ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

ρε παιδιά με έτσι καιρό ποίος πάει κυνήγι ένα θέλουμε τραχτορ να φκουμε τα βουνά :lol:
Ενα σετ απ με ταππα 1,30 206sv x 24 no 10 cx2000 καλυκα ολυμπια για τσιχλα cx2000
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Athos 1978 »

ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:ρε παιδιά με έτσι καιρό ποίος πάει κυνήγι ένα θέλουμε τραχτορ να φκουμε τα βουνά :lol:
Ενα σετ απ με ταππα 1,30 206sv x 24 no 10 cx2000 καλυκα ολυμπια για τσιχλα cx2000
Ρε Ανδρέα μου το αυτοκίνητο που κρατάς ε παραπάνω που το τραχτορ ;)
Open mind for a different view.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

Athos 1978 έγραψε:
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:ρε παιδιά με έτσι καιρό ποίος πάει κυνήγι ένα θέλουμε τραχτορ να φκουμε τα βουνά :lol:
Ενα σετ απ με ταππα 1,30 206sv x 24 no 10 cx2000 καλυκα ολυμπια για τσιχλα cx2000
Ρε Ανδρέα μου το αυτοκίνητο που κρατάς ε παραπάνω που το τραχτορ ;)
:lol: :lol: Ένα δείξει αύριο αν θα με πάρει φιλε Αtho ;)
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΩΡΑ 5.00 ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΚΑΜΑ ΑΥΡΙΟ!

ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΛΟΥΔΟΜΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΙ :)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
ΖΑΚΥΝΘΥΝΟΣ-2
Full Member
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 23 Σεπ 2014, 14:28

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΖΑΚΥΝΘΥΝΟΣ-2 »

Παντως απαντηση δεν πηρα ακομα στο ερωτημα μου.
"KEEP YOUR FRIEND CLOSE
KEEP YOUR ENEMY CLOSER"
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΩΡΑ 5.00 ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΚΑΜΑ ΑΥΡΙΟ!

ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΛΟΥΔΟΜΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΙ :)
Σόλωνα εύχομαι να είναι συνεπείς στο ραντεβού τους οι βελουδομάτες.
Αν πάλι σε στήσουνε ... ξέρεις τι πρέπει να κάνεις!
Πάντως η υπογραφή σου με εκφράζει απόλυτα.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

