Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

Ανθιμε και χρυσανθε πολυ καλα τα λετε....δεν αμφισβητησα σε καμια μα καμια περιπτωση των αγωνα τετοιου κυνηγιου σε τετοια μερη....θελει κοτσια και πεισμα....συμφωνω απολυτα μαζι σας....και σεβομαι στο επακρο και τα σκυλια γι'αυτο που ξερουν να κανουν ειλικρινα(το χρονο σε σταθερη φερμα).....αυτο που με εκανε να ξενερωσω ειναι αποκλειστικα...αποκλειστικα το επαναλαμβανω....η αποσταση σκυλου κυνηγου.....μονο αυτο τιποτα αλλο.....εαν δεν υπηρχε η αποσταση δεν θα υπηρχε και το gps......απλα το γραφω για να μην μου πειτε οτι εγραψα και για το gps!

Γνωριζω τα σκυλια ανοιχτης ερευνας.....αλλα μεχρι τετοιες αποστασεις δεν μου περασε καθολου απο το μυαλο...απλα ειναι αδιανοητο για μενα τα σκυλια να ειναι σε τετοιες υπερβολικες αποστασεις απο τον κυνηγο...τι να σας πω,ετσι το βλεπω εγω!!!!
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Anthimos »

SOLON-ΒΕRΕΤΤΑ ΤΕΑΜ έγραψε:Ανθιμε και χρυσανθε πολυ καλα τα λετε....δεν αμφισβητησα σε καμια μα καμια περιπτωση των αγωνα τετοιου κυνηγιου σε τετοια μερη....θελει κοτσια και πεισμα....συμφωνω απολυτα μαζι σας....και σεβομαι στο επακρο και τα σκυλια γι'αυτο που ξερουν να κανουν ειλικρινα(το χρονο σε σταθερη φερμα).....αυτο που με εκανε να ξενερωσω ειναι αποκλειστικα...αποκλειστικα το επαναλαμβανω....η αποσταση σκυλου κυνηγου.....μονο αυτο τιποτα αλλο.....εαν δεν υπηρχε η αποσταση δεν θα υπηρχε και το gps......απλα το γραφω για να μην μου πειτε οτι εγραψα και για το gps!

Γνωριζω τα σκυλια ανοιχτης ερευνας.....αλλα μεχρι τετοιες αποστασεις δεν μου περασε καθολου απο το μυαλο...απλα ειναι αδιανοητο για μενα τα σκυλια να ειναι σε τετοιες υπερβολικες αποστασεις απο τον κυνηγο...τι να σας πω,ετσι το βλεπω εγω!!!!

Δυστηχως κρινεις με τα Κυπριακά δεδομενα
Κυνηγι γυρω γυρω του μπακαρη....!!
Χωρις απόσταση δυσκολα υπάρχει καρπωση σε τετοια μερη
Οι αποστασεις αυτες ειναι δεδομενες και τα 360 μετρα ειναι μια κανονική κι επιθυμητη απόσταση . Συχνα και μεχρι 450 και 500
Δεν θα βρουν τα σκυλια πάντα σ αυτες τις αποστασεις
Απλά όσο μεγαλυτερη απόσταση καλυψουν τόσο περισσοτερες πιθανοτητες εχουν να συναντησουν ενα κοπαδακι πέρδικες
Αδιανόητο επειδη εσυ εχεις σχεδιάσει στα δικα σου μετρα και στο τι σου ελεγαν οι φιλοι και οι παλιοι Σολωνα ...Το κυνηγι καλως η κακως ξερεις πολυ καλα οτι κρινετε εκ του αποτελεσματος . Τι καταληγει δηλαδη στην βουρκα και πιστεψε με ουτε ο Γιαννης Μαθιοπουλος , ιδιοκτητης των σκυλιων αυτων ειναι βλακας να καταπονει τα σκυλια του με τετοιες διαδρομες αλλα ουτε και ο παραγωγος ταινιων θα εκοφκε να παει να γυρισει μια ταινια σε τετοιες συνθηκες αν δεν ειχε απηχηση και αποτέλεσμα αυτο το πραγμα
Το GPS μπαινει στο οπλοστασιο του κυνηγου ιδιοκτητη τετοιων σκυλιων για διαφορους λόγους
Πρωτα απ ολα τα 3 σκυλια που βλεπουμε στην ταινια ειναι ανεκτιμητης αξιας..Τρεις επιβητορες με τεραστιες διακρισεις σε αγωνες και απογονοι μεγαλων ποιντερ . Συμμετειχαν αν θελετε στον "επανασχεδιασμο" του Ποιντερ ...Οταν εχεις τετοια σκυλια το λιγοτερο που θελεις ειναι να βλεπεις που βρισκονται
Μετα στα σκυλια μεγαλης ερευνας μετα οταν πας σπιτι μπορεις να δεις την διαδρομη τους και ν αναλυσεις τον τροπο δουλειας και αν χρειαζεται να συνεχισεις με εκπαιδευση
Οπως εγραψες και πριν στα 350 μετρα το μπιπερ και το καμπανακι δεν ακουγεται ετσι το GPS ερχεται να σε βοηθησει να βρεις τον σκυλο σου που τα παλια χρονια μπορει να εψαχνες για ωρες

