ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από andreasana210326 »

οταν λεμε οτι η μηχανη ειναι με 3 σταδια εννουμε οτι μεχρι να κλεισει το φυσιγγι περνα απο 3 φασεις?????? οπως φαινεται στο πρωτο βιντεο στο δευτερο λεπτο??
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Laurona έγραψε:Δηλαδη στο πρωτο βίντεο φαίνονται 2 τροποι κλεισίματος με το ίδιο αποτελεσμα αλλα ο ενας εχει πιο λιγα σταδια. ?
Αυτό το βίντεο φίλε μου δείχνει την ουσιαστηκή διαφορά της απλής χάραξης και του απλού ρελιάσματος, σε σχέση με το πολυσταδιακό κλείσιμο, όπως αυτό των επαγγελματικών μηχανών BSN/Vasini και έχει ως απότερο σκοπό το να μας προβάλει τα όρια του ενώς και του άλλοι κλεισίματος!
Laurona έγραψε:Εξυπηρερα κάτι για καποιον νεο ιδιογωμωτη?
Δεν έχει σημασία εάν είσαι νέος ή όχι, έχει σημασία εάν επιθυμείς να κάνεις κάτι σωστά από την αρχή - διότι πρέπει να γεμίζεις πάντα σωστά και με ασφάλεια -, ή εάν επιθυμείς να περάσεις σε παραπέρα επίπεδο...
Laurona έγραψε:Επισης....ποτε πιεζετε το πιστονακι με τα σκαγια?
Δεν το πιεζεις καθολου?
Αυτη η πιεση ειναι ο λογος που δεν ασχοληθηκα προσωπικα.
Ολα τα υπολοιπσ αν ακολουθησεις οδηγιες τα κανεις.
Τη δυναμη που βαζεις οταν πιεζεις ομως πως την μετρας?
Εαν βαλεις πιο πολυ η πιο λιγη δεν αλλαζει το φυσιγγιο?
Παντα ειχα την απορια κ συναμα τον φοβο οτι αν βαλω περισσοτερη δυναμη θα γινει το φυσιγγιο βομβα.
Ο πατερας κ οι παππουδες μου γέμιζαν.

Εχω τα απαραιτητα.

Αλλα σκεφτομαι συνεχως αυτο το θεμα της πιεσης.
Η στατική πίεση των παλαιών εποχών και των παλαιών μέσων, δεν έχει σχέση με τα νέα δεδομένα, διότι τώρα η στατική πίεση ορίζεται από το βύσμα και από το ρέλιασμα! ;)
andreasana210326 έγραψε:οταν λεμε οτι η μηχανη ειναι με 3 σταδια εννουμε οτι μεχρι να κλεισει το φυσιγγι περνα απο 3 φασεις?????? οπως φαινεται στο πρωτο βιντεο στο δευτερο λεπτο??
Όχι ακριβώς φίλε μου, διότι 3 στάδια = 3 φάσεις ή 3 πιστόνια (μαζί με το ρέλιασμα), άρα 3 στάδια σημαίνει 2 πιστόνια + πιστόνι ρελιάσματος, ενώ 4 πιστόνια σημαίνει 3 στάδια + ρέλιασμα! ;)

Κοίτα εάν θέλεις αυτό το λινκ που τα εξηγεί όλα με φώτο http://www.idiogomosi.com/pages/idiogomosi/kleisimo.php
Τα διαφορετικά στάδια του αστεροειδούς κλεισίματος, σύμφωνα με το δράπανο πάγκου, τις δυνατότητες της μηχανής Mec και τις δυνατότητες των μηχανών γόμωσης και ρελιάσματος, είναι τα ακόλουθα:
•[2 στάδια] Χάραγμα και Ρέλιασμα
•[3 στάδια] Χάραγμα, Κατέβασμα και Ρέλιασμα
•[3 στάδια] Χάραγμα, Τρίτο Στάδιο και Ρέλιασμα
•[3 στάδια] Χάραγμα, Επαγγελματικό Πάτημα και Ρέλιασμα
•[3 στάδια] Μισή Χάραξη, Κωνική Χάραξη και Ρέλιασμα
•[4 στάδια] Χάραγμα, Κατέβασμα, Φινίρισμα και Ρέλιασμα
•[4 στάδια] Μισή Χάραξη, Κωνική Χάραξη, Τρίτο Στάδιο και Ρέλιασμα
•[4 στάδια] Χάραγμα, Τρίτο Στάδιο, Επαγγελματικό Πάτημα και Ρέλιασμα
•[4 στάδια] Μισή Χάραξη, Κωνική Χάραξη, Επαγγελματικό Πάτημα και Ρέλιασμα
•[5 στάδια] Μισή Χάραξη, Κωνική Χάραξη, Τρίτο Στάδιο, Τέταρτο Στάδιο και Ρέλιασμα
•[5 στάδια] Μισή Χάραξη, Κωνική Χάραξη, Τρίτο Στάδιο, Επαγγελματικό Στάδιο και Ρέλιασμα
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

andreas78 έγραψε:
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Nα το εκσυχρονίσουμε λίγο??? τι λές Αντρέα???

