FRATELLI GAMBA

chr34
Full Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 17:18

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από chr34 »

Γεια σε ολους,
Εγω πρεπει να ειμαι που τους πιο τυχερους, γιατι ακομα εν επεσε οπλο στα χερια μου που να μην σκοτωνει!
Ειμαι κατοχος:Perazzi mx12,Beretta 682 gold e,Browning 525, Aya,Fabarm .Ολα σκοτωνουν το ιδιο.
Φυσιγγια σε ολα τα οπλα τα ιδια!Φερτε μου να δω τζιε εγω που κοντα εναν οπλο που δεν σκοτωνει. :shock:
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από Laurona »

Αυτο με το θεμα των οπλων ....ατσαλιων που δεν σκοτωνουν δεν μπορουμε να το αγνοησουμε αφου για χρονια, παλιοι οπλουργοι και γνωστες το διαλαλουσαν.

Σας θυμιζω απλα τα ισπανικα ατσαλια, Belotta , η τα bohler, τα acier cockeril, crupps κλπ, εαν τα γραφω σωστα απο το καιρο που εχει να τα χρησιμοποιησω, που καποτε ηταν ενα χαρακτηριστικο που εφερναν ως υπερ , των οπλων που τα κατειχαν...οτι δηλαδη ειχαν πολυ ποιο καλο σκοτωμα.

Ειναι κατι παρομοιο με αυτο που ακουμε......ιδιοτροπια στα φυσιγγια, κατ εμενα.

Ομως για να το δουμε και απο αλλη πλευρα.....εαν τα μεταλλα δεν παιζουν τοσο πολυ ρολο, τοτε γιατι υποστηριζεται απο πολλους αλλα και γνωστους αρθρογραφους οτι τα αχρωμιωτα οπλα σκοτωνουν καλυτερα?

Δεν μπορει να μας οδηγησει καπου αυτο? ΜΕ ΒΑΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ισως καποια μεταλλα να παιζουν ρολο.

Στην τελικη ομως, δεν πιστευω οτι αυτο ευσταθει σε βαθμο που ενα οπλο να μην σκοτωνει, ενω ενα αλλο να το κανει.

Ας κανουμε ενα πειραμα........δυο οπλα διαφορετικα, ενα με αγνωστο μεταλλο ,και ενα με φημισμενο, να ριξουν σε ενα ακινητο θηραμα εκτροφειου απο μια λογικη αποσταση........δεν νομιζω οτι καποιο απο τα δυο, δεν θα σκοτωσει το θηραμα.

Αρα για μενα, δεν υπαρχει ακρη...........ειναι ομως και αυτο μια κουβεντα που δινει την αφορμη σε ομορφες συζητησεις και συσχετισμο ωραιων βολων, επιτυχιων με τα οπλα μας......αυτο το κατι δηλαδη που μας κανει , οταν μαζευομαστε οι φιλοι και να μιλαμε για το κυνηγι, να περνουν οι ωρες σαν δευτερολεπτα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Demetri5
Full Member
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 31 Οκτ 2012, 09:21

FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από Demetri5 »

Καποτε ο αδελφος του παππου μου που ηταν κωμοδρομος ειχε καμει ενα οπλο με σωληνες γαλβανιζε και δεν φανταζεστε τι σκοτωμα ειχε φτανει να ησουν πανω στο θηραμα! :-)
Γι αυτο να γυρευκετε οπλα με μεταλλο γαλβανιζε σκωτονουν πολλα καλα! :-)
Παρεπιπτωντως στο τελος τζινου του οπλου ετσακρισαν οι καννες του και το αχρηστεψαν!



Sent from my iPhone using Tapatalk
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από nike powder »

ε κοπελλια εσεισ λαλητε οτι καποια οπλα σκοτωνουν. εκεινηγισετε με αλλα ποιο ακριβα και πιο καλα μοντελλα γτ ενε τιχεο ενα οπλο που εν ακριβο, να δειτε την διαφορα? εν θελω να υποτιμησω ΚΑΜΙΑΝ εταιρεια αλλα πεζοντασ με ΣΟ4 ΚΑΙ ΦΡΑΤΕΛΛΙ ΚΑΜΠΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ 687 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΛΛΙΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ Τ ΔΙΑΦΟΡΑ
chr34
Full Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 17:18

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από chr34 »

Τα ονοματα των ατσαλιων εχουν να κανουν με την ποιοτητα και την ανθεκτικοτητα τους.Ποια εταιρεία κατασκευής οπλων θα κατασκεύαζε κάνες με ατσάλια που δεν σκοτώνουν?
Παραπλανουμενος και εγω καποτε απο αυτη την ιδεα(αχρωμιωτα -χρωμιομενα) κατέληξα να εχω 5-6 οπλα απο τα πιο ακριβά μεχρι τα πιο φτηνά ,τα οποια οπλα κανουν ακριβώς την ιδια δουλειά!Η μονη διαφορα που εχουν ειναι η ποιότητα κατασκευής( ξύλα,σκαλίσματα....)
Φυσικά ο καθένας δικαιουτε να εχει την αποψη του!
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από Laurona »

Εγω παντως συμφωνω με τον Chris34.

Αλλο πραμα η ποιοτητα, αλλο η ικανοτητα να σκοτωνουν.

Ολα τα οπλα σκοτωνουν γιαυτο και ολοι οσοι εχουν οπλα στα μετρα τους, ανεξαρτητως μαρκας και ποιοτητας, εχουν επιτυχιες!

Η αποψη μου, και ο καθε ενας δικαιουτε φυσικα να μην την δεκτει.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από Laurona »

Εγω παντως συμφωνω με τον Chris34.

Αλλο πραμα η ποιοτητα, αλλο η ικανοτητα να σκοτωνουν.

Ολα τα οπλα σκοτωνουν γιαυτο και ολοι οσοι εχουν οπλα στα μετρα τους, ανεξαρτητως μαρκας και ποιοτητας, εχουν επιτυχιες!

Η αποψη μου, και ο καθε ενας δικαιουτε φυσικα να μην την δεκτει.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από Anthimos »

nike powder έγραψε:ε κοπελλια εσεισ λαλητε οτι καποια οπλα σκοτωνουν. εκεινηγισετε με αλλα ποιο ακριβα και πιο καλα μοντελλα γτ ενε τιχεο ενα οπλο που εν ακριβο, να δειτε την διαφορα? εν θελω να υποτιμησω ΚΑΜΙΑΝ εταιρεια αλλα πεζοντασ με ΣΟ4 ΚΑΙ ΦΡΑΤΕΛΛΙ ΚΑΜΠΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ 687 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΛΛΙΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ Τ ΔΙΑΦΟΡΑ

Φίλε σκεφτηκες οτι ισως να παιζουν περισσοτερο ρόλο οι κλισεις των κοντακιων απο εταιρεια σε εταιρεια παρα η τεχνοτροπεια κατασκευης του ατσαλιου των κανων???
Δηλαδη το Fratelli Gamba & to SO4 ειναι πιο " προσεγμενα " οπλα ας πουμε απο το " μαζικης παραγωγης " 687 οποταν τα κοντακια να ειναι πιο πολυ στα μετρα σου
Το Bohler ειναι μεθοδος επεξεργασιας χαλυβα για να αντεχει περισσοτερο ( γι αυτο και αχρωμιοτο)
Η στρωση χρωμιου δεν επηρεάζει την " φονικοτητα " των όπλων ρε παιδια , ηταν ενα εργαλειο μαρκετινκ καποιου αντιπροσωπου που ειπε την δεκαετια του 70 , εν πιο αψοσκαο τζαι πιστεψαμεν το
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
istriano ®

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από istriano ® »

Laurona έγραψε:Εγω παντως συμφωνω με τον Chris34.

Αλλο πραμα η ποιοτητα, αλλο η ικανοτητα να σκοτωνουν.

Ολα τα οπλα σκοτωνουν γιαυτο και ολοι οσοι εχουν οπλα στα μετρα τους, ανεξαρτητως μαρκας και ποιοτητας, εχουν επιτυχιες!

Η αποψη μου, και ο καθε ενας δικαιουτε φυσικα να μην την δεκτει.
Ολα τα οπλα σκοτωνουν, εμεις ομως σκοτωνουμε ρε Χρυσανθε ; :D
chr34
Full Member
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 17:18

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από chr34 »

istriano έγραψε:
Laurona έγραψε:Εγω παντως συμφωνω με τον Chris34.

Αλλο πραμα η ποιοτητα, αλλο η ικανοτητα να σκοτωνουν.

Ολα τα οπλα σκοτωνουν γιαυτο και ολοι οσοι εχουν οπλα στα μετρα τους, ανεξαρτητως μαρκας και ποιοτητας, εχουν επιτυχιες!

Η αποψη μου, και ο καθε ενας δικαιουτε φυσικα να μην την δεκτει.
Ολα τα οπλα σκοτωνουν, εμεις ομως σκοτωνουμε ρε Χρυσανθε ; :D
Σωστα 99.9% φταιει ο ΄παίκτης΄ που εν πισω που το οπλο΄ :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”