Ο λογος ειναι οτι αμα φερμαρει τα πουλια το σκυλι και δεν το δεις , μπορει να κρατησει μπλοκαρισμενα τα πουλια για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ...Μετα καποιο πουλι απο το κοπαδι θα ξεκινησει περπατητο πρωτα να ξεγλιστρα και σιγα σιγα μπορει κι ολοκληρο κοπαδι να φυγει χαλουππα χαλουππα απο την μυτη του σκυλου ...Ο σκυλος θα ανεβει για να τα βρει ...Τα πουλια μπορει να παρουν φτερο...Αν ο σκυλος δει την κατευθυνση που πηραν θα παει προς τα εκει για να τα ξαναβρει να σου τα φερμαρει ξανα ...Αν εσυ δεν τον βλεπεις ηδη εχει απομακρυνθει 2 χιλιομετρα απο εσενα @ χιλιομετρα στην Αλπικη ζωνη με τον πλησιεστερο χωματοδρομο στα 10 χιλιομετρα ειναι τεραστια αποσταση ...Γι αυτο το GPS εγινε πολυτιμο και χρησιμο εργαλειο ....Ισως ναι χαλά λιγο τον ρομαντισμο του κυνηγιου αλλα προεχει το σκυλι

Πρεπει να σταματησουμε να κατακρινουμε πραγματα με το κυπριακο μετρο και τροπο...Ναι ν αμφισβητουμε τα παντα ειναι σωστο και η αρχη της γνωσης αλλα καλο ειναι να μελετουμε και να μαθαινουμε πριν ....
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από πανικος »

καλα ρε κοπελια τωρα θελετε να μας πειτε οτι ετσι ειναι το κυνηγι και εμεις εκοψαμε πισω και δεν καταλαβουμε τα αυτονοητα.συμφωνω με την ερωτηση του σολωνα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΙ ΤΕΛΙΚΑ?
στο συγκεκριμενο κυνηγι εκει μπορει να μεν εχει αλλο πλασμα σε αυτη την αποσταση που επηαν να φερμαρουν τα σκυλια και ο κυνηγος να εχει την εθκαιρεια να βρει τα σκυλια με τοgps και να παει να βρει το σκυλλο και να πυροβολησει το θυραμα :idea: οκ να πηγαινουμε το πρωι να αφηνουμε τα αψογα φερμαριστα σκυλια μας να καθομαστε στο αυτοκινητο η να αναβουμε το μαγκαλι να ψηνουμε τιποτε να πινουμε και καμια τζιβανα και οταν φερμαρει ο σκυλλος να πηγαινουμε με το σημα του gps να τον βρισκουμε :D
φιλοι μου δεν επιμενω στον τροπο που βλεπω αυτο το εξελιγμενο ειδος κυνηγιου που ετσι και αλιως στην κυπρο δεν μπορει να γινει γιατι καθε βουνο και πεδιαδα ειναι γεματο απο κυνηγους ειτε με σκυλλους ειτε με την καρεκλα.απλα για μενα ο σκυλλος πρεπει να απομακρυνεται μεχρι 50 μετρα να ψαχνει κοντα μας και αν φερμαρει να ειμαι εκει.οχι να φερμαρει στα 2 χιλιομετρα και να τον βρισκω με το δορυφορο και να το θεωρω και αυτονοητο :roll:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Konstantinos P
Full Member
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 05 Σεπ 2013, 15:31

