ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

ΕΤΟΙΜΑΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΛΙΚΟ ΝΑ ΜΕΛΕΤΟΥΜΕ. ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Λεύκιε ευχαριστούμε καταρχάς για τις συνεχιζόμενες δοκιμές σου που κάνεις. Απλά το μόνο που δεν κατάλαβα είναι στα 26.5μ με τσιοκ *1, δεν κατάλαβα το 103%. Τα άλλα νομίζω εκατάλαβα τα. Θα περιμένω την επεξήγησή σου :D

Ευχαριστούμε ξανά.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Παρατηριτικοτητα ρε!!!μαλλον τυπογραφικο λαθος Σπυρο :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ...Ο ΛΕΥΚΙΟΣ ΤΑ ΕΒΑΛΕ ΕΝ ΡΙΠΗ....ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΤΡΕΧΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑΡΑ :D

ΛΕΥΚΙΕ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ,ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΑ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ!

ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΚΑΓΙΑ,ΕΙΤΕ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ...ΑΛΛΑ....ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ!

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΚΑΓΙΑ, ΠΙΟ ΠΥΚΝΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ,ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ, ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ....ΠΑΝΤΟΤΕ ΟΜΩΣ.. ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ.. ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!!
Γ'ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΜΕ Ν7 ΜΕΧΡΙ ΤΑ 35Μ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ!

ΤΑ 28ΓΡ ΜΕ Ν7 ΣΤΑ 36.5Μ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ 130 ΣΚΑΓΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ 76ΕΚ.

ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ 36ΓΡ ΣΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΥΟ.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

spyrosspyrou851 έγραψε:Λεύκιε ευχαριστούμε καταρχάς για τις συνεχιζόμενες δοκιμές σου που κάνεις. Απλά το μόνο που δεν κατάλαβα είναι στα 26.5μ με τσιοκ *1, δεν κατάλαβα το 103%. Τα άλλα νομίζω εκατάλαβα τα. Θα περιμένω την επεξήγησή σου :D

Ευχαριστούμε ξανά.
Σίγουρα δεν ειναι τυπογραφικό λάθος, απλως ετσι το έβγαλε η μαθηματική πραξη :lol: γιαυτό έβαλα το * διπλα για να το σχολειάσω. Το 100% το δίνει στα 27.5μ και ετσι χαριτολογώντας στα 26.5μ θα εδεινε 103%, σιγορα αυτό δεν γινεται, δηλ να αυξηθουν τα σκαγια. Απλως εκει ισχυει λογικά το 100%. :lol:
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Σε κουβέντα με ένα φίλο γιατί στο κυνήγι της φάσας δεν είμαι φαν των 28γρ του ανάφερα ότι επειδή κυνηγάω συνήθως με ανοικτό τσοκ (4-3) , δεν μου δίνουν την απαιτούμενη συγκέντρωση στις μεγάλες αποστάσεις που είναι οι πιο συνηθισμένες που κυνηγούμε την σιδερένια. Ετσι πάνω σε αυτή την κουβέντα και για να βοηθείσω ιδως νεους κυνηγούς, αποφάσισα να κάνω αυτή την δοκιμή πρώτα στο χαρτί με μαθηματικές πράξεις και στη συνέχεια στην πράξη δηλαδή, πραγματικές δοκιμές στο πίνακα δοκιμών για να δούμε αν συμβαδίζουν με το πιο πάνω πίνακα που ετοίμασα. Ο πίνακας δείχνει καθαρά την αδυναμία των λίγων γραμμαρίων σε μεγάλες αποστάσεις ιδίως όταν χρησιμοποιούνται με ανοικτά τσοκς. Γιαυτό ο κάθε ένας ανάλογα με τι τσοκ χρησιμοποιεί μπορεί να καταλήξει και στα γραμμάρια που του δίνουν καλύτερες πιθανότητες. Εδώ να αναφέρω ότι τα 29 και τα 30γρ περίπου θα συμπεριφέρονται όπως τα 28γρ, οι διαφορές θα είναι πολύ μικρές για να αλλάξουν την εικόνα του πίνακα. Επίσης τα 31 και τα 33γρ θα συμπεριφέρονται όπως τα 32γρ. Να τονίσω εδώ ότι δεν λέω ότι τα 28αρια φυσίγγια δεν σκοτώνουν , είναι πολύ καλά φυσίγγια όταν τα χρησιμοποιηθούν με στενά τσοκαρίσματα, Ο σύντροφος μου στο κυνήγι και αρκετά έμπειρος φασσοκυνηγός εχει σαν βασικό του φυσίγγιο τα 28γραμμαρια και πράγματι κατεβάζει φάσες από αρκετό υψος, κυνηγαει όμως με φιξ τσοκ 3-1.
Επεξηγηση του πίνακα. Πρώτα επελεξα τα 28-32-36γρ που κατά την γνώμη μου είναι τα πιο συνηθισμένα . Για αποστασεις επελεξα σαν κύρια τα 36.5μ που είναι μια σχετικά μακρυνή απόσταση και επελεξα μια πιο κοντινη με 10μ λιγότερα (26.5μ) και μια πολύ μακρινή τα 46.5μ.
Τα χρώματα βοηθούν στο να φανεί καλύτερα η εικόνα της επιτυχίας σε σχέση με τσοκ , γραμμάρια και απόσταση.
Η συνέχεια με τις πραγματικές κατανομές στο χαρτόνι αργοτερα.
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από kypros »

