ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Αν γεμίζονταν με 9~9,5 νούμερο σκάγια νομίζω δεν θα είχαν κανένα προβλημα τα 26 γρ.
Αυτοί οι κάλυκες πόσο ύψος έχουν φίλοι μου?
Σε κάποια φυσίγγια της VICTORY νομίζω τα LUCKY SHOT μου έκανε εντύπωση το τελικό ύψος του κλεισμένου φυσιγγίου που άγγιζε τα 59~59,30 χιλ.
Ωραίο ελαφρύ κλείσιμο παρατηρώ και σε αυτά τα φυσίγγια του φίλου Breda Pegaso.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Το υψος των καλυκων κυμαινεται απο 68,9 μεχρι 69,9 τουλαχιστον αυτη η παρτιδα. Ειναι β´ ποιοτητα.

Το υψος των συγκεκριμενων φυσιγγιων κυμαινεται απο το 58,8-59,3.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Ζακυνθινος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 29 Μαρ 2014, 20:16
Τοποθεσία: Ελλαδα-Ζακυνθος

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Ζακυνθινος »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Αυτό πραγματικά έλειπε απο τις συγχρονες κατασκευές στροφείων που προορίζονται για χάρτινους καλυκες και χρήση πολύ προοδευτικών πυρίτιδων.Ισως μόνο το στροφειο της BPI απο τα γνωστά κυκλοφορούντα στροφεία στην ελληνική αγορά κάνει τέτοιο τετράγωνο προφίλ αλλα δεν ξέρω αν δουλευει στους χάρτινους κάλυκες τόσο καλά όσο στους πλαστικούς.

Εικόνα
photo upload

Στο σχετικό link ο κατασκευαστής ενημερώνει για τις παρενέργειες της χρήσης του εν λόγω στροφείου. Τουλάχιστον αυτός ενημερώνει τις παρενέργειες της αλλαγής του προφίλ και τι μπορει να αναμένει ο πιθανός χρήστης.

http://www.omv.it/news/
Συμφωνω
Εικόνα
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

Καλησπεριζω τα φιλαρακια και ελπιζω αυτες τις μερες που ταξιδεψα προς τα νοτια για να βρω τα αλλα τα πιο παλια τα φιλαρακια, να εχετε κανει μερικα καλα κυνηγια! Εμεις σας χαιρετουμε απο τα βουνα της πατριδας μου της Κρητης και ας μας πονανε ακομα τα κοκκαλα μου απο την αναβαση και απο την καταβαση...αλλα εχουμε κανει ενα πολυ καλο παρεακι και εκαμαμε και ενα πολυ καλο και αξεχαστο κυνηγι ολοι μαζι! 8-)

Εικόνα
Ζακυνθινος έγραψε:Συμφωνω
Εικόνα
Γεια σου ρε Νιονιο αρχοντα που εχουμε να τα πουμε μηνες και ζαμανια!!! ;) 8-)

Λοιπον παιχταρα μου, ειμαστε την αλλη μερα με το κοληταρι μου το Μιχαλο επαε περα και του λεγα να σε παρομε στο Skype να μας εκαμαρωσεις παρεα, γιατι ειχα αυτη την περιεργεια να σε ρωτησω απο τοτε αμα θα μιλουσαμε ποτε μαζι στο Skype και γιατι τοσο καιρο δεν εγραφες και δεν μας εχεις παρει και κανα τηλεφωνακι...αλλα εμεις ομως επροσπαθησαμε να σε παρουμε μαζι με τον αλλο τον κουζουλο τον Γιανναρο τηλεφωνο απο το βουνο, αλλα δεν επιανε το σημα...γιατι ειχαμε μπροστα απο τις κεραιες εκεινη την αποτομη βουνοκορφη και δεν επιανανε σημα τα κινητα μας, αλλα ομως στον ανηφορα εκαταφεραμε να παρουμε τηλεφωνο μερικα φιλαρακια στην Κερκυρα και να τα ρωτηξομε αμα νηχανε κανα καλο setup να μας εδωκουνε...που να βαρει καλα ομως... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αντε με το καλο να τα πουμε ολοι μαζι παλι και να ξεχασουμε τις παλιες εχθρες! ;)
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Διονύση Zακυνθινέ και ΜiniShell 2" και ΒPI στροφείο βλέπω και όλα τα καλούδια.
Μπράβο!
Αλλα με παίρνεις στης 09:30 π.μ σήμερα Σαββάτο και περιμένεις να σου απαντήσω μωρέ?την ώρα που μαχίζουνε τα σκυλιά το λαγό????
Σήμερα δεν θα τα πούμε έτσι για να το θυμάσαι.
Απο αυριο παλι...
υ.γ: άξιζε τελικά το BPI!!
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Ζακυνθινος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 29 Μαρ 2014, 20:16
Τοποθεσία: Ελλαδα-Ζακυνθος

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Ζακυνθινος »

Καλημέρα Κώστα.

Σε περνώ πρωι-πρωι γιατί θελω να σου πω για το απορτ του τζακ με το πρώτο του τρυγωνακι!!

Να ξερεις οτι είσαι ο μονος που εχω επαφή.

Όσο για τα mini (2") αν πετυχαινεις δεν έχουν σημασία τα πολλα γραμμάρια, 24γρ ειναι αρκετά, ειδικά για τα δικκανακια!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Ε!!! τότε συγχωρεμένος αν ήταν πάνω στη χαρά σου με τον σπρινγκελάκο σου το Τζακ!
Ναι τα 24 γρ είναι σκέτη απόλαυση στα ψιλά νούμερα 9,10 και ειδικα στο περπατητό της τσίχλας με ντουμπλέδες όπου δεν θέλεις ανακρούσεις και αναπήδηση των κανών.
Αλλοστε ένα απο τα κριτήρια που επέλεξα να συμμετέχω στο παρον φόρουμ είναι και η αναγνώριση απο την πλειονότητα των μελών των πλεονεκτημάτων που προσφέρουν οι ελαφρές και τετράγωνες γομώσεις.
Ειδα κι έπαθα να σε πείσω να ξεκολλήσεις απο τα 32~34 γρ στα τσίχλα. Αλλα χαλάλι σου...!!!
Νασαι καλά και πάντα καλά κυνήγια!
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

Φίλε Κωνσταντίνο και φίλε Διονύση για δείτε τη κάναν τα μίνι φυσίγγια σήμερα με csb6 στα 24γ νο 8 .... ;) ;) ;)
Εικόνα
Ζακυνθινος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 29 Μαρ 2014, 20:16
Τοποθεσία: Ελλαδα-Ζακυνθος

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Ζακυνθινος »

Το ειδα και έπαθα μου αρεσε Κώστα... Καλο!
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Μπράβο Αντρέα!τα ίδια μυνήματα για τα εξαιρετικά αποτελέσματα για τα MiniShell 2" μου έρχονται και απο τον φίλο μου το Δημήτρη το δάσκαλο στην Αλεξανδρούπολη που τα δοκίμασε με την F2X28 στα 24 γρ με LB6 push-pull.
Πήρε Pmax~ 530 bar και V1,5~ 430 m/s (!)
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”