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Konstantinos P »

Η απόσταση έρευνας - φέρμας ενός ΣΚΥΛΛΟΥ πρέπει να είναι η απόσταση που βρίσκεται το θήραμα...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από admin »

για το κυνήγι υπάρχουν τα παγκόσμια πρότυπα , υπάρχουν τα πανευρωπαϊκά πρότυπα υπάρχουν και τα Κυπριακά Πρότυπα!!!! :D :D :D

πέραν της πλάκας, ο καθένας όμως έχει τα δικά του πρότυπα όπως του αρέσει αν κυνηγά ο ίδιος. Σεβασμός σε αυτό όταν είναι μέσα στα πλαίσια του ορθολογιστικού, ηθικού και νόμιμου κυνηγίου . Απο εκεί και πέρα όταν τον άλλον τον ικανοποιεί τότε οι υπόλοιποι δέν μπορούν να κρίνουν πώς κυνηγάει ο καθένας. Αυτό είναι η άποψη μου, δέν υπάρχει σωστό και λάθος ούτε άσπρο και μαύρο.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Anthimos »

Το ερωτημα τιθεται με βαση την ταινια κι εξηγουμε με βαση την χρησιμοτητα το GPS στα συγκεκριμενα δεδομενα ...
Αν προσπαθησουμε τωρα να εξηγησουμε το τι βλεπουμε στην ταινια συγκριτικα με το παντιμα της τερατσιας για κανενα αμπελοπουλι αδικα συζητουμε
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από πανικος »

αριστε μου εδω θα διαφωνησω.ναι υπαρχουν διαφορα προτυπα αλλα σωστο και λαθος προτυπο και τροπο κυνηγιου εχει σωστο και λαθος.
εχει που εχουν προτυπο 20 σκυλλους στο βουνο.
εχει που εχουν προτυπα αυτοκινητα 4χ4 φορτωμενα προβολεις για κυνηγι νυχτας
εχει που εχουν προτυπο το ταισμα φασσας-τρυγονιου-φιλικουτουνιου -πεζουνιου κτλ
τωρα ο καθενας θεωρει το δικο προτυπο και τροπο σωστο.
εδω απλα ανοιχθηκε μια συζητηση βαση της ερωτησης του σολωνα @αυτο ειναι κυνηγι τελικα@?
ορισμενοι το θεωρουν πραγματικο κυνηγι αλλοι οχι σεβαστες οι γνωμες ολων.εμενα προσωπικα δεν με αγγιζει κυνηγετικα αυτο το προτυπο το θεωρω μη παραδοσιακο και μου ερχεται στο μυαλο αυτο που εγραψα και πιο πανω .με λιγα λογια αφηστον σκυλλο να παει οσο μακρυα θελει εννα φερμαρει βρισκουμε τον που τον δορυφορο και παμε τζαμε τζε βρισκουμε τον παλλουτζι :lol:
εμενα μου αρεσει να ειναι κοντα το σκυλλι να κουβεντιαζουμε που λεμε :lol: αμαν απομακρυνετε βαζω του τες παουρκες μπορει να κανω λαθος δεν ξερω αλλα ετσι το βλεπω :D
το προτυπο αυτο του βιντεο θυμιζει μου πολεμους με δοξα ,θερμοπυλες, μαχες σωμα με σωμα με σπαθια οπου ολα κρινοταν με το παθος το θαρρος και τον εξυπνο σχεδιασμο του τροπου που θα εισουν στη μαχη, αλλα μετα οπλα κανονια μετα πυραυλους και τωρα απλα κουμπια σε ενα υπολογιστη κρινουν το αποτελεσμα.ετσι βλεπω αυτο τον τροπο και προτυπο εγω . :D
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από πανικος »

Anthimos έγραψε:Το ερωτημα τιθεται με βαση την ταινια κι εξηγουμε με βαση την χρησιμοτητα το GPS στα συγκεκριμενα δεδομενα ...
Αν προσπαθησουμε τωρα να εξηγησουμε το τι βλεπουμε στην ταινια συγκριτικα με το παντιμα της τερατσιας για κανενα αμπελοπουλι αδικα συζητουμε
ανθιμε δεν συζητουμε μονο για το gps απο οτι διαβασα αλλα και την αποσταση που πανε η που αφηνουμε τα σκυλια να πανε να φερμαρουν και να τα βρουμε μετο gps φερμαριστα ωστε να καρπωθουμε το θηραμα.νομιζω αυτο αφορα η ερωτηση του ποστ αυτου.ας το σθζητησουμε ευγενικα και ωραια και αν διαφωνουμε δεν χαθηκε ο κοσμος μπορει μεσα απο τις διαφωνιες να μαθουμε κατι παραπανω.προσωπικα δεν ειμαι κανενας εμπειρος σκυλλαρης απλα εγραψα τι θεωρω σωστο προτυπο και τροπο να κυνηγουμε με τα σκυλια μας και μου αρεσει να μαθαινω νεα πραματα φιλε.εσυ σαν εμπειρος ανθιμε μου καιμε τα σκυλια σου που εχεις και να τα χαιρεσαι φιλε μου και μραβο για τις ωρες που αφιερωνεις για αυτα θα τα αφηνες να πανε 300 μετρα μακρυα σου για να βρουν την περδικα και εστω οτι με το gps θα ηξερες οτι δεν θα τα χασεις?η θεωρεισ σωστο αυτο τον τροπο .?
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από Anthimos »

πανικος έγραψε:
Anthimos έγραψε:Το ερωτημα τιθεται με βαση την ταινια κι εξηγουμε με βαση την χρησιμοτητα το GPS στα συγκεκριμενα δεδομενα ...
Αν προσπαθησουμε τωρα να εξηγησουμε το τι βλεπουμε στην ταινια συγκριτικα με το παντιμα της τερατσιας για κανενα αμπελοπουλι αδικα συζητουμε
ανθιμε δεν συζητουμε μονο για το gps απο οτι διαβασα αλλα και την αποσταση που πανε η που αφηνουμε τα σκυλια να πανε να φερμαρουν και να τα βρουμε μετο gps φερμαριστα ωστε να καρπωθουμε το θηραμα.νομιζω αυτο αφορα η ερωτηση του ποστ αυτου.ας το σθζητησουμε ευγενικα και ωραια και αν διαφωνουμε δεν χαθηκε ο κοσμος μπορει μεσα απο τις διαφωνιες να μαθουμε κατι παραπανω.προσωπικα δεν ειμαι κανενας εμπειρος σκυλλαρης απλα εγραψα τι θεωρω σωστο προτυπο και τροπο να κυνηγουμε με τα σκυλια μας και μου αρεσει να μαθαινω νεα πραματα φιλε.εσυ σαν εμπειρος ανθιμε μου καιμε τα σκυλια σου που εχεις και να τα χαιρεσαι φιλε μου και μραβο για τις ωρες που αφιερωνεις για αυτα θα τα αφηνες να πανε 300 μετρα μακρυα σου για να βρουν την περδικα και εστω οτι με το gps θα ηξερες οτι δεν θα τα χασεις?η θεωρεισ σωστο αυτο τον τροπο .?

