ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Απάντηση
andreas78

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

andreas78 έγραψε: :D :D
Κρυφό δεν αφήνω τίποτα, δεν υπάρχει λογος, εξάλλου ολα μου τα σεταπ σύγχρονα και μη, τα εχω παραθέσει.
Επι της ευκαιρίας, της αναφοράς σου στον κ. Χέλμη και την D20, θα παραθέσω και εγω ενα σεταπ.
NSI 12/65 M686 D20SE 1,45gr- Couvette + Diana + Φελλό- 32,5gr., - N7,5- 60mm- Χαρτάκι.
V2,5mtr 360m/s
V20mtr. 320m/s
Pmax 558bar
Διόρθωση......31,5γρ...!!!!!!!!
V10mtr. 320m/s
Ενα-ενα, βλέπω τα λάθη μου.... :roll:
Ζακυνθινος
Full Member
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 29 Μαρ 2014, 20:16
Τοποθεσία: Ελλαδα-Ζακυνθος

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Ζακυνθινος »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:
Ζακυνθινος έγραψε:
nike powder έγραψε:εν να μασ καμετε να παμε να αγορασουμε Δ20 ΤΩΡΑ :roll:
Χαχα... Καλό!!
Κάτι μου λέει ότι θα πάμε....(Χ28 ή Χ32 είναι το ερώτημα!!) φίλε Ζακυνθινέ!
θα δειξει Κ.Κωστα!!! :arrow: :arrow: :arrow:
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από master »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Στην ηλικία των 20 περίπου χρόνων μου και σαν φοιτητής στην Αθήνα γνώρισα αυτόν τον άνθρωπο αφού ο δρόμος μου καθημερινά για την σχολή μου περνούσε έξω απο το μαγαζάκι του.
Σε αυτό το πατάρι που βλέπετε πήρα τις κάποιες μυρουδιές απο τις παλιές εκείνες φημισμένες μπαρούτες και έμαθα δυό τρία πράγματα για το αντικείμενο του "πόθου" μας που λέγεται κυνηγετικό φυσίγγι.
Απο το 1982 έως το 1992 δεν πέρασε μέρα που να μην πέρασα το κατώφλι στο μαγαζάκι της οδου Δεριγνύ!!!
Εξαιρετικά αφιερώνω αυτά τα λιγοστά λόγια τιμής ένεκεν στο κ.Γιώργη τον Χέλμη και του εύχομαι να είναι πάντα καλά αυτός και η οικογένεια του.
Τα τελευταία χρόνια στα πάντοτε χειροποίητα παραδοσιακά ρελιαστά του φυσίγγια είχε "αγκαλιάσει" την D20 και δεν την άλλαζε με τίποτε.
Να με συγχωρείτε για αυτή την προσωπική μου αναφορά (δοθείσης της ευκαιρίας με την D20) αλλά μερικοί άνθρωποι αφήνουν την δική τους ιστορία με πράγματα και έργα απλά και ανθρώπινα και θεωρώ υποχρέωση μας να τους τιμούμε !
Εγώ απλά θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό. :)

http://www.ough.gr/index.php?mod=articl ... ew&id=1217
ΜΕΓΑΣ ο κ. Γιώργης, τιμή και δέος σε αυτού του είδους τους ανθρώπους
Άβαταρ μέλους
Timothy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 21:21
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Timothy »

Κρυφό δεν αφήνω τίποτα, δεν υπάρχει λογος, εξάλλου ολα μου τα σεταπ σύγχρονα και μη, τα εχω παραθέσει.
Επι της ευκαιρίας, της αναφοράς σου στον κ. Χέλμη και την D20, θα παραθέσω και εγω ενα σεταπ.
NSI 12/65 M686 D20SE 1,45gr- Couvette + Diana + Φελλό- 32,5gr., - N7,5- 60mm- Χαρτάκι.
V2,5mtr 360m/s
V20mtr. 320m/s
Pmax 558bar[/quote]

Φίλε Andrea 78,
Έχεις setup δοκιμασμένα για D20SE σε 12/70 για 28 30 και 32 γραμμάρια
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Timothy

Μην περιμένεις από τους άλλους να κάνουν αυτό που εσύ θα πρέπει να κάνεις και μην απαιτείς να κάνουν αυτό που εσύ δεν κάνεις.
Nikos77

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Nikos77 »

andreas78 έγραψε:Για ποιον αέρα και ποιαν ουσία, αναφέρεσαι Νίκο..?
Ο κυριος Granelli, βγήκε man of the century και δεν το ανακοίνωσε κάποιος και αν ναι ανάμεσα απο ποιους.?
Στα ατσαλινα, σε έχασα στ´ αλήθεια, δεν ξέρω αν φταίνε τα ματια μου.
Τελικά ίσως να μην είναι και τόσο τυχαίο ότι η τηλεόραση έχει γεμίσει με διαφημίσεις...δεν νομίζεις φίλε μου; ;)
andreas78

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Nikos77 έγραψε:
andreas78 έγραψε:Για ποιον αέρα και ποιαν ουσία, αναφέρεσαι Νίκο..?
Ο κυριος Granelli, βγήκε man of the century και δεν το ανακοίνωσε κάποιος και αν ναι ανάμεσα απο ποιους.?
Στα ατσαλινα, σε έχασα στ´ αλήθεια, δεν ξέρω αν φταίνε τα ματια μου.
Τελικά ίσως να μην είναι και τόσο τυχαίο ότι η τηλεόραση έχει γεμίσει με διαφημίσεις...δεν νομίζεις φίλε μου; ;)
Μα μονο η τηλεόραση Νικόλα, το διαδυκτιο δεν το βλεπεις πως κατάντησε...??
andreas78

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Timothy έγραψε:Κρυφό δεν αφήνω τίποτα, δεν υπάρχει λογος, εξάλλου ολα μου τα σεταπ σύγχρονα και μη, τα εχω παραθέσει.
Επι της ευκαιρίας, της αναφοράς σου στον κ. Χέλμη και την D20, θα παραθέσω και εγω ενα σεταπ.
NSI 12/65 M686 D20SE 1,45gr- Couvette + Diana + Φελλό- 32,5gr., - N7,5- 60mm- Χαρτάκι.
V2,5mtr 360m/s
V20mtr. 320m/s
Pmax 558bar
Φίλε Andrea 78,
Έχεις setup δοκιμασμένα για D20SE σε 12/70 για 28 30 και 32 γραμμάρια[/quote]


Φίλε Timothy, απο το παρόν σεταπ ελπιζω να είδες τις διορθώσεις που εκανα... :roll:
31.5γρ., και το V2 (10mtr).

Για την SE, την κανω πάντα 1,45γρ., σε ολα σχεδόν τα στησίματα.
Αυτο που παράθεσα, μπορεις να το κανείς σε NSI 12/67 με αστέρι ή και με βυσμα και να είσαι μια χαρά.
NSI 12/67(~66,3) M686 1,40gr., - 29gr- Bior - 55mm (V1,5mtr 385m/s)
NSI 12/67(~66,3) M686 1,45gr., - 31,5gr- SG 17- 55mm ( V1,5mtr 395m/s)
Οι ταχυτητες ηταν μετρημένες με αυλούς 18,5 και μηκος καννης 60εκ.,
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:Εικόνα

Έτοιμα και τα δικά μου με Α1 long range 32g ;)
Καλά κυνήγια να έχεις Αντρέα.!
Μερακλίδικα φυσίγγια για μερακλίδικα κυνήγια.
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: 24 Μαρ 2013, 16:01
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ Τ »

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:Εικόνα

Έτοιμα και τα δικά μου με Α1 long range 32g ;)
Καλά κυνήγια να έχεις Αντρέα.!
Μερακλίδικα φυσίγγια για μερακλίδικα κυνήγια.
Ευχαριστώ Κώστα και όλα γεμισμένα 1-1 στο χέρι για να μην έχει διάφορα το ένα από το άλλο! Οι Οδηγίες για το στήσιμο από τον Κ.Κωνσταντίνο! Θα κλάψουν η φάσες.. ;) :) :)
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013, 18:04
Τοποθεσία: ΑΛΙΒΕΡΙ ΕΥΒΟΙΑΣ

Re: ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:
ΑΝΔΡΕΑΣ Τ έγραψε:Εικόνα

Έτοιμα και τα δικά μου με Α1 long range 32g ;)
Καλά κυνήγια να έχεις Αντρέα.!
Μερακλίδικα φυσίγγια για μερακλίδικα κυνήγια.
Ευχαριστώ Κώστα και όλα γεμισμένα 1-1 στο χέρι για να μην έχει διάφορα το ένα από το άλλο! Οι Οδηγίες για το στήσιμο από τον Κ.Κωνσταντίνο! Θα κλάψουν η φάσες.. ;) :) :)
Αντρέα αν κάποιος συνάδελφος το επιθυμεί νομίζω ότι οι οδηγίες δεν είναι δα και κάποια μαγική συνταγή και μπορούν να δοθούν ευχαρίστως!
"Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις κάτι με απλά λόγια, τότε ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει πολύ καλά.!!!"
Albert Einstein
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΣΙΓΓΙΑ”