΩΝ ΤΣΙΟΚ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ
Άβαταρ μέλους
Prestige 8
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 11:57

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Prestige 8 »

nike powder έγραψε:Ο ΤΑΠΠΟΣ ΣΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΙΟ "ΣΩΣΤΕΣ" ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΑΚΙ . ΟΤΑΝ ΠΕΖΕΙΣ ΜΕ ΤΑΠΠΟ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΤΩΝ ΤΣΙΟΚ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ
Ολόσωστος!!
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Sergios »

nike powder έγραψε:Ο ΤΑΠΠΟΣ ΣΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΙΟ "ΣΩΣΤΕΣ" ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΑΚΙ . ΟΤΑΝ ΠΕΖΕΙΣ ΜΕ ΤΑΠΠΟ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΤΩΝ ΤΣΙΟΚ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ
Ταππα εννοείτε?
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από giorgos80 »

Σιγουρα δεν μιλανε για ταππο της κοακολας :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Sergios έγραψε:
nike powder έγραψε:Ο ΤΑΠΠΟΣ ΣΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΙΟ "ΣΩΣΤΕΣ" ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΑΚΙ . ΟΤΑΝ ΠΕΖΕΙΣ ΜΕ ΤΑΠΠΟ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΤΩΝ ΤΣΙΟΚ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ
Ταππα εννοείτε?
Ττάππα/ττάππος, όπως λαλούν και στην Αμερική ποτέιτο, ποτάτο :D
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από nike powder »

giorgos80 έγραψε:Σιγουρα δεν μιλανε για ταππο της κοακολας :lol: :lol:
:lol:
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Αγαπητοί φίλοι κυνηγοί του Hund & Shoot οσο αφορά τα σχόλια για τάπα ότι δίνει καλύτερες κατανομές από το πιστονάκι, αυτό δεν είναι το πρόβλημα των περισσοτέρων κυνηγών σήμερα . Μια τέτοια κατανομή τάπας θα έχει μια διαφορά της τάξεως του +-5%. Δηλαδή σε μια κατανομή ενός φυσιγγίου 32γρ νο6 σε απόσταση 35μ με τσοκ 4*θα εχεις μια πυκνότητα κτανομης 130σκ +-6 σκαγια δηλ 124 η 136. Αυτή η διαφορά δεν επηρεάζει καθολου το αποτέλεσμα του πίνακα. Εκείνο όμως που θα επηρεάζει το αποτέλεσμα… ..είναι αν κάποιος φίλος κυνηγός που κυνηγαει με σταθερό τσοκ 4*-2* επιλέξει 28γρ νο5 για το 4*, για την απόσταση των 35μ που του δίνει περίπου 85 σκάγια στη κατανομή ενώ χρειάζεται 120-130 περίπου .Μελετήστε προσεκτικά το πίνακα και ειμαι σίγουρος ότι θα σας δώσει πολλές λύσεις σε σχέση με το τσοκ που χρησιμοποιείται, το νο σκαγιών αλλά και το βάρος της γόμωσης. Φυσικά να τονίσω ότι το πρόβλημα της σωστή σκόπευσης δεν μπορεί να σας το λύσει αυτός ο πίνακας , γιαυτό βεβαιωθείτε 100% ότι η σκοπευτικής σας ικανότητα βρίσκεται σε ψηλά επίπεδα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”