Φιλε λευκιε, πιστευεις οτι το τσιοκ 4 μπορει να φανει χρησιμο η τελοσπαντων να εχει σε οποιονδηποτε στιγμη πλεονεκτημα απο το 3 σε κυνηγι φασσας? ρωτω γιατι εγω εμπειρικα πιστευω οτι στη φασσα το πιο ανοικτο στιοκ που εχει ουσια ειναι το 3. Ειναι κατα την αποψη μου πολυ απομακρισμενο και παρατραβιγμενο να ελπιζεις οτι θα σου δωσει πουλια το 4 τσιοκ επειδη ειναι πιο ανοικτο σε ενα πουλι που δεν εισαι ακριβως κεντρο. Γιατι αν εισαι κεντρο θα πεσει και με το 3 η το 2 τσιοκ. Ειναι μεγαλο πουλι η φασσα και πιστευω εμπειρικα οτι το 4 τσιοκ μαλλον εχει πολυ περισσοτερα μειονεκτηματα παρα πελονεκτηματα. Για πιο ανοικτο δεν το συζητω καν. Εγω θα επεζα αναμεσα σε τσιοκ 3,2 και ασσο αναλογος πουλιων.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Καλημερα σας. Οπως ειπαμε και παλια δεν πεζει ρολο μονο το τσιοκ! Αλλα και τι θα του βαλεις μεσα...

Εγω πιστευω το 4 τσιοκ υπερτερει αν σε καλυπτει μεχρι τα 35 μετρα.

Αν θελεις να πεζεις πιο μακρια βαζεις πιο κλειστο...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Λεύκιε μου, ακόμα κάτι που επρόσεξα στα 26.5μ με τσιοκ 4, κάτι παει λάθος, με ποσοστό 74% αυτό σημαίνει στα 252, 288 και 324 θα πρέπει να δίνει 186.5, 213 και 240. Εκτός αν έχω λάθος.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΦΥΣΙΓΓΙΑ 28-32 ΚΑΙ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

spyrosspyrou851 έγραψε:Λεύκιε μου, ακόμα κάτι που επρόσεξα στα 26.5μ με τσιοκ 4, κάτι παει λάθος, με ποσοστό 74% αυτό σημαίνει στα 252, 288 και 324 θα πρέπει να δίνει 186.5, 213 και 240. Εκτός αν έχω λάθος.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΖΕΙΣ ΤΗΝ ΦΑΣΣΑ ΜΕΣ ΤΟ ΜΑΤΙ ΡΕ ΣΠΥΡΟ :D

ΑΝ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ(ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ 76ΕΚ), ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ %
252-69%
288-69%
324-58%
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”