Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Γιατρός έγραψε:Για ποια απόσταση μιλάτε;
Για οποιαδήποτε απόσταση.

Έκαμα ένα πρόχειρο υπολογισμό και πάντα το ίδιο βγαίννει, το 5 έχει περίπου 30% παραπάνω ενέργεια από το 6 με την ίδια ταχύτητα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από Γιατρός »

spyrosspyrou851 έγραψε:
Γιατρός έγραψε:Για ποια απόσταση μιλάτε;
Για οποιαδήποτε απόσταση.

Έκαμα ένα πρόχειρο υπολογισμό και πάντα το ίδιο βγαίννει, το 5 έχει περίπου 30% παραπάνω ενέργεια από το 6 με την ίδια ταχύτητα.
Ωραία
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από virtualgreek »

spyrosspyrou851 έγραψε:
Γιατρός έγραψε:Για ποια απόσταση μιλάτε;
Για οποιαδήποτε απόσταση.

Έκαμα ένα πρόχειρο υπολογισμό και πάντα το ίδιο βγαίννει, το 5 έχει περίπου 30% παραπάνω ενέργεια από το 6 με την ίδια ταχύτητα.

Σωστοι και οι υπολογισμοι σου!

Το Νο.6 απο το Νο. 5 εχουν 30% διαφορα. Ο λογος ειναι οτι στον ογκο του σκαγιου εχουμε 30% περισσοτερο μολυβδο που αντικατοπτριζεται και στην αναλογη ενεργεια του.

Μας φαινεται λίγη η διαφορα οταν βαλουμε τα δυο σφαιριδια διπλα διπλα. Ωστοσο η πραγματικη διαφορα ειναι 30%, ποσοστο πολυ μεγαλο για τα 0.3χιλ διαφορας στην διαμετρο!
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΤΟ Ν6 ΚΑΙ ΤΟ Ν5 ΜΕ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 400m/s EXOYN.....

ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΡΟΥΣΗΣ
N6-8.90 JOULE Η ΠΟΔΟΛΙΒΡΕΣ(6.56 Ft.Lbf) ΣΤΑ 35Μ ΘΑ ΕΧΕΙ 1.54 JOULE(1.13 Ft.Lbf)

N5-11.38 JOULE Η ΠΟΔΟΛΙΒΡΕΣ(8.39 Ft.lbf) ΣΤΑ 35M ΘΑ ΕΧΕΙ 1.98 JOULE(1.46 Ft.Lbf)

ΔΗΛΑΔΗ 28% ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!

ΠΡΑΚΤΙΚΑ.......ΑΥΤΑ ΤΑ 0.44 JOULE (0.32 Ft.Lbf)ΣΤΑ 45Μ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΟΥΝ 10-15 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΣΤΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟ!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΠΑΙΔΕΣ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ....ΕΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ Ν6 ΜΕ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 400m/s ΣΤΑ 45-47Μ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 123m/s......ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΞΕΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ.....ΜΑ ΜΟΝΟ 123m/s ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ?

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ....ΕΑΝ ΜΕΤΑΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ m/s ΣΕ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ!

123m/s ΕΙΝΑΙ 442,8 km/h.....ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΦΚΑΤΑΦΡΟΝΗΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ Ε ;)


ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΡΥΠΑ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΛΕΥΚΙΟΣ 150 ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΤΑ 50Μ ΜΕ Ν6 ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ.....ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ;)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
andreas78

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από andreas78 »

Αν μου επιτρέπεται…. :D :lol: .. να πω και εγώ τα επιστημονικά μου.. :roll: :D μιας και μου αρέσουν τέτοιες συζητήσεις..!!
Η διαφορά μεταξύ των δύο αυτών σκαγιών, αναφορικά με την ενέργεια και την ταχύτητα δεν θα μπορούσε να ήταν ικανοποιητική και πλήρες, μόνο στην αρχική τους ταχύτητα. Μπορούμε να βγάλουμε πολύ περισσότερα συμπεράσματα και ποιο σωστά, εάν κάνουμε την αναλογία ταχύτητας/ ενέργειας/ διάτρησης( όχι κατάλογο, αλλά βαλλιστικό gel) σε διάφορες σταθερές αποστάσεις. Κάνοντας κάτι τέτοιο θα δούμε ότι η διαφορά μεταξύ τους, είναι ένα σταθερό μοτίβο.
Όσο μεγαλώνει η απόσταση, μεγαλώνει και η διαφορά μεταξύ των δύο σκαγιών, αλλά πάντα σχεδόν σε σταθερό βαθμό. Από τους πίνακες που θα σας παραθέσω, θα δείτε ότι η διαφορά ενέργειας αυξάνεται κατά 3% περίπου υπέρ του χοντρότερου σκαγιού, και ταυτόχρονα η διαφορά ταχύτητας κατά 0,2%, τα ποσοστά αυτά βγαίνουν ανά 10 γιάρδες(9,1 μέτρα).

ΝΟΥΜΕΡΟ 5...

Εικόνα


ΝΟΥΜΕΡΟ 6...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ....ΕΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ Ν6 ΜΕ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 400m/s ΣΤΑ 45-47Μ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΞΙΜΟΥΜ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 123m/s......ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΞΕΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ.....ΜΑ ΜΟΝΟ 123m/s ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ?

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ....ΕΑΝ ΜΕΤΑΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ m/s ΣΕ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ!

123m/s ΕΙΝΑΙ 442,8 km/h.....ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΦΚΑΤΑΦΡΟΝΗΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ Ε ;)


ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΡΥΠΑ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΛΕΥΚΙΟΣ 150 ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΤΑ 50Μ ΜΕ Ν6 ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ.....ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ;)
ΤΟ Ν5 ΕΙΝΑΙ Ν5...ΤΟ Ν6 ΕΙΝΑΙ Ν6 ΤΟ Ν7 ΕΙΝΑΙ Ν7.....ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣΤΕΤΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

andreas78 έγραψε:Αν μου επιτρέπεται…. :D :lol: .. να πω και εγώ τα επιστημονικά μου.. :roll: :D μιας και μου αρέσουν τέτοιες συζητήσεις..!!
Η διαφορά μεταξύ των δύο αυτών σκαγιών, αναφορικά με την ενέργεια και την ταχύτητα δεν θα μπορούσε να ήταν ικανοποιητική και πλήρες, μόνο στην αρχική τους ταχύτητα. Μπορούμε να βγάλουμε πολύ περισσότερα συμπεράσματα και ποιο σωστά, εάν κάνουμε την αναλογία ταχύτητας/ ενέργειας/ διάτρησης( όχι κατάλογο, αλλά βαλλιστικό gel) σε διάφορες σταθερές αποστάσεις. Κάνοντας κάτι τέτοιο θα δούμε ότι η διαφορά μεταξύ τους, είναι ένα σταθερό μοτίβο.
Όσο μεγαλώνει η απόσταση, μεγαλώνει και η διαφορά μεταξύ των δύο σκαγιών, αλλά πάντα σχεδόν σε σταθερό βαθμό. Από τους πίνακες που θα σας παραθέσω, θα δείτε ότι η διαφορά ενέργειας αυξάνεται κατά 3% περίπου υπέρ του χοντρότερου σκαγιού, και ταυτόχρονα η διαφορά ταχύτητας κατά 0,2%, τα ποσοστά αυτά βγαίνουν ανά 10 γιάρδες(9,1 μέτρα).

ΝΟΥΜΕΡΟ 5...

Εικόνα


ΝΟΥΜΕΡΟ 6...

Εικόνα

ΑΝΔΡΕΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΕΛΕΝΧΟ........ΕΝ ΡΙΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΑ 367m/s(1200ft/s) ΣΤΑ 36Μ(40 Yd) Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΡΟΥΣΗΣ ΣΥΠΙΠΤΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ .....ΣΩΣΤΟΣ!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από virtualgreek »

virtualgreek έγραψε:
spyrosspyrou851 έγραψε:
Γιατρός έγραψε:Για ποια απόσταση μιλάτε;
Για οποιαδήποτε απόσταση.

Έκαμα ένα πρόχειρο υπολογισμό και πάντα το ίδιο βγαίννει, το 5 έχει περίπου 30% παραπάνω ενέργεια από το 6 με την ίδια ταχύτητα.

Σωστοι και οι υπολογισμοι σου!

Το Νο.6 απο το Νο. 5 εχουν 30% διαφορα. Ο λογος ειναι οτι στον ογκο του σκαγιου εχουμε 30% περισσοτερο μολυβδο που αντικατοπτριζεται και στην αναλογη ενεργεια του.

Μας φαινεται λίγη η διαφορα οταν βαλουμε τα δυο σφαιριδια διπλα διπλα. Ωστοσο η πραγματικη διαφορα ειναι 30%, ποσοστο πολυ μεγαλο για τα 0.3χιλ διαφορας στην διαμετρο!

Την συγκεκριμένη πληροφορία την είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια σε ένα περιοδικό στο εξωτερικό και μου είχε κάνει τόση εντύπωση που την συγκράτησα.

Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο βρήκα και μία επαλήθευση από την γνωστή και αξιόπιστη εταιρία Eley μέσο ενός συνεργάτη τους όπου αναφέρεται σε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Προσθέτει όμως και την πληροφορία ότι από το Νο. 7 στο Νο. 5 υπάρχει η εντυπωσιακή διαφορά του 62%.

http://www.gunsonpegs.com/shooting/buy/ ... mation.php

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑΜΕ ΜΕ ΤΑ Joule ΤΙΣ Ft.Lbf ΚΑΙ ΤΑ % :D .....

ΒΑΖΩ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ ΣΕ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΑ!

ΚΑΝΝΗ 30'',ΑΥΛΟΙ 18,5 ΤΣΟΚ 1*,ΑΠΟΣΤΑΣΗ 45Μ....ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΑΧΟΓΡΑΦΟ 410m/s-33c-43%

REMINGTON EXPRESS N71/2(2,40mm)=130 ΣΕΛΙΔΕΣ

REMINGTON EXPRESS N6(2,80mm)=199ΣΕΛΙΔΕΣ

REMINGTON EXPRESS N4(3,30mm)=285 ΣΕΛΙΔΕΣ


2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.....

ΕΧΟΥΜΕ Ν6(2.75mm) ΜΕ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 400m/s

EXOYME N4(3.30mm)ΜΕ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 400m/s

1)ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ 22Μ Η ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?

2) ΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΠΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ?
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”