ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Απάντηση
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

;)
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Διονύση Zακυνθινέ και ΜiniShell 2" και ΒPI στροφείο βλέπω και όλα τα καλούδια.
Μπράβο!
Αλλα με παίρνεις στης 09:30 π.μ σήμερα Σαββάτο και περιμένεις να σου απαντήσω μωρέ?την ώρα που μαχίζουνε τα σκυλιά το λαγό????
Σήμερα δεν θα τα πούμε έτσι για να το θυμάσαι.
Απο αυριο παλι...
υ.γ: άξιζε τελικά το BPI!!
Δηλαδή συνάδελφε πιστεύεις αλήθεια ότι το στροφείο της BPI κάνει στα δύιντσα setup και ότι δεν θα σηκώσει επικίνδυνες πιέσεις στα φυσίγγια του συνάδελφου του Ζακυνθινού από την ακραία μετατόπιση της καμπύλης καύσεως; 8-)

Εάν τα μαθηματικά δεν εκφέρονται ως μια απλή άποψη, τότε θα έχουμε ότι 2.54 x 2.00 = 50.80 χιλιοστά και εάν αφαιρέσουμε εκείνα τα -5.40 χιλιοστά ρελιάσματος, τότε θα έχουμε περί τα 45.40 χιλιοστά τελικού ύψους στον ρελιασμένο κάλυκά μας και εκτός του ότι θα πρέπει να έχουμε ήδη αφαιρέσει τα ποσοστά υλικών...θα πρέπει να έχουμε προβλέψει και για όλα τα υπόλοιπά...πράγμα αρκετά δύσκολο και πόσο μάλλον όταν τα βγάζουμε φόρα παρτίδα σε δημόσια θέα και σε συναδέλφους που ακόμη δεν γνωρίζουν τα βασικά περί ασφάλειας... ;)
Ζακυνθινος έγραψε:Καλημέρα Κώστα.

Σε περνώ πρωι-πρωι γιατί θελω να σου πω για το απορτ του τζακ με το πρώτο του τρυγωνακι!!

Να ξερεις οτι είσαι ο μονος που εχω επαφή.

Όσο για τα mini (2") αν πετυχαινεις δεν έχουν σημασία τα πολλα γραμμάρια, 24γρ ειναι αρκετά, ειδικά για τα δικκανακια!!!!!!
Κάποιος είχε πει να φυλάς τα λεφτά σου από Κεφαλονίτη και τη γυναίκα σου από Ζακυνθινό, άλλά προσωπικά διαφωνώ με το λαϊκό άσμα και μπαίνω στον κόπο να σου υποδείξω κύριε Νίονιο ότι είσαι σε λάθος δρόμο, όπως άλλωστε πάντα ήσουν τα τελευταία 3 χρόνια που γνωρίζω τις κινήσεις σου, ενώ για τα 24gr/Ν.10 θα αρκούσε να τα βάλεις με μια πυρίτιδα x24, CX2000 ή 688 και να ρελιάσεις σωστά σε κάλυκα 67.40 με αστέρι! ;)
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Ε!!! τότε συγχωρεμένος αν ήταν πάνω στη χαρά σου με τον σπρινγκελάκο σου το Τζακ!
Ναι τα 24 γρ είναι σκέτη απόλαυση στα ψιλά νούμερα 9,10 και ειδικα στο περπατητό της τσίχλας με ντουμπλέδες όπου δεν θέλεις ανακρούσεις και αναπήδηση των κανών.
Αλλοστε ένα απο τα κριτήρια που επέλεξα να συμμετέχω στο παρον φόρουμ είναι και η αναγνώριση απο την πλειονότητα των μελών των πλεονεκτημάτων που προσφέρουν οι ελαφρές και τετράγωνες γομώσεις.
Ειδα κι έπαθα να σε πείσω να ξεκολλήσεις απο τα 32~34 γρ στα τσίχλα. Αλλα χαλάλι σου...!!!
Νασαι καλά και πάντα καλά κυνήγια!
Ο γνωστός σε όλους μας και μη εξαιρετέος John Greek, παίζει και καίει τις x36 και τις x36+ με χαμηλά γραμμάρια και καταφέρνει εδώ και δύο σεζόν εκείνες τις γνωστές ταχύτατες γομώσεις με εκείνα τα πανάλαφρα λακτίσματα...αλλά προφανώς είναι αρκετά πιο εύκολο να αγνοούμε επιδεικτικά εκείνους τους άκρως επιτυχημένους ιδιογομωτές του επιπέδου John Greek και άνω...τάδε έφη mister Pleronakis x 28~30gr/N.8 8-) :mrgreen: :shock:

Εικόνα
Ζακυνθινος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 29 Μαρ 2014, 20:16
Τοποθεσία: Ελλαδα-Ζακυνθος

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Ζακυνθινος »

Νικο βλεπεις οτι δεν απανταω στα γραφομενα σου, τι θελεις και ασχολεισαι μαζι μου?????
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Διονύση τη δουλειά σου εσύ.. όπως ξέρεις.!!!

http://www.solware.co.uk/shotgun-access ... dges.shtml
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ την 22 Σεπ 2014, 20:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Ζακυνθινος έγραψε:Νικο βλεπεις οτι δεν απανταω στα γραφομενα σου, τι θελεις και ασχολεισαι μαζι μου?????
Εκτιμώ ουσιαστικά ότι προσπαθώ να προφυλάξω τον υποτιθέμενο έμμεσο μεσάζοντά μου, σύμφωνα με τα λεγόμενα συντοπίτη σου, ώστε να πουληθεί η τετραπίστονη μοντιφαρισμένη Cortini εκείνου του άλλου παιδιού στον γνωστό σου και να του δώσω εγώ την δική μου μπλε ώστε έπειτα να μπορέσω να βάλω μπροστά το νέο ανασχεδιασμένο περιστροφικό πρωτότυπο όπου και επιθυμώ να δω μελλοντικά λειτουργικό! ;)
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Αυτό πραγματικά έλειπε απο τις συγχρονες κατασκευές στροφείων που προορίζονται για χάρτινους καλυκες και χρήση πολύ προοδευτικών πυρίτιδων.Ισως μόνο το στροφειο της BPI απο τα γνωστά κυκλοφορούντα στροφεία στην ελληνική αγορά κάνει τέτοιο τετράγωνο προφίλ αλλα δεν ξέρω αν δουλευει στους χάρτινους κάλυκες τόσο καλά όσο στους πλαστικούς.

