ANΟΙΓΜΑ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΤΑΝΟΜΏΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΣΟΚΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ANΟΙΓΜΑ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΤΑΝΟΜΏΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΣΟΚΣ

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

ενα αλλος λογος που ευθυνεται για τη συγκεντρωση της κατανομης ειναι κ η ποιοτητα κ λειανση των σκαγιων οπως επισεις και το ποσο μαλακα η σκληρα ειναι!!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ANΟΙΓΜΑ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΤΑΝΟΜΏΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΣΟΚΣ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Αγαπητοί φίλοι,

Όλα αυτά όμορφα και ωραία.

Και ευχαριστούμε θερμά τον συνάδελφο Lefkio για τον χρόνο και τον κόπο του να κάνει όλα αυτά τα πειράματα και να μας προσφέρει στο πιάτο έτοιμες απαντήσεις.

Υπάρχει όμως κανείς από σας που πραγματικά πιστεύει, και βάζοντας το χέρι στην καρδιά ότι εάν είσαι σωστός στην σκόπευση σου, θα παίζει ρόλο εάν το θήραμα καταβληθεί από 5 σκάγια ή 50 ?

Εάν πραγματικά η λείανση της κάννης, ή η χρησιμοποιήση τσοκ 4 (Imp. Cyinder) αντί τσοκ 5 (Cylinder), ή η χρησιμοποίηση σφαιριδίων Νο. 6 αντί 7 θα παίξει ρόλο στην καταβολή του θηράματος ?

Εάν η μία μάρκα τσοκ είναι όντως καλύτερη από την άλλη σε τόσο βαθμό που όντως θα αυξηθεί η κάρπωση σας ?

Το καλύτερο όπλο του κόσμου να σας δώσουν, τα καλύτερα φυσίγγια του κόσμου να σας δώσουν, τα καλύτερα τσοκ του κόσμου να σας δώσουν εάν δεν στοχεύσετε σωστά πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχετε.

Πάντα με φιλικές προθέσεις
Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ANΟΙΓΜΑ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΤΑΝΟΜΏΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΣΟΚΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Φιλε Σαββα οτι πρεπει να σκοπευεις σωστα για να καρπωθεις ενα θηραμα ειναι αυτονοητο ολα τα αλλα ερχονται μετα...

Με βαση αυτους τους πινακες που ναι μεν δεν ειναι τελειως ακριβεις για ολες τις συνθηκες αλλα σε βοηθουν να δεις μια συγκεκριμενη φιλοσοφια και πως δουλευουν ενα περιπου τα τσιοκς.

Κι εγω τελευταια αρχισα να καταλαμβενω οτι σκοτωνει η καλη κατανομη...και οχι τα πιο χοντρα νουμερα σκαγιου.
Φυσικα παντα με το τι τσιοκ χρησιμοποια ο καθενας.

Περσυ στο ενδημικο χρησιμοποιουσα για γενικο κυνηγι (περισσοτερο φτερωτο), 5-4 τσιοκ με αρκετα καλα αποτελεσματα. Στην πρωτη εβαζα 35γρ Νο 7. και στη δευτερη 35γρ Νο6. Φετος με βαση αυτους τους πινακες αλλα και δοκιμες...σκεφτομαι στη δευτερη ντουφεκια (4 τσιοκ) που ειναι σχετικα ανοικτο τσιοκ να βαλω Νο7 σκαι ή 6-7 αναμεικτα για να βελτιώσω την κατανομη. Γιατι οσο και να πεις στα 30 μετρα στο 4 τσιοκ με Νο 6 χαλα καπως η κατανομη.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ANΟΙΓΜΑ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΤΑΝΟΜΏΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΣΟΚΣ

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

το ζητουμενο ειναι η πιο ανοικτη επιθημητη κατανομη στην αποσταση που θελουμε ωστε να διορθωνονται οσο περισσοτερα σκοπευτικα λαθοι!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ANΟΙΓΜΑ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΤΑΝΟΜΏΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΣΟΚΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Αγαπητοί φίλοι, διάβασα τις απορίες σας και αυτά που επισημαίνεται περί καιρού, καλής ποιότητας σκαγιών, σωστή σκόπευση κλπ, αυτά είναι κατά την γνώμη μου είναι αυτονόητα και γιαυτό δεν θεώρησα καν να τα αναφέρω. Αυτοί οι πίνακες και η γνώση τους πώς συμπεριφέρονται τα διάφορα τσόκ και σε ποιες αποστάσεις έχουν το μάξιμουμ της απόδοσης τους σίγουρα δεν μπορεί να διορθώσει πχ μια κακή σκόπευση, η μια κακής ποιότητας φυσιγγίο η λανθασμένη επιλογή φυσιγγίου ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες. Αυτοί όμως οι πίνακες θα βελτιώσουν κατά πολύ το τελικό αποτέλεσμα αν τους λάβεις υπόψη . Αυτοί οι πίνακες μας βοηθούν να αποφεύγουμε τις υπερβολές που όλοι μας δυστυχώς κάπου κάπου τις δοκιμάζουμε. Μια τέτοια υπερβολή δοκίμασα και εγώ μετά από παρότρυνση φίλου μου σε κυνήγι φάσας. Τον είδα να κατεβάζει δυο φασες από ύψος 45-50μ περίπου με φυσίγγια 36γρΝο3 με τσοκ 3*. Τα είχα εμπιστευτεί χωρίς να βάλω το μυαλό να σκεφτεί λίγο . Όταν τα πήρα και εγώ αυτά τα φυσίγγια και τα δοκίμασα είχα απογοητευτεί, δεν κατάφερα να πάρω ούτε μια φάσα. Φυσικά τώρα κατάλαβα το γιατί. Το φυσίγγιο αυτό έχει 177 σκάγια. Για να έχω το αριθμό 130σκ που θέλω για να έχω ένα σίγουρο αποτέλεσμα τότε πρέπει να έχω 75% συγκέντρωση . Αυτή τη συγκέντρωση μου την δίνει στα 30μ…..και εγώ έριχνα στα 45-50μ. Δηλαδή στη ουσία επετύγχανα 27% συγκ. δηλ 48σκ στο κύκλο που σημάνει ……….πιθανότητες ασήμαντες για να κτυπήσω κάποιο πουλί. Βλέποντας τον πίνακα 3* με το 36γρΝ06 να έχει σχεδόν σίγουρη επιτυχία στα 46.5μ κατάλαβα πόσο τυχαίο ήταν το κατέβασμα των δυο πουλιών από τον φίλο κυνηγό. Μπορείτε να κάνετε και εσείς κάποια παραδείγματα για να δείτε τις πραγματικότητες. Επίσης όπως λέγω πάντοτε αφού επιλέξετε τα φυσίγγια και το νούμερο των σκαγιών κάμετε και στη πράξη δοκιμές με το όπλο σας για να δείτε πόσο κοντά είσαστε σε σχέση με τους πίνακες. Αν το συγκεκριμένο πχ 32γρ δεν σας δίνει το απαιτούμενο αποτέλεσμα δοκιμάστε ένα άλλο.. υπάρχουν δεκάδες 32γρ στη αγορά.
Ποιο κάτω παραθέτω και τους πίνακες για τα τσοκς 2* και 1*. Στούς πίνακες του 1* δεν έβαλα το Νο7 διοτι πέραν του 41μ δεν εφαρμόζεται διοτι σε ολα τα φυσίγγια του Νο7 ξεπερνούν το οριο των 41μ που είναι η μέγιστη απόσταση της απαιτούμενης ενέργειας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ANΟΙΓΜΑ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΤΑΝΟΜΏΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΣΟΚΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

LEFKIOS έγραψε:Διαπίστωσα στο πίνακα του 4* για το Νο5 καποια λαθη. Παρακαλώ διορθώστε.... 28γρ5.......31μ-----30γρ5.....33μ-------32γρ5.....34.5μ και 36γρ5.....37μ. Βασικά είναι λάθος οι αποστάσεις.
Τελικά διώρθωσα τον ιδιο τον πίνακα, αγνοηστε αυτή την σημέιωση.
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ANΟΙΓΜΑ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΤΑΝΟΜΏΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΣΟΚΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Φίλοι σας παραθέτω τους πίνακες για λαγό. Επέλεξα το Νο4 το οποίο το βρήκα σε αρκετά άρθρα οτι θεωρείται το καταλληλότερο για κυνήγι λαγού. Για να έχω ένα σίγουρο αποτέλεσμα καταβολής του τρωτού μέρος του λαγού( τα ποδια τα αυτιά και τα κολομέρκα του λαγού δεν θεωρούνται τρωτά σημεία) πρέπει να βάλω στο κύκλο των 75εκ περίπου 100 σκαγια. Να σημειώσετε ότι το Νο4 χρειάζεται ελάχιστη ενέργεια κρούσης για να διατρήση το σώμα του λαγού περίπου 0.20Kgm , ενέργεια την οποία διατηρεί μέχρι και τα 52μ περίπου. Επίσης έκανα και ένα πίνακα για όλα τα τσοκαρίσματα με το φυσίγγιο 37γρΝ3σκαϊ επειδή μερικοί κατασκευαστές φυσιγγίων το έχουν σαν ειδικό για το θήραμα αυτό. Για το Νο 3σκαϊ την ελάχιστη ενέργεια κρούσης του 0.20 Kgm την διατηρεί μέχρι τα 60μ περίπου.
Επίσης μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει και τους προηγούμενους πίνακες με τα μικρότερα διαμετρήματα σκαγιών για κυνήγι του λαγού φυσικά, φτάνει να γνωρίζει την ελάχιστη ενέργεια κρούσης του 0.20 Kgm, η οποία για το κάθε νούμερο έχει τη ποιο κάτω απόσταση.Νο7 μέχρι τα 27μ, Νο6 μέχρι 36.5μ και για το Ν05 μέχρι 42μ.
Σας χαιρετώ.....και καλή μελέτη για οσους τους ενδιαφέρει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: ANΟΙΓΜΑ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΤΑΝΟΜΏΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΣΟΚΣ

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

LEFKIOS έγραψε:Φίλοι σας παραθέτω τους πίνακες για λαγό. Επέλεξα το Νο4 το οποίο το βρήκα σε αρκετά άρθρα οτι θεωρείται το καταλληλότερο για κυνήγι λαγού. Για να έχω ένα σίγουρο αποτέλεσμα καταβολής του τρωτού μέρος του λαγού( τα ποδια τα αυτιά και τα κολομέρκα του λαγού δεν θεωρούνται τρωτά σημεία) πρέπει να βάλω στο κύκλο των 75εκ περίπου 100 σκαγια. Να σημειώσετε ότι το Νο4 χρειάζεται ελάχιστη ενέργεια κρούσης για να διατρήση το σώμα του λαγού περίπου 0.20Kgm , ενέργεια την οποία διατηρεί μέχρι και τα 52μ περίπου. Επίσης έκανα και ένα πίνακα για όλα τα τσοκαρίσματα με το φυσίγγιο 37γρΝ3σκαϊ επειδή μερικοί κατασκευαστές φυσιγγίων το έχουν σαν ειδικό για το θήραμα αυτό. Για το Νο 3σκαϊ την ελάχιστη ενέργεια κρούσης του 0.20 Kgm την διατηρεί μέχρι τα 60μ περίπου.
Επίσης μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει και τους προηγούμενους πίνακες με τα μικρότερα διαμετρήματα σκαγιών για κυνήγι του λαγού φυσικά, φτάνει να γνωρίζει την ελάχιστη ενέργεια κρούσης του 0.20 Kgm, η οποία για το κάθε νούμερο έχει τη ποιο κάτω απόσταση.Νο7 μέχρι τα 27μ, Νο6 μέχρι 36.5μ και για το Ν05 μέχρι 42μ.
Σας χαιρετώ.....και καλή μελέτη για οσους τους ενδιαφέρει.
ΦΙΛΕ ΛΕΥΚΙΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ...ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΣΟΥ
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: ANΟΙΓΜΑ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΤΑΝΟΜΏΝ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΣΟΚΣ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Εχω δημιουργήση και ενα πίνακα για φυσίγγιο 40γρ-6 για ολα τα τσοκαρίσματα και πράγματιι στη θεωρία δείχνει οτι το φυσίγγιο αυτό μου δίδει σίγουρο αποτέλεσμα απο τα 39 μέχρι τα 50μ περίπου. Στην πράξη ομως έτσι είναι ? Θα κάνω τις δοκιμές μου και θα βάλω τα αποτελέσματα στο site αργότερα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ”