ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Prestige 8
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 11:57

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Prestige 8 »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:
Prestige 8 έγραψε:
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Αγαπητέ φίλε Prestige 8 (ΣΤΗΝ ΠΑΡΆΘΕΣΗ ΤΑ ΕΚΑΜΑ ΘΑΛΑΣΣΑ.... κ επαναλαμβάνω τη προσπάθεια σχολιασμού)
προφανώς λέγοντας ανάμεικτα θα εννοείς τα σκάγια τοποθετημένα σε διαφορετικές στοιβάδες (στρώσεις) και όχι ανακατεμένα όπως κατά κυριολεξία υποδηλώνει η λέξη ανάμεικτα.
Στην περίπτωση λοιπόν όπου υπάρχουν στοιβάδες με διαφορετικά νούμερα η σκοπιμότητα έιναι να δημιουργηθούν συνθήκες στην άτρακτο των σκαγιών όπου θα ικανοποιούν συγκεκριμένες ανάγκες θηραματικής κάρπωσης.
Πρίν απο χρόνια η αμερικανική εταιρεία Remington κυκλοφόρησε τα φυσίγγια DUPLEX 4X6 και 2Χ6 σε γομώσεις 42 γρ και magnum 52 γρ περιπου γραμμαρίων με επιχαλκωμένα σκάγια και χρήση plastic buffer ειδικά για το κυνήγι του αγριόγαλλου.
Τα εν λόγω φυσίγγια υπόσχονταν άριστα βλητικά αποτελέσματα αφού ο σκοπός τους ήταν αφενός μεν να δημιουργούν ένα πυκνό κέντρο της τουφεκιάς με τα χοντρά σκάγια αφετέρου δε να καλύπτουν την περιφέρεια τα μεγαλύτερα σε Νο σκάγια (Νο6) αλλα έχοντας σαν πλεονέκτημα την μεγαλύτερη διάτρηση αφού κατα την πτήση τους τα προπορευόμενα χοντρά σκάγια (Νο4) παίζουν το ρόλο της ασπίδας ενάντια στην τριβή του αέρα όποτε τα Νο6 μπορούσαν να έχουν σαφώς μεγαλύτερες παραμένουσες ταχύτητες απο το αναμενόμενο. Κάτι δηλαδή παρόμοιο με αυτό που εφαρμόζουν οι ποδηλάτες όταν αγωνίζονται σαν ομάδα όπου τακτικά εναλλάσονται στην κεφαλή της ομάδας.
Προσωπικά τα δοκίμασα σε κυνήγι λαγού και αν εξαιρέσουμε το ισχυρό λάκτισμα στο δίκαννο μου δεν με εντυπωσίασαν και μάλιστα έχω συνδέσει μαζί τους και κάποιες τραγικές αποτυχίες μου που ίσως να μην οφείλονται και αποκλειστικά σε αυτά (ξέρετε!! ... όλα φταίνε εκτός απο τον αυτό μας)
Επιχείρησα σαν ιδιογομωτής να κατασκευάσω ένα τέτοιο φυσίγγι σε γόμωση 36 γρ αλλα επίσης δεν είδα κάτι διαφορετικό και θεαματικό.Τουναντίον είχα αρκετές αποτυχίες σε στόχους κινούμενους με ταχύτητα.
Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα πώς ίσως αυτά τα φυσίγγια δεν είναι ότι το καλύτερο για τους κινούμενους στόχους αλλα κυρίως σε στατικούς όπως ο λόγος για τον οποίο τα δημιούργησε π.χ η Remington.
Τώρα άλλες διαφοροποιήσεις σε στοιβαδοποιημένες στρώσεις σκαγιών έχουν παρουσιαστεί απο "αιώνες" με πρωτοπόρο τον εξαιρετικό Βρετανό οπλοκατασκευαστή Greener με το φημισμένο και ίσως το καλύτερο φυσίγγι διασποράς με τις διαχωρισμένες με παρέμβυσμα δυό ή τρείς στοιβάδες σκαγιών ίδιων ή διαφορετικών Νο με το οποίο δεν έχω ιδιαίτερα (αν και το έχω δοκιμάσει) ασχοληθεί μιας και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τα φυσίγγια διασποράς.
Εν κατακλείδι και εκφέροντας την προσωπική μου υποκειμενική άποψη δεν θα σου συνιστούσα να ασχοληθείς ιδιαίτερα με τα στοιβαδοποιημένα σκάγια για τον λόγο ότι θα "πελαγώσεις" σε δοκιμές και αποτελέσματα που αντί να σε βοηθήσουν θα σε περιπλέξουν σε ατέρμονες δοκιμές και απογοητεύσεις.
Αν πάλι επιμένεις, πετυχαίνοντας αυτό που επιδιώκεις, μπορείς να αποδείξεις στον εαυτό σου αλλά και στους συναδέλφους σου ότι η ιδιογόμωση προσφέρει αυτό που δεν θα σου δώσει κανένας κατασκευαστής.
ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΥ ΦΥΣΊΓΓΙΟ .
Καλή επιτυχία!

Ενδεικτικά "αλίευσα" αυτές τις ενδεικτικές φωτό απο το διαδίκτυο...

Εικόνα
uploading pictures

Εικόνα
upload images
Ευχαριστώ φίλε Κωσταντινε για τις πληροφορίες όσων αφορά τη προσωπική σου εμπειρία,μιας και τα υπόλοιπα τα έχω ήδη μελετήσει και είναι είς γνώση μου.

Μιας και αρέσκομαι να χρησιμοποιώ χοντρά σκάγια στα ιδιαίτερα κυνήγια μου, έχοντας ναι μεν πολύ καλές κατανομές κ συγκεντρώσεις, θέλω να ελέγξω αν όντως η στιβάδαμε τα πιο λεπτάσκαγια έρχεταινα συμπλήρωσει τα κενά με κάποιο καλύτερο τρόπο σε μεγαλύτερες αποστάσεις.

Με βάζεις όμως λίγο σε σκέψεις λέγοντας ότι δεν αποδίδουν τόσο σε κινούμενο στόχο..
Προσωπική μου εκτίμηση και μόνον.Κάποιος άλλος συνάδελφος πιθανόν να "πίνει νερό στο όνομα τους" με καλύτερες σκοπευτικές ικανότητες απο μένα ή άλλες ιδιότητες κυνηγετικού όπλου.
Αυτά τα συμπεράσματα έιναι υποκειμενικά και μόνος τρόπος να διαψευστούν ή να επιβεβαιωθούν είναι το 3G κυνηγετικό τερεν και όχι ο 2G πίνακας δοκιμών.!!!
Σίγουρα όλα κρίνονται στο γήπεδο. :)
Ιδομεν..
Άβαταρ μέλους
Prestige 8
Full Member
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 24 Ιαν 2013, 11:57

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Prestige 8 »

Nikos77 έγραψε:
Prestige 8 έγραψε:Καλημέρα σε όλους..
Έχει κανείς ασχοληθεί και μελετήσει τη συμπεριφορά καθώς και τις διάφορες παραμέτρους σε φυσίγγια με ανάμεικτα σκάγια? Φυσίγγια ιδιογομωσης εννοώ..
Ναι φίλε μου, εγώ τα έχω δοκιμάσει σε στρώσεις και σε μίξη ανακατεμένη! ;)
Prestige 8 έγραψε:Αυτή είναι και η θεωρία ύπαρξης του.
Εγώ ρωτώ αν έχει παίξει κανένας μαζί τους σε επίπεδο ιδιογομωσης.
Απλά για να κάνω κάποιες συγκρίσεις με αυτά που δουλεύω εγώ τον τελευταίο καιρό
Εάν βάλεις από κάτω τα χοντρά και από πάνω τα ψιλά με 2 νούμερα διαφορά πας για διασπορά, διαφορετικά με τα ψιλά κάτω και τα χοντρά πάνω πας για οριακές τουφεκιές με τα χοντρά για διάτρηση και τα ψιλά για κατανομή και συγκέντρωση! Δεν είναι όμως τόσο απλά αυτά τα πράγματα και ανάλογα με την σύνθεση, από απλή έως και σχετικά πολύπλοκη...μέχρι και πολύ πολύπλοκη...θα δώσουν τα ανάλογα ή τα δυσανάλογα θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα! Τα ανάμικτα δεν κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο... 8-)

Εικόνα
Δεύτερη αρνητική εντύπωση που παίρνω..
Γιά να δούμε αποτελέσματα
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

andreas78 έγραψε:
SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ...ΠΡΕΠΕΙ ΦΤΙΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΦΕΥΓΩ ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΑΙ ΠΙΣΩ ΤΙΣ 13 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ....ΠΑΛΙ ΕΣΤΗΣΕ ΜΟΥ ΤΗΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ:?

ΡΕ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ 8-10 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥΜ....ΕΣΤΑΘΗΚΕ ΑΔΥΝΑΤΟ....ΜΑ ΕΝ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ 8 ΜΕΡΕΣ....ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΙΝΑΝ 15 :twisted: :twisted: :twisted:
Μπράβο Σόλωνα,
´Ευχομαι επίσης, να ανταποκριθούν πλήρως, στις προσδοκίες σου..
ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΝΔΡΕΑ ΜΟΥ...ΟΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ....ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΟΓΟ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ :D
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Prestige 8 έγραψε:Δεύτερη αρνητική εντύπωση που παίρνω..
Γιά να δούμε αποτελέσματα
Σχετικό είναι αυτό φίλε μου...διότι πρώτα πρέπει να δοκιμάσεις και έπειτα να κρίνεις και βέβαια θα πρέπει παράλληλα να γνωρίζεις ότι για να δοκιμάσεις σωστά κάποιο φυσίγγιο θα πρέπει τουλάχιστον να ξέρεις ότι θα πρέπει να θυσιάσεις κάποια από τα κυνήγια σου...διαφορετικά δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη και στο λέω προσωπικά που έχω θυσιάσει πάρα πολλά κυνήγια για να δω τι γίνεται στον κυνηγότοπο την τελευταία πενταετία! ;)

Μπορώ επίσης να σου φέρω 4 κλασικά παραδείγματα, ώστε να καταλάβεις καλύτερα πως έχουν τα πράγματα σε πρακτικό επίπεδο:
1. εάν ο φίλος μου ο Μίχαλος δεν επέμενε τότε...δεν θα έβγαζε ποτέ την πατέντα με τον άκοπο LB6 και την μισόταπα BZ όταν όλοι του λέγανε ότι δεν δουλεύει και άστηνε...ενώ αυτός επέμενε να δοκιμάζει μέχρι που την έκανε και δούλεψε και τώρα την έχουμε όλοι μας!!!
2. το σύστημα Greener όπως το περιέγραψε διεθνούς φήμης περιοδικό απλά δεν δουλεύει στην διασπορά και αυτό διότι χρειαζόταν κάποια απλή αλλαγή και κάποιος ονόματι Gianni το έκανε και μάλιστα του πρόσθεσε και βάρος χωρίς να ανεβάζει πιέσεις και το δούλευε ασταμάτητα για 4 μέρες...δηλαδή ένα μήνα δοκιμών δικών σου και δικών μου...
3. το έπαιξα και εγώ αυτό το φυσίγγιο στην μπεκάτσα και πήρα μπεκάτσα και έχασα μπεκάτσα και είπα τέλος και έφτιαξα το δικό μου απόλυτο φυσίγγιο διασποράς με μισό ελικοειδές διασπορέα και με μισό αμορτισέρ και όποιος το έχει δοκιμάσει μου λέει ότι ανοίγει περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα!
4. αρκετά από τα δικά μου φυσίγγια που τα δοκιμάζω και τα παρατάω διότι δεν με βολεύουν...τα παίρνουν άλλοι ιδιογομωτές και στο κυνήγι παίρνουν θηράματα διότι αυτούς τους βολεύεουν για το όπλο τους και για το θήραμα που κυνηγάνε!
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από nike powder »

εποκατσαμεν λειον ξα φενεσται μου? εφαμαασ οι παραλιεσ αλοπος :lol:
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

nike powder έγραψε:εποκατσαμεν λειον ξα φενεσται μου? εφαμαασ οι παραλιεσ αλοπος :lol:
:D :D :D :D :roll: :roll:
andreas78

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Nα το εκσυχρονίσουμε λίγο??? τι λές Αντρέα???

Εικόνα
free image host

Εικόνα
upload image online


Usefull Links:

http://www.ilrc.ucf.edu/powders/sample_ ... wder_id=87

http://www.hodgdonreloading.com/data/shotgun

Παίδες να ξυπνάμε σιγα-σιγα.... :D

Κώστα.......και με 12C1, που μου έβαλες στο μυαλό.
Η αποθήκη του παλιού......εχει μεχρι και γαλα του πουλιού.... :lol: :D

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

Τα δικά μου είναι έτοιμα στα 32g(LB6) 33g(Ταππα Κιλιλη) 34g(gualandi super g h12) και σκέφτομαι για στήσιμο με νίκελ ;) :roll:

Εικόνα
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Δύο νέα βιντεάκια για τα νέα φιλαράκια! ;)

http://www.youtube.com/watch?v=ihlFu_vUKIM
http://www.youtube.com/watch?v=kCYXucXZHxw
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Laurona »

Δηλαδη στο πρωτο βίντεο φαίνονται 2 τροποι κλεισίματος με το ίδιο αποτελεσμα αλλα ο ενας εχει πιο λιγα σταδια. ?

Εξυπηρερα κάτι για καποιον νεο ιδιογωμωτη?

Επισης....ποτε πιεζετε το πιστονακι με τα σκαγια?
Δεν το πιεζεις καθολου?
Αυτη η πιεση ειναι ο λογος που δεν ασχοληθηκα προσωπικα.
Ολα τα υπολοιπσ αν ακολουθησεις οδηγιες τα κανεις.
Τη δυναμη που βαζεις οταν πιεζεις ομως πως την μετρας?
Εαν βαλεις πιο πολυ η πιο λιγη δεν αλλαζει το φυσιγγιο?
Παντα ειχα την απορια κ συναμα τον φοβο οτι αν βαλω περισσοτερη δυναμη θα γινει το φυσιγγιο βομβα.
Ο πατερας κ οι παππουδες μου γέμιζαν.

Εχω τα απαραιτητα.

Αλλα σκεφτομαι συνεχως αυτο το θεμα της πιεσης.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”