Εικόνα
photo upload

Στο σχετικό link ο κατασκευαστής ενημερώνει για τις παρενέργειες της χρήσης του εν λόγω στροφείου. Τουλάχιστον αυτός ενημερώνει τις παρενέργειες της αλλαγής του προφίλ και τι μπορει να αναμένει ο πιθανός χρήστης.

http://www.omv.it/news/
Ένα όμορφο παραμυθάκι για μικρά και για μεγάλα παιδιά :mrgreen:

...και είχα πάρει τηλέφωνο Ιταλία τότε εκείνο τον κύριο και τονε ρωτάω να μου πει τι σχέση είχαν ή θα είχαν ή έστω θα μπορούσαν να έχουν και τα σχετικά και λαμβάνω μια απάντηση του τύπου, ότι κάποτε εκείνα τα χρόνια...όταν ο μπαμπάς είχε το μηχανουργείο και τα στροφεία κατασκευαζόταν από ατσάλι C40...τού είχαν δώσει με outsourcing να τους τα φτιάχνει και παράλληλα του είχαν δώσει και εκείνο τον ειδικό εκεντροφόρο της κεφαλής που τοποθετείται στον τόρνο για την σωστή διαμόρφωση των στροφείων...με αποτέλεσμα να σπάνε τα μαχαιράκια και η δουλειά να μην γίνεται...

...και συνεχίζουμε με το γεγονός ότι ο μπαμπάς δοκίμασε και απέτυχε...

...και τώρα δηλαδή έρχεται ο υιός για να μας προβάλλει τυχόν εφεύρεση...αντιγράφοντας ακριβώς εκείνο το προφίλ του στροφείου που η πασίγνωστη εταιρεία είχε απορρίψει τότε, αφού βεβαίως ενδέχεται να το είχε κατασκευάσει και πρώτη;

...και έστω ότι απέτυχε να το κατασκευάσει...τότε γιατί εδώ πέρα υπάρχουν οι σχετικές φώτο με εκείνα τα τετράγωνα πράσινα αλογάκια;

...δεν θυμάμαι αλλά ο τετραγωνισμός του κύκλου ίσως ενδεχομένως να βασίζεται στον μέσο όρο του εγγράψιμου και του εγγεγραμμένου τετραγώνου 8-)

link: http://www.ilbraccoitaliano.net/forum/s ... php?t=6310

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Μπράβο Αντρέα!τα ίδια μυνήματα για τα εξαιρετικά αποτελέσματα για τα MiniShell 2" μου έρχονται και απο τον φίλο μου το Δημήτρη το δάσκαλο στην Αλεξανδρούπολη που τα δοκίμασε με την F2X28 στα 24 γρ με LB6 push-pull.
Πήρε Pmax~ 530 bar και V1,5~ 430 m/s (!)
Ακόμα 2 ορτικια σήμερα.. 1 εγώ και το άλλο ο συνάδελφος με τα ιδια φυσίγγια 2". Το ενα σε παρα πολύ κοντινή απόσταση και το άλλο στα 20 μέτρα περίπου με ακαριαία καταβολή ;) η επόμενη δοκιμή στες τσίχλες στο περπάτημα. Απο μπαρ πολυ χαμηλά και λάκτισμα σαν cal36!!
Άβαταρ μέλους
titosblaser
Full Member
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: 10 Αύγ 2012, 09:59

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από titosblaser »

υλικα ιδιογομωσης στην λεμεσο????
Dietitian&Nutritionist
andreas mouzouras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 18:25

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από andreas mouzouras »

Τα minishells του φιλου και συνκυνηγου ΑΝΤΡΕΑ Τ μου χαρισαν ενα πολυ ομορφο στιγμιοτυπο σημερα. Ντουμπλαρισμα σε ορτυκια που πεταξαν μαζι αλλα σε αντιθετες κατευθηνσεις με ακαριαιες βολες στα 10 και 25 περιπου μετρα χωρις στραπατσαρισμα του πουλιου.
Ο κυνηγός σέβεται το φυσικό περιβάλλον επειδή το γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

andreas mouzouras έγραψε:Τα minishells του φιλου και συνκυνηγου ΑΝΤΡΕΑ Τ μου χαρισαν ενα πολυ ομορφο στιγμιοτυπο σημερα. Ντουμπλαρισμα σε ορτυκια που πεταξαν μαζι αλλα σε αντιθετες κατευθηνσεις με ακαριαιες βολες στα 10 και 25 περιπου μετρα χωρις στραπατσαρισμα του πουλιου.
Χαίρομαι φίλε μου πάντα τέτοια!!! ;) :)
Άβαταρ μέλους
titosblaser
Full Member
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: 10 Αύγ 2012, 09:59

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από titosblaser »

Ο κουτσοκουμνης στην λεμεσο που ενει?
Dietitian&Nutritionist
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”