ΖΑΚΥΝΘΥΝΟΣ-2 έγραψε:Παντως απαντηση δεν πηρα ακομα στο ερωτημα μου.
Αγαπητέ φίλε ΖΑΚΥΝΘ(Υ)ΝΟΣ-2 (χωρίς παρεξήγηση θα πρέπει να διορθωθεί επι το ορθόν ο προσδιορισμός της καταγωγής σας) νομίζω ότι απευθυνθήκατε σε "ειδήμονες" περιορίζοντας αρκετά τους όποιους καλοπροαίρετους απαντητές . Δεν έχω καταλάβει ακόμη τι εννοείτε?
Αν κάνετε χρήση πρέσσας τύπου ESSA ή MEC ή LEE προφανώς και έχετε την δυνατότητα να κατασκευάσετε πολύ καλά φυσίγγια.Το σταδιοποιημένο κλείσιμο φυσιγγίων έχει σαν αυτοσκοπό την χρήση χαμηλότερων βυσμάτων και την επίτευξη βάθους ρελιού τέτοιο που δεν έιναι εύκολο να πετύχουμε με την προηγούμενη μέθοδο εκτός εάν χρησιμοποιήσουμε μετά το "κατέβασμα" ένα στροφείο και πίεση κατα την ώρα του ρελιάσματος πράγμα που θα μας οδηγήσει όμως σε ύψος τελικου΄φυσιγγίου εκτός στανταρτ.
Ισως να μην έχει ειπωθεί ή να μη έχει γίνει κατανοητό αλλα ΕΑΝ κατα την διαδικασία του ρελιάσματος έιτε σε αστεροειδές είτε σε στρογγυλό κλεισιμο το ρέλι συναντήσει την όποια αντίσταση τότε δεν επιτυγχάνουμε αυτό που πολλοί θαυμάζουν στα εργοστασιακά φυσίγγια.
Το πώς δηλάδη με έναν κάλυκα 69 χιλ μπορούμε να κατασκευάσουμε ένα φυσίγγιο τελικού ύψους 58 χιλ και να έχουμε δημιουργήσει ένα βάθος ρελιου΄περί τα 2~2,3 χιλ που είναι το απαιτούμενο για την σωστή καυση της πυριτιδας (αν και εφόσον έχουν επιλεγεί οι σωστες αναλογίες και υλικά)
Αν το επιχειρήσεις αυτό με την πρέσσα είναι σίγουρο ότι τέτοιο βάθος ρελιού δεν θα πάρεις και δεδομένου ότι θα έχεις χρησιμοποιήσει και ένα ψηλότερο βύσμα θα έχεις και ένα μεγαλύτερο θαλαμο καυσης με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν αρνητικοί παράγοντες για την επιτευξη σωστής καυσης και επαρκών ταχυτήτων.Μπορείς όμως να αναπροσαρμόσεις το σεταπ (καψύλιο, τύπο βυσματος κ.λ.π) σου προς εκείνη την σωστή κατευθυνση αντισταθμίζοντας τις σχετικές απώλειες ωστε να σε ικανοποιήσουν οι αποδόσεις του.
Με λίγα λόγια είτε έτσι είτε αλλιώς και με τον ένα και με τον άλλο τρόπο μπορούμε να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Το θέμα όμως που προκύπτει και που έχει δημιουργήσει δυό "σχολές" στην τάξη των ιδιογομωτών είναι η "διαστρέβλωση" και ο "βιασμός" κάθε έννοιας εχέφρωνος νού εις ότι αφορά το βάθος ρελιάσματος και τον ελευθερο χώρο που εκμεταλλευόμαστε απο τα σκάγια έως το χείλος του καλυκα.
Κάποιοι (και είναι πολλοί) αναλώθηκαν (απο τότε που μια φωτογραφία με πέντε μπορντώ καλυκες GORDON έκανε το γύρο του διαδικτύου καταδεικνύοντας τι σημαινει σταδιοποιημένο κλείσιμο) στην αναζήτηση τρόπων και εργαλείων ώστε να μπορούν να κατεβάζουν τα κλεισίματα τους σε υπερβολικά χαμηλά ύψη προσδοκώντας σε υπερβολικές ταχύτητες και ουρανομήκεις βολές.
Και βέβαια δεν ήταν άγνωστα και τα διπλά στάδια με τις διαφορετικές κωνικότητες και τα κωνικα σφηνοειδή προφίλ των σταδίων ωστε να "δαγκώνουν" τους καλυκες σε πολλούς ιδιογομωτές απο εμάς .
Ολα αυτά επι ματαίω όμως και σας διαβεβαιώ εγώ που έκανα αυτά τα πειράματα και δοκίμασα αρκετά προφίλ όπου πολλα΄απο αυτά περιφέρονται σε ιστοσελίδες σαν τις ανακαλύψεις και τις εφευρέσεις του αιώνα .Και πιστεψτε με δεν έχουν κανένα ΑΠΟΛΥΤΩΣ νόημα.
Αν μπορείς να γνωρίζεις κλεινοντας ένα φυσίγγιο στα -15 χιλ ελευθερου πραγματικού χώρου την αυξηση των πιέσεων πόση είναι ( αν και έχει μετρηθεί ότι για 1,5 χιλ ρελιάσματος έχουμε 200~250 bar αύξηση πιέσεων) και μπορείς ταυτόχρονα να έισαι βεβαιος ότι η πυρίτιδα, το βύσμα και το βαρος γόμωσης που χρησιμοποιείς θα εχει ίδια ή τουλάχιστον ίδια αντισταθμιστική συμπεριφορά τότε θα μπορούσες να δημιουργήσεις συνθήκες σε ένα καλυκα 12/70 χιλ συνθήκες 12/67 χιλ.
Και εξηγώ..
σε καλυκα 12/70 (69) με ελευθερο πραγματικό χώρο -14 χιλ κλείνω ένα φυσίγγιο με τελικο ύψος στα 56 χιλ με μια προοδευτική πυρίτιδα με βάρος γόμωσης στα όρια καυσης της.
σε καλυκα 12/67 (+/-0,5) με ελευθερο πραγματικό χώρο -12 χιλ κλείνω το φυσίγγιο εντός προδιαγραφών με τελικό ύψος 56 χιλ κανοντας χρήση ίδιων υλικών.
Στην πρώτη περίπτωση εμφιλοχωρεί ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ !!! διότι αν δεν ξέρω τις πιέσεις που θα προκύψουν απο άθροισμα απο τα -13 χιλ ρελιάσματος (69-56) αλλα και του μικρού θάλαμου καυσης τότε ΄εχω κατασκευάσει μια "μπομπάρδα"
Και δεν αποτελεί εχέγγυο ότι έχω να κάνω με μια προοδευτική πυρίτιδα !!!
Στην δευτερη περίπτωση έχω να αντιμετωπίσω μόνο τον μικρότερο θάλαμο καύσης που είναι πιο ελεγχόμενη παράμετρος όπου με μια συντηρητική τιμή εκίνησης στο βάρος της πυρίτιδας μπορώ να πάρω αυτό που ίσως προσδοκώ.Το αυξημένο εργο και την ψιλή ταχύτητα μια προοδευτικής καύσης.
Και αυτό όμως είναι σχετικό αλλα λιγότερο ριψοκίνδυνο αφου κινούμαι σε ρέλιασμα εντός των αποδεκτών στανταρτς (67-56=11 χιλ)
Η εμμονή στα -15 και -16 χιλ ελευθερου χώρου εξυπηρετεί άλλες σκοπιμότητες κυρίως ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΥ, ΕΜΠΟΡΙΚΟΤΗΤΑΣ, και ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑΣ. Αυτά δεν έχουν καμμιά σχέση με την ιδιογόμωση και την ασφάλεια μας και μας ωθούν σε έξοδα και επικίνδυνες καταστάσεις.
Κλεινετε τα φυσίγγια σας εντός των ορίων και των στανταρτς που ισχύουν διεθνώς κανοντας χρήση ενδεδειγμένων υλικών και πυριτιδων και σωστών ύψων σε καλυκες.
Οποιος θέλει διαστάσεις σε στάδια παράλληλα, κωνικα , σφηνοειδή, με ελατήρια είμαι διαθέσιμος να τον βοηθήσω με ότι πληροφορία θέλει και δύναμαι να γνωρίζω αρκεί να μην διακατέχεται απο ματαιοδοξία και ανταγωνιστική νοοτροπία.
Με μια συμφωνία όμως !!! όχι Π.Μ και αλληλογραφία μέσω e-mail. ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
Αγαπητε΄ΖΑΚΥΝΘΙΝΕ 2 αναμένω τα σχόλια σου με ενδιαφέρον και δεν έχω την πεποίθηση ότι σε "καλυψα" γιατι απλά δεν μίλησα και ούτε είμαι "ειδήμονας" όπως απαίτησες καλοπροαίρετα στην ερώτηση-απορία που εξέφρασες.Απλα είμαι ένας απλός ιδιογομωτής που μαθαίνει απο τα λάθη του !
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
ΖΑΚΥΝΘΥΝΟΣ-2
Full Member
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 23 Σεπ 2014, 14:28

