ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Απάντηση
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από vti-chris »

Γνωρίζει κανείς αν τα πιστονάκια του Victory κατασκευάζονται στο εργοστάσιο ή τα αγοράζουν από άλλους κατασκευαστές?
Επίσης σχετικά με τις πυρίτιδες που χρησιμοποιεί σήμερα η εταιρεία ...UEE ... έχει αλλάξει και καψύλια προς αυτή την κατεύθυνση??
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
manolis7777
Full Member
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Ιουν 2012, 16:42

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από manolis7777 »

manolis7777 έγραψε:Παιδιά μια ερώτηση μια kainoyria μηχανή Mec9000 πόσο κοστίζει?
και πιος ειναι ο εισαγωγέας των μηχανων αυτών?

Κανενας ρε παιδια??
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από vti-chris »

-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Μec 600 ή Mec 9000?

Σιγουρα εχουν μια Α διαφορα στην τιμη.

Τωρα αν πιασει καποιος την Mec 600 και θελει να γεμιζει και για σκοπευτηριο αλλα και για κυνηγι π.χ. τζιηκλα δηλαδη ποσοτητες φυσιγγιων, δεν καμνει??? Θα θελει πολλην ωρα και στο τελος θα βαρκεται να καθεται να γεμιζει???

ή να δωσει κατι παραπανω και να πιασει την 9000 και να πνασει?

Σκεφτομαι την ιδιογομωση αλλα αν θα πιασεις την 9000 και καινουργια θα θελεις κανενα 1000 ευρο για να ξεκινησεις..... και το οικονομικο με προβληματιζει...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΣΝΟΖ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΗΚΑ. ΕΠΝΑΣΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΜΠΕΙΡΟ ΝΑ ΣΕ ΔΑΣΚΑΛΕΨΕΙ. ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΘΟΣ. ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΜΕΝ ΚΑΠΟΘΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΣ ΥΛΙΚΩΝ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΜΕ ΤΑ 1000
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ερωτηση: Ποια η χρησιμοτητα του ρελιασματος? Ταχυτητα,διασπορα...? Μπορεις να εχεις καλο φυσιγγι και χωρις ρελιασμα?
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

Breda Pegaso έγραψε:Ερωτηση: Ποια η χρησιμοτητα του ρελιασματος? Ταχυτητα,διασπορα...? Μπορεις να εχεις καλο φυσιγγι και χωρις ρελιασμα?
ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ ΡΕΛΙΑΣΜΑ ΣΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ. ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΡΕΛΙΑΖΩ . ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΟΛΛΗ ΠΟΣΟΣΤΗΤΑ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ.
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΛΥΚΑ ΓΕΜΙΖΕΙΣ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΥΚΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΧΩΡΙΣ ΡΕΛΙΑΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΤΟΣ.
ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο CHR34 KAI O HERCULES.
ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΕΦΟΔΙΑ . ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ . ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ .
ΕΓΩ ΠΟΡΩΘΗΚΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΗ ΒΟΗΘΕΙΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ <<ΜΑΝΑ>>
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

καθε αρκη εν δυσκολη!! ομως για το μερακλη νομιζω εν ωραια ασχολια και ο κοπος σου εν μετρα!! θα χαιρεσαι για τα φυσιγγια σ μετα απο καθε επιτυχημενη βολη!!!
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από vti-chris »

Παιδιά το μεγαλύτερο κόστος είναι η μηχανή.
Μπορεί κάποιος να ξεκινήσει με μια Lee που είναι η πιο φθηνή και αν του αρέσει η όλη φάση συνεχίζει με κάτι καλύτερο...και υπάρχουν πολλά είδη και καλύτερα από MEC.
Όσο αφορά τα υλικά, δεν είναι ψηλό το κόστος αν αναλογιστεί κανείς ότι θέλει 45ευρό MIN για μια κάσια φυσίγγια 28γρ .
Θα ξεκινήσει κάποιος με 1-2 είδη πυρίτιδας και καψύλια...τα υπόλοιπα είναι πολύ φθηνά.
Με ένα budget 100ευρό εκτός μηχανής αρχίζεις και βλέπεις στην πορεία.
Και να μην σου κάτσει η όλη φάση το μόνο που θα σου μείνει είναι η μηχανή...τα υλικά θα τα παίξεις στο σκοπευτήριο μέχρι να τελιώσουν και φτάνει!!
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
chr34
Full Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 17:18

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από chr34 »

LOUIS SETTER έγραψε:
Breda Pegaso έγραψε:Ερωτηση: Ποια η χρησιμοτητα του ρελιασματος? Ταχυτητα,διασπορα...? Μπορεις να εχεις καλο φυσιγγι και χωρις ρελιασμα?
ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ ΡΕΛΙΑΣΜΑ ΣΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΙΔΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙΟ. ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΡΕΛΙΑΖΩ . ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΟΛΛΗ ΠΟΣΟΣΤΗΤΑ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ.
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΚΑΛΥΚΑ ΓΕΜΙΖΕΙΣ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΥΚΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΧΩΡΙΣ ΡΕΛΙΑΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΤΟΣ.
ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο CHR34 KAI O HERCULES.
ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΕΦΟΔΙΑ . ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ . ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ .
ΕΓΩ ΠΟΡΩΘΗΚΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΗ ΒΟΗΘΕΙΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ <<ΜΑΝΑ>>
Σωστός!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”