FRATELLI GAMBA

Απάντηση
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από nike powder »

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΚΕΤΑΙ?
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από spidis »

ΕΧΩ ΕΝΑ HANDMADE ΤΟΥ 1974 ΜΕ ΒΟΕΗLER ΚΑΝΝΕΣ ΦΙΛΕ, Η ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΤΖΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΛΟΥ. ΜΟΛΙΣ ΕΡΤΕΙΣ ΠΟΥ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΝΝΕΣ.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από virtualgreek »

nike powder έγραψε:ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΚΕΤΑΙ?
Ποιό μοντέλο ?
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
nike powder
Full Member
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 09 Φεβ 2013, 19:09

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από nike powder »

spidis έγραψε:ΕΧΩ ΕΝΑ HANDMADE ΤΟΥ 1974 ΜΕ ΒΟΕΗLER ΚΑΝΝΕΣ ΦΙΛΕ, Η ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΤΖΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΛΟΥ. ΜΟΛΙΣ ΕΡΤΕΙΣ ΠΟΥ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΝΝΕΣ.
exo ke ego ena ME BOHLER Ke en to kati allo
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από virtualgreek »

spidis έγραψε:ΕΧΩ ΕΝΑ HANDMADE ΤΟΥ 1974 ΜΕ ΒΟΕΗLER ΚΑΝΝΕΣ ΦΙΛΕ, Η ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΤΖΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΛΟΥ. ΜΟΛΙΣ ΕΡΤΕΙΣ ΠΟΥ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΝΝΕΣ.

Ρε παιδιά τούτος ο μύθος για τα μέταλλα έχει παρατραβήξει.
Είναι κουβέντες του καφενέ.

Οι εταιρίες που δεν γράφουν το είδος του μετάλλου που χρησιμοποιούν, δεν έχουν καλά αποτελέσματα ? Εάν το F.LLI Gamba δεν έγραφε ότι κατασκευάστηκε με αστάλι Boehler, θα το καταλαμβαίνατε ότι είναι Boehler επειδή σκότωνε καλά το όπλο ?

Τι γίνεται με τις εκατοντάδες εταιρίες που δεν γράφουν πάνω το είδος του ατσαλιού όπως πχ. η Browning, Miroku, τα Ισπανικά, τα Αγγλικά κλπ. ? Να πάρουμε τους ειδικούς και να μας πουν ότι σκοτώνουν καλύτερα, και εάν όντως σκοτώνουν καλύτερα συμπεραίνουμε ότι πρέπει να είναι Boehler ή Krups κλπ ?

Αν σας φέρω ένα όπλο και καλύψω με επικολλητική ταινία τις λέξεις που περιγράφουν το είδος του ατσαλιού του, και σας το δώσω να κυνηγήσετε, θα μπορέσετε να μου πείτε εάν είναι Boehler η όχι ?

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από nature »

"Ο άνθρωπος έχει ανάγκη τον Θεό, αλλά και ο Θεός έχει ανάγκη τον άνθρωπο, για να στερεωθεί". (Ασκητική, Ν. Καζαντζάκη) :D
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από spidis »

virtualgreek έγραψε:
spidis έγραψε:ΕΧΩ ΕΝΑ HANDMADE ΤΟΥ 1974 ΜΕ ΒΟΕΗLER ΚΑΝΝΕΣ ΦΙΛΕ, Η ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΤΖΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΛΟΥ. ΜΟΛΙΣ ΕΡΤΕΙΣ ΠΟΥ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΝΝΕΣ.

Ρε παιδιά τούτος ο μύθος για τα μέταλλα έχει παρατραβήξει.
Είναι κουβέντες του καφενέ.

Οι εταιρίες που δεν γράφουν το είδος του μετάλλου που χρησιμοποιούν, δεν έχουν καλά αποτελέσματα ? Εάν το F.LLI Gamba δεν έγραφε ότι κατασκευάστηκε με αστάλι Boehler, θα το καταλαμβαίνατε ότι είναι Boehler επειδή σκότωνε καλά το όπλο ?

Τι γίνεται με τις εκατοντάδες εταιρίες που δεν γράφουν πάνω το είδος του ατσαλιού όπως πχ. η Browning, Miroku, τα Ισπανικά, τα Αγγλικά κλπ. ? Να πάρουμε τους ειδικούς και να μας πουν ότι σκοτώνουν καλύτερα, και εάν όντως σκοτώνουν καλύτερα συμπεραίνουμε ότι πρέπει να είναι Boehler ή Krups κλπ ?

ΑΓΑΠΗΤΕ Κ. ΜΑΚΡΗ, ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΗΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ. ΕΑΝ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ASE GOLD H ΠΑΛΙΑ SO ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΥΧΑΝΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΙΣ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΝΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΡΙΒΗ ΣΚΑΓΙΟΥ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΟ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΑ 5 ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΣΚΟΤΩΜΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΙΣΥΓΓΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΟΠΛΑ. ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ.

Αν σας φέρω ένα όπλο και καλύψω με επικολλητική ταινία τις λέξεις που περιγράφουν το είδος του ατσαλιού του, και σας το δώσω να κυνηγήσετε, θα μπορέσετε να μου πείτε εάν είναι Boehler η όχι ?

Σ.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ολα ειναι μεσα στο μυαλο που λαλει τζι ο Καρβελλας... :lol:
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από virtualgreek »

spidis έγραψε:
virtualgreek έγραψε:
spidis έγραψε:ΕΧΩ ΕΝΑ HANDMADE ΤΟΥ 1974 ΜΕ ΒΟΕΗLER ΚΑΝΝΕΣ ΦΙΛΕ, Η ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΤΖΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΛΟΥ. ΜΟΛΙΣ ΕΡΤΕΙΣ ΠΟΥ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΝΝΕΣ.

Ρε παιδιά τούτος ο μύθος για τα μέταλλα έχει παρατραβήξει.
Είναι κουβέντες του καφενέ.

Οι εταιρίες που δεν γράφουν το είδος του μετάλλου που χρησιμοποιούν, δεν έχουν καλά αποτελέσματα ? Εάν το F.LLI Gamba δεν έγραφε ότι κατασκευάστηκε με αστάλι Boehler, θα το καταλαμβαίνατε ότι είναι Boehler επειδή σκότωνε καλά το όπλο ?

Τι γίνεται με τις εκατοντάδες εταιρίες που δεν γράφουν πάνω το είδος του ατσαλιού όπως πχ. η Browning, Miroku, τα Ισπανικά, τα Αγγλικά κλπ. ? Να πάρουμε τους ειδικούς και να μας πουν ότι σκοτώνουν καλύτερα, και εάν όντως σκοτώνουν καλύτερα συμπεραίνουμε ότι πρέπει να είναι Boehler ή Krups κλπ ?

ΑΓΑΠΗΤΕ Κ. ΜΑΚΡΗ, ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΗΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ. ΕΑΝ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ASE GOLD H ΠΑΛΙΑ SO ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΥΧΑΝΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΙΣ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΝΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΡΙΒΗ ΣΚΑΓΙΟΥ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΟ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΑ 5 ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΣΚΟΤΩΜΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΙΣΥΓΓΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΟΠΛΑ. ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ.

Αν σας φέρω ένα όπλο και καλύψω με επικολλητική ταινία τις λέξεις που περιγράφουν το είδος του ατσαλιού του, και σας το δώσω να κυνηγήσετε, θα μπορέσετε να μου πείτε εάν είναι Boehler η όχι ?

Σ.

Φίλε μου θα σε απογοητεύσω.

Έχω και εγώ ASE, και είχα ακόμη ένα στο παρελθόν, και SO4 πέρασε από τα χέρια μου, και Browning, και Αγγλικά, και Ισπανικά και με Ρώσσικα κυνήγισα και κανένα δεν έχει καλύτερο σκότωμα από τα άλλα.

Και για να σε βάλω σε σκέψεις. Πόσα σκάγια από ένα φυσίγγιο τάπα 32γρ. έχουν τριβή με το μέταλλο ?
10% ? 20% ? άντε 30%

Όλα τα θηράματα πέφτουν με αυτά τα σκάγια τα οπόια είχαν τριβή με το μέταλλο ? Τα υπόλοιπα 70% είναι αδρανή σκάγια και εάν κτυπήσουν το θήραμα, δεν θα πέσει φαρδύ πλατύ ?

Καμία απολύτος εμπεριστατωμένη μελέτη δεν έχει καταφέρει να αποδείξει ότι τα μέταλλα σκοτώνουν καλύτερα. Και εάν μου βρεις έστω και μία, τότε θα σου βρώ εγώ 10 να αποδεικνύουν το αντίθετο.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
spidis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2011, 20:28

Re: FRATELLI GAMBA

Δημοσίευση από spidis »

ΑΓΑΠΗΤΕ Κ. ΜΑΚΡΗ, ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΗΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ. ΕΑΝ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ASE GOLD H ΠΑΛΙΑ SO ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΥΧΑΝΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΙΣ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΝΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΡΙΒΗ ΣΚΑΓΙΟΥ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΟ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΑ 5 ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΣΚΟΤΩΜΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΙΣΥΓΓΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΟΠΛΑ. ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ


Φίλε μου θα σε απογοητεύσω.

Έχω και εγώ ASE, και είχα ακόμη ένα στο παρελθόν, και SO4 πέρασε από τα χέρια μου, και Browning, και Αγγλικά, και Ισπανικά και με Ρώσσικα κυνήγισα και κανένα δεν έχει καλύτερο σκότωμα από τα άλλα.

Και για να σε βάλω σε σκέψεις. Πόσα σκάγια από ένα φυσίγγιο τάπα 32γρ. έχουν τριβή με το μέταλλο ?
10% ? 20% ? άντε 30%

Όλα τα θηράματα πέφτουν με αυτά τα σκάγια τα οπόια είχαν τριβή με το μέταλλο ? Τα υπόλοιπα 70% είναι αδρανή σκάγια και εάν κτυπήσουν το θήραμα, δεν θα πέσει φαρδύ πλατύ ?

Καμία απολύτος εμπεριστατωμένη μελέτη δεν έχει καταφέρει να αποδείξει ότι τα μέταλλα σκοτώνουν καλύτερα. Και εάν μου βρεις έστω και μία, τότε θα σου βρώ εγώ 10 να αποδεικνύουν το αντίθετο.

Σ.[/quote]

Κ. ΜΑΚΡΗ, ΣΥΜΦΟΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ 20-30 ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΡΙΒΗ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΚΑΓΙΑ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΤΕΣΤ ΣΤΟ ΚΥΝΙΓΙ ΔΙΕΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΟΤΩΜΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΟΠΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ. ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΕΙΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ. ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΠΑΡΟΜΟΙΩΝ ΟΠΛΩΝ ΝΑ ΛΕΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΝΕΑΡΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΟΡΥΦΕΟΥΣ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΣΤΟ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Η ΙΔΙΑ. ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”