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΖΑΚΥΝΘΥΝΟΣ-2 »

αγαπητε φιλε κωσταντινε καταλαβα τι λες και επειδη αυτη η φωτο με τα 5 φυσιγγια σε GORDON μπορντο καλυκα μας εχει δειξει ενα αξιολογο τροπο πολυσταδιακου κλεισιματος θα ανεβασω φωτο και απο εκει και περα θα καταλαβετε γιατι εκανα αυτη την ερωτηση.
"KEEP YOUR FRIEND CLOSE
KEEP YOUR ENEMY CLOSER"
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΩΡΑ 5.00 ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΚΑΜΑ ΑΥΡΙΟ!

ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΛΟΥΔΟΜΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΙ :)
Σόλωνα εύχομαι να είναι συνεπείς στο ραντεβού τους οι βελουδομάτες.
Αν πάλι σε στήσουνε ... ξέρεις τι πρέπει να κάνεις!
Πάντως η υπογραφή σου με εκφράζει απόλυτα.
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟ ΝΑ'ΑΣΑΙ ΚΑΛΑ....ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΕΛΑΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ!!!

ΕΑΝ ΟΧΙ...ΘΑ ΔΕΧΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΗΤΤΑ...Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑ....ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ :)

ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΝΑΠΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ :?

.ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ,ΚΑΘΑΡΟ ΟΞΥΓΟΝΟ,ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΠ'ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ....ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΓΧΟΣ....ΕΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ ΑΓΧΟΣ....ΟΥΕ Κ'ΑΛΙΜΟΝΟ ΜΑΣ ΤΟΤΕ;)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”