Εικόνα
free image host

Εικόνα
upload image online


Usefull Links:

http://www.ilrc.ucf.edu/powders/sample_ ... wder_id=87

http://www.hodgdonreloading.com/data/shotgun

Παίδες να ξυπνάμε σιγα-σιγα.... :D

Κώστα.......και με 12C1, που μου έβαλες στο μυαλό.
Η αποθήκη του παλιού......εχει μεχρι και γαλα του πουλιού.... :lol: :D

Εικόνα
Είπαμε να τα εκσυγχρονίσουμε αλλα εσύ ρε Αντρέα το παραέκαμες!!! Φοβερά υλικά ... τι να πώ!
Τουλάχιστον βγάζε τα ένα ένα ...
Οποιος δε είχε την τύχη να κάνει ή να δοκιμάσει φυσίγγια με τέτοιες πυρίτιδες ..... :roll: :roll: :cry:
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
andreas78

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Χιχιχιχιχιχιχιχι..... :D
Τα μπαρουτια εχουν παρει μετάθεση κοντά μου, προ πολλού..... :D 8-)
Προστέθηκαν όμως τα πράσινα Federal Pasific Valerite, Federal 12C1, κάποια Remington, κάποια Cleybaster... ;) και κάποιο αλλο που ξέχασα το όνομα του :roll: ....

Σήμ., Εκσυχρονιστηκα......οι καλυκες ειναι καινούργιοι...... :lol: ...τα υπόλοιπα ειναι απο 15 ετών, μεχρι 40... :D 8-)
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

[quote="ΑΝΔΡΕΑΣ Τ"]Τα δικά μου είναι έτοιμα στα 32g(LB6) 33g(Ταππα Κιλιλη) 34g(gualandi super g h12) και σκέφτομαι για στήσιμο με νίκελ ;) :roll:

Μια μικρή αλλαγή στα σετ απ τα 34 γραμμάρια έγιναν 32 γραμμάρια νο6 νίκελ ;)
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:Τα δικά μου είναι έτοιμα στα 32g(LB6) 33g(Ταππα Κιλιλη) 34g(gualandi super g h12) και σκέφτομαι για στήσιμο με νίκελ ;) :roll:

Μια μικρή αλλαγή στα σετ απ τα 34 γραμμάρια έγιναν 32 γραμμάρια νο6 νίκελ ;)
Αντρέα με τα επινικελωμένα (Nickelplated) σκάγια έχεις δεί διαφορά? και σε ποια βλητική παράμετρο?
Εγώ πάλι για να καταθέσω την προσωπική μου άποψη έχω δεί καλύτερη διάτρηση με τα επιχαλκωμένα (Cooperplated) και λίγο καλύτερη (ελάχιστη) συγκέντρωση με τα επινικελωμένα αλλά σε συγκεκριμένα setup με μεγάλες ταχύτητες όπου τα επιχαλκωμένα μειονεκτούσαν κατ΄ολίγο στην συγκέντρωση της βολής.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

Γιλε Κώστα σε δοκιμή που έκανα οταν το φυσίγγιο είναι high speed τα επινικελωμενα είχαν πολύ καλύτερη κατανομή απο τα κανονικά. Σε διάτρηση δεν έκανα ακόμη δοκιμή αν καταφέρω θα κάνω αύριο ;)
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:Γιλε Κώστα σε δοκιμή που έκανα οταν το φυσίγγιο είναι high speed τα επινικελωμενα είχαν πολύ καλύτερη κατανομή απο τα κανονικά. Σε διάτρηση δεν έκανα ακόμη δοκιμή αν καταφέρω θα κάνω αύριο ;)
Γί (υ)λος ???? αντε να γελάσουμε λίγο φιλαράκια!!
Νασαι καλά Αντρέα μ΄εκανες και γέλασα....

http://thanos29.blogspot.gr/2014/05/blog-post_5777.html
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:Γιλε Κώστα σε δοκιμή που έκανα οταν το φυσίγγιο είναι high speed τα επινικελωμενα είχαν πολύ καλύτερη κατανομή απο τα κανονικά. Σε διάτρηση δεν έκανα ακόμη δοκιμή αν καταφέρω θα κάνω αύριο ;)
Γί (υ)λος ???? αντε να γελάσουμε λίγο φιλαράκια!!
Νασαι καλά Αντρέα μ΄εκανες και γέλασα....

http://thanos29.blogspot.gr/2014/05/blog-post_5777.html
Συγγνώμη φίλε Κώστα ήθελα να γράψω *φιλε :D
andreas78

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Χαχαχαχχα...Γίλε Κώστα,
Εχω ακούσει τελευταίως, οτι τα επιμεταλλωμενα εχουν καποιο πρόβλημα και ξεφλουδιζουν εύκολα, λέγεται οτι καποιο υλικό που μπαίνει, εχει απαγορευτεί και δεν εχουν βρει ακομα άξιο υποκατάστατο..δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλα η πληροφορία ήρθε απο το εξωτερικό.
Απεναντίας, το επίχρυσο σκαγι(ξανθό :roll: ), εχει καλητερα υλικα στην επιμεταλλωση και μάλιστα εχει περιπου 5% αντιμόνιο..!!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”