Εξηγησα οτι το GPS ειναι απλα ενα εργαλειο που σε βοηθα να εντοπισεις τα σκυλια
Ειναι ενα τεχνολογικο μεσο που διευκολυνει να βρεις τα σκυλια σου σε αχανεις εκτασεις χωρις δρομους κοντα
Οσον αφορα την τεχνολογια εγω προσωπικα διαφωνω με τα μηχανουθκια πιο σοβαρο προβλημα παρά το GPS και το Μπιπερ
Δεν εκτοξευει πυραυλους κι ακομα κι αν το εχεις εξακολουθει να χρειαζονται μεγαλα καρυδια να πας να σερβιρεις τον σκυλο σου
Εγραψα και πριν οτι ειναι απλα ενα εργαλειο στην υπηρεσια του κυνηγου οπως
Τα φυσιγγια διασπορας
Τα πιστονακια αποσπωμενου πατου
Τα επιμεταλλωμενα σκαγια
Τ αποστασιομετρα
Τα κυαλια
Τα σουπερ μαγνουμ οπλα
κτλ κτλ
Εγω δεν χρησιμοποιω GPS αν και παρα πολλες φορες ευχηθηκα να ειχα...

Πανικο ο καθενας κανει το κυνηγι που τον εκφραζει ειπαμε
Προσωπικα ωσπου με κρατουν τα ποδια μου φυσικα θα επιδιωκω να κανω αυτο το κυνηγι
Πριν κρινεις και αμφισβητισεις κι απλα επειδη δεν διανοεισε ΕΣΥ δεν σημαινει οτι ειναι λαθος

Για εμενα λαθος κι απαραδεκτος τροπος ας πουμε ειναι να φορεις μια εξελιγμενη παραλλαγη που σου επιτρεπει να εξαφανιζεσαι στο περιβαλλον και να κρυβεσαι για να πυροβολησεις ενα ανυποψιαστο πουλι που παει να πιει νερο η να τραφει . Αλλα εκφραζει χιλιαδες κυνηγους και δεν το κατακρινω κι ας μην το καταλαβαινω ...
Λαθος ειναι ν αναβεις το ραδιο τ αυτοκινητο στον ηχο της τρασιηλας να καθεσαι ποξω τζαι να ριχνεις 32 γραμμαρια σκαγια σε 30 γραμμαρια πουλι...Αν το σκεφτεις καλα ειναι σαν να τζαι πυροβολεις ενα ανθρωπο 80 κιλα με πυραυλο S300...Δεν καμνουμε ομως θεμα

Λαθος ειναι το μηχανακι να μαζεψεις 100 ορτυκια γυρω απο το μηχανακι και σαν ταλιπαν να παεις να τα σφαξεις

Λαθος ειναι 5 μανταχαλοι να καμνουν παντιμα τις τερατσιες και να πυροβολουν πουλακια 15 γραμμαρια για να τα τηανισουν με το λαδι το καλο

Λαθος ειναι να πηγαινεις για φασσες τον χειμωνα και να σφαζεις τα περδικια επειδη εδωκαν πάνω σου ρεχτα

Μπορω να γραφω μια εβδομαδα τα λαθη και τα κακως εχοντα της κυνηγετικης μας κουλτουρας και παραδοσης που μας απαγορευει να εξελιχτουμε κυνηγετικα και ταυτοχρονα να κατακρινουμε κατι ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ !!!!!!!!!!!!

Γιατι σας χαλασε το GPS σ ενα κυνηγι που σε πανω απο τρεις παραθεσει εξηγησαμε και την χρησιμοτητα του αλλα και την αναγκη των σκυλιων να παιρνουν τοπο , ακομα δεν καταλαβα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Αυτο ειναι κυνηγι τελικα?????

Δημοσίευση από πανικος »

[quote="Anthimos
ανθιμε μου δυστυχως δεν καταλαβες τι διαβασες :!: δεν ειπα διαφωνω με το gps φιλε μου.εγραψα οτι ο τροπος αυτος δηλαδη να αφηνεις τον σκυλλο να απομακρυνεται στα 400 μετρα να βρισκει το περδικι και εσυ να ξερεισ οτι εννα τον εβρεις με to gps τζαμε φερμαριστο εμενα δεν με γεμωνει ρε φιλε μου θελω τον κοντα μου να τον θωρω τζε θελουν ας προσηκονουνται θελουν ας κατσουν τιποτε παραπανω :) το gps ειναι για να μην χασουμε τα σκυλια τιποτε παραπανω.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ”