ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από πανικος »

καλημερα σε ολους.σημερα για τρυγονια λιγα πουλια δεντρωμενα και μετα τιποτε :)
το πρωινο ενα f16 ηρθε μετα απο πολλες τουφεκιες συναδελφων πανω μου οπου και to πηρα η φαση υπαρχει σε βιντεο το απογευμα να το βαλω.μετα αφου δεν ειχε τιποτα πηγα περπατητο με τον πατερα καμια ωρα για ορτυκια .τιποτεεεεεε σηκωσα μια φραγκολινα στο κολοκαση οπου παλι την πηρα σε βιντεο και απλα την θαυμασα να φευγει στον οριζοντα, ελπιζω να να γλιτωσει απο τα ταλιμπαν μεχρι το ενδημικο :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
skimis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010, 11:17

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από skimis »

ΠΑΝΙΚΟ ΜΕΝ ΜΟΥ ΛΑΛΕΙΣ ΕΤΣΙ ΟΤΙ ΕΝ ΕΣΙΗ ΤΙΠΟΤΕ ΓΤ ΑΥΡΙΟ ΛΟΑΡΚΑΖΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΧΟΡΚΟ... :shock: ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΝΑ ΓΙΝΕΙ...ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ ΕΣΙΗ 2 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΑΠΝΙΣΑ!!! ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από πανικος »

skimis έγραψε:ΠΑΝΙΚΟ ΜΕΝ ΜΟΥ ΛΑΛΕΙΣ ΕΤΣΙ ΟΤΙ ΕΝ ΕΣΙΗ ΤΙΠΟΤΕ ΓΤ ΑΥΡΙΟ ΛΟΑΡΚΑΖΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΧΟΡΚΟ... :shock: ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΝΑ ΓΙΝΕΙ...ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ ΕΣΙΗ 2 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΑΠΝΙΣΑ!!! ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ!!!
φιλε σκιμη ορτυκια το πρωι εχει αλλα πουπανω που τα μεγαφωνα του κρατους ισις :D .αν εισαι κοντα και ξεφυγει κανενα κατι θα γινει.τρυγονια χθες και κυριακη κινηθηκαν σημερα τιποτα.αυριο παλι ομως ο επιμενων νικα :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από Γιατρός »

spyrosspyrou851 έγραψε:Άτε να με σας δυσαρεστήσω :D

Το λοιπόν, ξεκίνησα σήμερα να πάω στο τοπούι μου με την ελπίδα να κινηθεί τίποτε να σύρουμε καμμιά χαρτούτσια τζαι αγιώσαν μέσα στα ράφκια :D παρκάρω και ξεκινώ να κατεβάζω τα πράματά μου και θωρώ ένα φαναρούι, δεν έβλεπα πρόσωπο και λέω καλημέρα του "ανθρώπου." :D Πολοέται ο "άνθρωπος" και λαλεί μου μα γιατί άρκησες :shock: , ξεχωρίζω το πρόσωπο, ο Λεύκιος :shock: :shock: . Έπιασεν τον αργά ο πρόεδρος του συλλόγου και είπαν να έρτουν και αφού διάβασε ότι θα πάω δεν μου είπε τίποτε για έκπληξη :D

Σταθήκαμε γραμμή και πολύ νωρίς αρκέψαν τα ντάγκα ντούγκου απέναντι, υπολογίσαμε πρέπει να μπήκαν πουλιά και ήταν δεντρωμένα. Σαν έβλεπα δεξιά, γυρίζω ελαφρώς το κεφάλι μου αριστερά και βλέπω ένα να έρχεται και να κάθεται στα κυπαρίσσια πίςω μου, ρίχνω μιαν αλλά δεν ξέρω τι έγινε, ήρτε και ο Λεύκιος να κοιτάξει αν έπεςε αλλά μάταια, έρχεται ακόμα ένα με τον ίδιο τρόπο και περνάει και πάει πάνω στον Λεύκιο που ήταν στηνάλλη μεριά των κυπαριςςιών, του φωνάζω, του ρίχνει και μου φωνάζει ότι έρκεται πάνω μου, βλέπω ένα έρκεται ολόισια πάνω μου, κάνω ένα θόρυβο να κλώσει, κλώνει του ρίχνω, πέφτει. Εν το μεταξύ με την τουφεκιά μου σηκώνεται από το έδαφος εκείνο που του έριξε ο Λεύκιος, ήταν πιασμένο, έκατςε και με την τουφεκιά μου έκανε φτερό. Του έριξα μια μακρυνή αλλά μάταια. Λέω να περπατήσω το κομμάτι αφού ήταν πιασμένο πιθανόν να ξανάκατσε αλλά μάταια. Εν το μεταξύ από μακρυά βλέπω ένα ψηλά να πηγαίνει προς το μέρος του Λεύκιου, του φωνάζω, του ρίχνει και πέφτει και του φωνάζω μπράβο, μερικά δευτερόλεπτα μετά ακούω και δεύτερη σιηπεθκιά και υπολόγισα ότι ήταν ζωντανό και εβούραν.

Τελικά το τρυγόνι έππεσε και αναστήθηκε από τα λεγόμενα του Λεύκιου, τζαι έκατσε στα κυπαρίσσια, ο Λεύκιος μου κάνει νόημα να περπατήσουμε το κομμάτι αν σηκωστεί ξανά και να έχω έννοια. Υπολογίζουμε όπου έκατσεν έμεινε από το κτύπημα και δεν το βρήκαμε :shock:

Μετά από λίγη ώρα ο Λεύκιος πήγε στον πρόεδρο του συλλόγου και συζητούσαν για το τι έγινε με το Λεύκιο να του περιγράφει τι έγινε, βλέπω ένα και έρκεται ολόισια πάνω τους, τους φωνάζω, του ρίχνει ο Σταύρος, κλώνει έρκεται πάνω μου, του ρίχνω και εγώ πάει ακόμα, 4 βασιλικά καλλίτζια :D λαλώ του Λεύκιου γιατί εν του έσυρες, λαλεί μου ε αφού έρκετουν πάνω μου που έν χάνω εν του έσυρε :lol:

Μετά είπε μου να πετακτούμε ως την Κοφίνου να παραδώσουμε τες άδειές μας :lol:

Έφυγαν μετά που λίγο ο Λεύκιος με το Σταύρο και είπα να μείνω ακόμα λίγο μήπως κινηθούν πουλιά για νερό αλλά μάταια, αν και δεν έμεινα εντελώς άδικα καθώς έπαιξα ακόμα μια ποντίκα η οποία εκρέπαρε με Victory Trap 32-7.5, 2-0 o Σπύρος. :lol:

Την ώρα που έφευγα είχα και παρέα 20-30 περδικιών τα οποία εβουρούσαν διστακτικά στο χωράφι προσπατώντας να καταλάβουν αν είμαι απειλή η όχι :D

Αυτά για σήμερα, αύριο πάλε.

Copy paste τούντην φορά σίουρα πράματα :lol:
:)
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από Nikos »

Ρε Σπυρο πάλε καλα που μας κάμνεις καμιά περιγραφή διότι εβάλαμε πολλές απουσίες τις Κυριακές..
Εσείς που μπορείτε και τις καθημερινες ζηλέυκω σας...Υγεία και δουλειά να υπάρχει και θα έρθει και το ενδημικό με τις τετάρτες του. ;) :D
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Σημερινή εξόρμηση πάλε στον καθιερωμένο μας τόπο, με τον Λεύκιο και τον Σταύρο, ο Λεύκιος με έπιασε τηλέφωνο αυτή τη φορά, αν και δεν ήθελε να πάει τον έπεισε τελικά ο Σταύρος. Έφτασα πρώτος σήμερα στην τοποθεσία με 1-2 λεπτά διαφορά από το Λεύκιο και το Σταύρο τους οποίους είδα να έρχονται με το αυτοκίνητο σαν περπατούσα προς το πόστο. Ευελπιστούσαμε για ακόμα μια φορά ότι θα κινηθούν λίγα πουλιά να ποσκολιστούμε λίγο, παραπάνω για τον Λεύκιο και τον Σταύρο οι οποίοι λόγω δουλειάς δεν μπορούσαν να μείνουν και πολλή ώρα. Από την ώρα που κατεβήκαμε το μηχανούι για ορτύκια "τραγουδούσε" συνέχεια μέχρι και που εξημέρωσε καλά.

Εν το μεταξύ στο σημείο που σκεφτόταν αρχικά να κάτσει ο Λεύκιος υπήρχε άλλος κυνηγός και ο Λεύκιος αναγκαστικά πήγε από την άλλη μεριά των κυπαρισσιών αφού και εκτές είδαμε κάποια πουλιά να κινούνται προς εκείνη την κατεύθυνση.

Ελάχιστα τα πουλιά και ο μόνος που έβλεπε "action" ήταν ο Λεύκιος, ακούσαμε 3-4 σιηπεθκιές αλλά τίποτα δεν κατάφερε να πιάσει μέχρι εκείνη την στιγμή. Καθώς ήμασταν στα πόστα εγώ και ο Σταύρος και ο Λεύκιος πίσω μας βλέπουμε ένα τρυγόνι να έρχεται και να πετάει παράλληλα με τα κυπαρίσσια πάνω μας, θα μπορούσα να του ρίξω και εγώ αλλά υπολόγισα ότι ο Λεύκιος και ο Σταύρος είχαν καλύτερες πιθανότητες και τους εφώναξα. Μια τουφεκιά που τον Λεύκιο (εγώ νόμιζα ήταν κοντά μας) και το τρυγόνι κάτω. Με τα λεγόμενα του Λεύκιου ο οποίος μέτρησε την απόσταση το πουλί ήταν γύρω στα 65μ με *4 τσιοκ :shock:

Μετά από λίγη ώρα νέκρας ακούμε ακόμα μια σιηπεθκιά από τον Λεύκιο, σηκωστήκαμε πάνω μήπως και έρτει κάτι πάνω μας αλλά που να ρέξει μάνα μου που τον φάκτορα της φυσιγγιοδοκιμής σήμερα, 2ο κάτω :lol:

Λόγω δουλειάς ο Σταύρος και ο Λεύκιος έφυγαν και έμεινα μόνος μου με τον άλλο άνθρωπο που ήταν ακόμα εκεί. Ο Λεύκιος μου είπε θα δω τα τρυγόνια του στο HUNT & SHOOT άρα αναμένετε και από αυτόν αναφορά γεγονότων :D

Μέχρι τις 9 δεν τον εκάπνισα, εν το μεταξύ οι ποντίκες πηένναν και έρχουνταν στα κυπαρίσσια πίσω μου αλλά δεν κατάφερα να παίξω καμμιά καθώς περπατούσαν στα κλωνιά και μόλις με ενώθαν εκατεβαίναν κάτω και εβουρούσαν στο έδαφος.

Έιπα να μείνω μέχρι τις 9:30 αν φανούν κάποια πουλιά να πάνε στο νερό όταν άρχισε να πυρώνει καλά, είδα ένα που επήε και έκατσε αλλά ένα αυτοκίνητο που επέρασε εφοήτσιασε το, αναζωπυρώθηκαν οι ελπίδες μου ότι πιθανόν θα φανούν και άλλα πουλιά. Δεν πέρασαν 10 λεπτά που βλέπω 6-7 πουλιά να έρχονται από απέναντι, να δίνουν ένα γυρό πάνω από το χωράφι που ποτίζετουν συνέχεια με γεννήτρια που έβγαζε νερό και να βουτούν μέσα.

Λαλώ έτην ευκαιρία μας: "Σπυρίδωνα είσαι ακάπνιστος, συγκεντρώθου" :D

Έκαμα χωρίς υπερβολή δέκα λεπτά να περπατήσω μέχρι το χωράφι, επογύριζα τα ξερά να μεν κατσιαρίζω, εν το μεταξύ ο άνθρωπος είδε με και ξεκίνησε να έρτει μαζί μου αλλά τελικά έμεινε σε ένα δεντρούι λίγο πρίν το χωράφι. Το χωράφι μεγάλωσε το χόρτο που είχε και δεν φαίνουνταν τα πουλιά. Εγώ σε στάση βολής λαλώ όπου τζιαι να σαι θα πετακτούν. Για καλή μου τύχη ένα κομμάτι στην άκρη του χωραφιού ήταν μόνο χώμα και είδα ένα και επερπάταν τζιαμέ, είδε με και σταμάτησε, ρίχνω του μια έμεινε στον τόπο, με την τουφεκιά μου πετάσσουνται και τα άλλα που το χωράφι, με την δεύτερη εσημάθκιασα το πρώτο που έπιασε το μάτι μου, κάτω και εκείνο :D :D Μάντα ωραίο double ήταν α πάντως, έτσι στιγμές είναι που μετανιώνω που δεν έχω κάμερα στο κυνήγι. :(

Ο άνθρωπος εμάσχιετουν να δει τι εγίνηκε και μόλις είδε τα πουλιά εκάτσεν στα γόνατα του αλλά τα πουλιά που να στραφούν πίσω. Ξαναπήγα στην καρεκλού μου να πιάσω τα πράματα μου και να φύγω, ήρτεν ένα παιδί, πρέπει να ήταν που τζιαμέ κατάγυρα λαλεί μου εν βάλλει φέτος, εμπήκαν που τον Αγ Θεόδωρο και άλλες περιοχές και ότι θα πάει στους μελισσοφάους αφού δεν έχει τρυγόνια, την τελευταία φορά έπαιξε 18 είπε.

Ξεκίνησα να φύω και έρχεται ο άνθρωπος και λαλεί μου θα φύγω και εγώ, εν το μεταξύ ανοικτό το όπλο μου και εμίλουν με τον άνθρωπο, ακούω κατσιαρισμό πάνω στο δεντρό, λαλώ του ανθρώπου έχει ποντίκα, κλείνω το όπλο λαλώ του θα την παίξω, πυσκαλιώ της μια, δεν εκρέπαρε τούτη όμως, επορτοκλώτσαν λίγο και εψόφησε :D , υπήρχε και δεύτερη αλλά επερπάτησε χαμηλά τζιαι δεν εμπόρεσα να της ρίξω. 3-0 ο Σπύρος :lol:

Τελικός απολογίσμός, 2 τρυγόνια και μια ποντίκα, όλες με Victory Trap 32-7.5 :D

Aυτά για σήμερα. Προσωρινά τελιώνουν οι καθημερινές για μένα αφού θα λλιάνουν ακόμα παραπάνω τα πουλιά. Σ/Κ μάλλον πάλε.

http://i2.photobucket.com/albums/y10/Bu ... fldove.jpg

Νομίζω επαράσχιεσα το νάκκο :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από Pathfinder »

Σπυριδωνα μια χαρα σε βλεπω...2 τρυγωνακια εν δυο τρυγωνακια
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από Laurona »

Ρε Μιτση μαθε να φκαλεις το ζουμι μθας ιστορίας κ να την γράφεις.
Εν για το καλο σου πιυ λαλω.
τωρα που να σου φκαλουν παρατσουκλι ''ποντικα μαν '' οχι να χεις παραπονο :lol:
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από Pathfinder »

Μια χαρα εν ο Σπυριδων μεν τον φοαστε
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΤΡΥΓΟΝΙΑ-2015

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Laurona έγραψε:Ρε Μιτση μαθε να φκαλεις το ζουμι μθας ιστορίας κ να την γράφεις.
Εν για το καλο σου πιυ λαλω.
τωρα που να σου φκαλουν παρατσουκλι ''ποντικα μαν '' οχι να χεις παραπονο :lol:
Κάμνω καταπολέμηση, έχει περδίκια τζαι φραγκολίνες η περιοχή τζαι βρήκα και κάποια πουλιά που μου φαίνονται φαγωμένα (τρυγόνια, ορτύκια), άρα αν μπορώ να βοηθήσω μπορείτε να με φωνάζετε ότι θέλετε, :lol:

Όσον αφορά τις περιγραφές μου αυτό είναι το χαρακτηριστικό μου :D

Θα βάλλω και την περίληψη από κάτω της έκθεσης άλλη φορά για όσους βαρκούνται να την θκιαβάζουν. :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ”